41 ματς αήττητοι και ... συνεχίζουμε!

Για την 6η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Αστέρα Τρίπολης με 1-2 ...

Ο Άμπελ Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Ζίβκοβιτς, στην άμυνα τους Μάτος - Βαρέλα - Κρέσπο - Γιαννούλη, στα χαφ τους Ελ Καντουρί - Ντόουγκλας -  Μίσιτς - Λημνιός και μπροστά τους οι Μπίσεσβαρ (ελαύθερο ρόλο) - Σφιντέρσκι.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τιμήθηκε η μνήμη των "6" αδικοχαμένων οπαδών στο δυστύχημα των Τεμπών, με την ομάδα να έχει στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης την κατοχή της μπάλας, αλλά να μη βγάζει καθαρές ευκαιρίες στην εστία του Παπαδόπουλου.

Στο 33ο λεπτό βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα ο Κάρολ Σφιντέρσκι! Εξαιρετική κίνηση του Πολωνού μετά από μπαλιά του Μάτος και άψογο τελείωμα. Σεντερφορίσιο ΓΚΟΛ από έναν δεινό σκόρερ που για μια ακόμη φορά απέδειξε πως δε χρειάζεται πολλές επαφές για να παστελώσει!

Ο Αστέρας στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου προσπάθησε να απειλήσει παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο, χωρίς να καταφέρει να ανησυχήσει τον Ζίβκοβιτς. Με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 0-2 με τη βοήθεια του Μαρτίνες, ο οποίος σε γύρισμα του Ελ Καντουρί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Και ενώ όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε σε μια εύκολη νίκη, ήρθε στο 58' ο Σουάρεθ να μειώσει σε 1-2 και να ανεβάσει την αγωνία, γιατί φέτος από την ομάδα τα έχουμε δει όλα! Στο διάστημα που απέμεινε ως τη λήξη, ο Αστέρας προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά με εξαίρεση μια φάση στο 63ο λεπτό, στην οποία είχαμε μεγαλη επέμβαση του Ζίβκοβιτς σε σουτ του Μαρτίνεζ, δεν απείλησε ιδιαίτερα!

Το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Μανούχο μετά από 6λεπτη καθυστέρηση, βρήκε την ομάδα να φεύγει νικήτρια από το "Θ. Κολοκοτρώνης", ένα γήπεδο στο οποίο παραδοσιακά δυσκολευόμαστε!

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Μαρτίνεζ, Βαλιέντε, Σούαρεθ, Μαρτιν, Γκονζάλεζ, Μουνάφο (76' Χαουρέγκι), Ριέρα (83' Σίτο), Φερνάντεζ, Μπαράλες..

.......................................

Τέλος, Μέτρια εμφάνιση, αλλά μεγάλο διπλό σε μια έδρα στην οποία παραδοσιακά δυσκολευόμαστε!

58ο λεπτό: 1-2 ο Αστέρας με κεφαλιά του Σουάρεθ

47ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-2 ο ΠΑΟΚ με αυτογκόλ του Μαρτίνες σε γύρισμα του Ελ Καντουρί

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Ημίχρονο στην Τρίπολη με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 0-1

45' + 1' Κίτρινη στον Παπαδόπουλο για διαμαρτυρία

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

45ο λεπτό: Ευκαιρια με τον Λημνιό, τον πρόλαβαν οι αμυντικοί την τελευταία στιγμή!

42ό λεπτό: Ο Αστέρας πήρε μέτρα στο γήπεδο

40ό λεπτό: Κεφαλιά του Βαγιέντε άουτ

36ο λεπτό: Γύρισμα του Λημνιού απομάκρυναν οι αμυντικοί!

{dailymotion}x7m9317{/dailymotion}

33ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι! Εξαιρετική κίνηση του Πολωνού και άψογο τελείωμα. Σεντερφορίσιο ΓΚΟΛ από έναν δεινό σκόρερ!

31ο λεπτό: Υπήρξε υποψία για κράτημα του Μάτος την ώρα που έμπαινε στην περιοχή δεν έδωσε κάτι ο Μανούχος συμβουλευόμενος το VAR

29ο λεπτό: Σουτ του Σφιντέρσκι άουτ

25ο λεπτό: Ο Αστέρας απείλησε με τον Φερνάντες και ο Ζίβκοβιτς με τα πόδια απέκρουσε σε κόρνερ!

Φτάσαμε στα μισά του ημιχρόνου, παραμένει το 0-0 στην Τρίπολη

22ο λεπτό: Κεφαλιά του Φερνάντες, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς

14ο λεπτό: Ανεκμετάλλευτα πέρασαν τα διαδοχικά κόρνερ που κερδίσαμε

11ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σφιντέρσκι να μη βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε σε γύρισμα του Γιαννούλη

8ο λεπτό: Ο βοηθός υποδεικνύει σε θέση οφ σάιντ τον Λημνιό

2ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπαράλες για αγκωνιά στον Βαρέλα

1ο λεπτό: Σουτ του Ντόουγκλας άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ...

Ενός λεπτού σιγή...

Οι παίκτες και των δύο ομάδων κατευθύνθηκαν στο πέταλο όπουνυπάρχει το πανό με τις μορφές των 6 οπαδών!

* Οι παίκτες μας φορούν μπλουζάκια με τα ονόματα των έξι που "έφυγαν" στις 4/10/1999

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Μαρτίνεζ, Βαλιέντε, Σούαρεθ, Μαρτιν, Γκονζάλεζ, Μουνάφο (76' Χαουρέγκι), Ριέρα (83' Σίτο), Φερνάντεζ, Μπαράλες.. Αναπληρωματικοί: Μιχαήλ, Τασουλής, Μπόρχα Φερνάντες, Μπελόκ, Δουβίκας, Εσκομπάρ, Σίτο

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (77' Πέλκας), Μπίσεσβαρ (67' Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (77' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Ζαμπά, Εσίτι, Πέλκας, Μαουρίσιο, Άκπομ

...............................

Το pregame της αναμέτρησης

16:00 Εκτός αποστολής έμεινε ο Μίροσλαβ Στοχ

16:05 Έφτασε χωρίς προβλήματα η αποστολή του ΠΑΟΚ στο "Θ. Κολοκοτρώνης", με τους παίκτες να κάνουν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο, ο οποπιος δείχνει σε καλή κατάσταση, παρά τη βροχή που προηγήθηκε