Έσωσε το αήττητο με Βιεϊρίνια στο 95'!

Για την 9η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 στην Τούμπα με τον Παναθηναϊκό, παίρνοντας τον βαθμό στο 95' με εύστοχο πέναλτι του Βιεϊρίνια ...

Μπροστά σε 27.000 θεατές, ο Φερέιρα παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος, Κρέσπο, Ίνγκασον, Γιαννούλη, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός, Στοχ στα χαφ και μπροστά τους οι Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα από τα χειρότερα πρώτα ημίχρονα της φετινής σεζόν, με πολλά και αβίαστα λάθη στο παιχνίδι του, με πολλά προβλήματα στην ανάπτυξή του, με πολλούς παίκτες αγνώριστους κυριολεκτικά και το πλήρωσε στην εκπνοή του 45λεπτου.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Κρέσπο υπολόγισε λάθος σε γύρισμά του στον Ζίβκοβιτς και ο Ζαχίντ που παρενεβλήθη έσκαψε την μπάλα κάνοντας το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ σε ολόκληρο το πρώτο μισό είχε πολλές μισοτελειωμένες επιθέσεις, με καλύτερη ένα σουτ του Μίσιτς που πέρασε άουτ. Ο Κροάτης ήταν μακράν ο καλύτερος του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, την ώρα που αρκετοί συμπαίκτες του δε βλεπόταν.

Με την έναρξη της επανάληψης πέρασαν στο ματς οι Βιεϊρίνια - Ελ Καντουρί, η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε σημαντικά και στο 66' ο αρχηγός με συρτό σουτ πέτυχε το 1-1. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεσε για την ανατροπή είχε τις ευκαιρίες να το κάνει, όμως η κεφαλιά του Μάτος στο 77' σταμάτησε στο δοκάρι και ο Διούδης όσες φορές χρειάστηκε έσωσε την εστία του.

Στο 87ο λεπτό ο Μακέντα βγήκε στη κόντρα και πέτυχε το 1-2, σε μια φάση στην οποία η άμυνά μας ήταν άδεια, όμως ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Το ρολόι σημάδευε το 95ο λεπτό, όταν ο Κουρμπέλης έσπρωξε καθαρά από πίσω τον Κρέσπο, ο ρέφερι πήγε στο VAR και καταλόγισε το πέναλτι από το οποίο ήρθε η ισοφάριση!

Απαράδεκτη και προκλητική η στάση του γ.δ. και των συνεργατών του όταν τελείωσε το ματς, γεμάτοι ειρωνία χειροκροτούσαν την κερκίδα, έχοντας 100% άδικο! Ο κόσμος ανταπέδωσε με το "Εκεί εκεί στη β' Εθνική" και διάφορά άλλα ωραία για την αθηναϊκή ομάδα...

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Κρέσπο, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ντόουγκλας (64' Άκπομ), Μίσιτς, Λημνιός (46' Βιεϊρίνια), Στοχ (46' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Πούγγουρας, Σενκεφελντ, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Δώνης, Χατζηγιοβάννης (68' Κολοβέτσιος), Ζαχίντ (70' Περέα), Μπουζούκης (81' Αποστολάκης), Μακέντα.

................................................

82ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπίσεσβαρ

81ο λεπτό: Αποστολάκης στη θέση του Μπουζούκη, κλείνει τις αλλαγές ο γ.δ.

77ο λεπτό: Δοκάρι η κεφαλιά του Μάτος

76ο λεπτό: Κίτρινη στον Ινσούα

72ο λεπτό: Καλή φάση για τον ΠΑΟΚ με τον Άκπομ να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι άουτ

57ο λεπτό: Κίτρινη στον Μακέντα

55ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιόχανσον για μαρκάρισμα από πίσω στον Ελ Καντουρί, μπορούσε και άλλο χρώμα η κάρτα

20:00 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Κρέσπο, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ντόουγκλας (64' Άκπομ), Μίσιτς, Λημνιός (46' Βιεϊρίνια), Στοχ (46' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Καντουρί, Πέλκας, Ακπόμ

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Πούγγουρας, Σενκεφελντ, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Δώνης, Χατζηγιοβάννης (68' Κολοβέτσιος), Ζαχίντ (70' Περέα), Μπουζούκης (81' Αποστολάκης), Μακέντα. Αναπληρωματικοί: Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Χατζηθεοδωρίδης, Μολό, Αποστολάκης, Περέα, Καμπετσής

................................

Το pregame της αναμέτρησης

19:07 Ζίβκοβιτς και Πασχαλάκης βγήκαν για προθέρμανση για να ακολουθήσουν δύο λεπτά αργότερα οι τερματοφύλακες του βάζελου

19:17 Και οι υπόλοιποι παίκτες της αθηναϊκής ομάδας ξεκίνησαν ζέσταμα

19:25 Και ο ΠΑΟΚ στο γήπεδο μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο που σιγά σιγά γεμζει την Τούμπα