Άξιζε τη νίκη έμεινε στο "Χ" ...

Για την 5η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος εκτός έδρας 2-2 με την AEK, αφού σπατάλησε πολλές ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο ...

Ο Άμπελ Φερέιρα ξεκίνησε με τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Ροντρίγκο, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλη, στα χαφ τους Ελ Καντουρί, Μίσιτς, Ντόουγκλας, Λημνιό και μπροστά τους Μπίσεσβαρ και Σφιντέρσκι.

Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς, κυριολεκτικά ΠΑΤΗΣΕ την αθηναϊκή ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, αναγκάζοντάς την σε ρόλο κομπάρσου μέσα στο σπίτι της.

Έτσι αφού στο  4ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν ο Σφιντέρσκι πέρασε τον Μπάρκα, πάσαρε στον Μπίσεσβαρ, αλλά το σουτ σταμάτησε στον Τσιγκρίνσκι, ήρθε στο 16ο λεπτό ο Σφιντέρσκι να κάνει το 0-1, μετά από μπαλιά πάρε βάλε του Λημνιού!

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα και στο 19ο λεπτό, μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Σφιντέρσκι, που από πλεονεκτική θέση μετά από μπαλιά του Μίσιτς σούταρε άουτ! Στο  22ο λεπτό, δόθηκε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ με τη βοήθεια του VAR! Το εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ στο δοκάρι, με τον Μπάρκα να πηγαίνει άλλη γωνία αλλά να στέκεται τυχερός!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-1, με τη χάρτινη να πιέζει προς το τέλος του, αλλά και στις αρχές της επανάληψης όταν ο ΠΑΟΚ ανεξήγητα της έδωσε πολλά μέτρα στο γήπεδο! Κάτι που δεν αργήσαμε να το πληρώσουμε...

Στο 53ο λεπτό, έγινε 1-1 με τον Τσιγκρίνσκι. Η φάση ξεκίνησε από αυστηρό φάουλ που δόθηκε σε βάρος του Ελ Καντουρί, ένα φάουλ εφεύρεση από τον Ελβετό, που γενικά είχε μια κακή διαιτησία και τον έσωσε το VAR από έναν διασυρμό στα μάτια μας!

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σφιντέρσκι πάγωσε εκ νέου το ΟΑΚΑ όταν μετά από συνδυασμό Μπίσεσβαρ - Λημνιού, ο Σφιντέρσκι σημείωσε το 1-2, για να διαμορφωθεί στο  78ο λεπτό το 2-2 ο Ντέλετιτς, με τον ΠΑΟΚ να διαμαρτύρεται για φάουλ στην αρχή της φάσης στον Ντόουγκλας που δε δόθηκε με υπόδειξη του Σιδηρόπουλου.

Νωρίτερα  στο 63ο λεπτό, από ανύπαρκτο φάουλ που δόθηκε υπέρ του Μπακάκη, σκόραρε ο Μάνταλος, όμως το γκολ ακυρώθηκε σαν οφ σάιντ! Και πάλι ο Ελβετός έδειξε αρχικά σέντρα αλλά τον έσωσε από την γκάφα το VAR!

Στo 86ο λεπτό, χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπάρκα να σταματάει πολύ δύσκολα τον Άκπομ, πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή επέμβαση.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Παουλίνιο (46' Γιακουμάκης), Μάνταλος (85' Κλωναρίδης), Λόπες, Λιβάγια, Αλμπάνης (46' Ντέλετιτς).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός (77' Ζαμπά), Καντουρί, Μπίσεσβαρ (88' Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (64' Άκπομ).

.........................................

82ο λεπτό: Κίτρινη στον Γαλανόπουλο

78ο λεπτό: 2-2 ο Ντέλετιτς, με τον ΠΑΟΚ να διαμαρτύρεται για φάουλ στην αρχή της φάσης

77ο λεπτό: Ζαμπά στη θέση του Λημνιού

71ο λεπτό: Ο Κλόσνερ χαρίζει την καθαρή κίτρινη στον Γαλανόπουλο

64ο λεπτό: Άκπομ στη θέση του Σφιντέρσκι

63ο λεπτό: Από ανύπαρκτο φάουλ που δόθηκε υπέρ του Μπακάκη, σκόραρε ο Μάνταλος, όμως το γκολ ακυρώθηκε σαν οφ σάιντ!

60ό λεπτό: Και πάλι τους βάζει στην περιοχή μας ο Ελβετός με πολύ αυστηρό φάουλ, άουτ ο Λιβάγια

57ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι και 1-2! Μπίσεσβαρ - Λημνιός - Σφιντέρσκι

55ο λεπτό: Κίτρινη στον Βράνιες

53ο λεπτό: 1-1 με τον Τσιγκρίνσκι. Η φάση ξεκίνησε από αυστηρό φάουλ που δόθηκε σε βάρος του Ελ Καντουρί

51ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιαννούλη για μαρκάρισμα στον Γιακουμάκη

49ο λεπτό: Μαουρίσιο και Άκπομ ξεκίνησαν ζέσταμα

47ο λεπτό: Σουτ του Μπακάκη, άουτ

46ο λεπτό: Γιακουμάκης και Ντέλετιτς στις θέσεις των Παουλίνιο και Αλμπάνη

Ξεκίνησε η επανάληψη

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. Ο ΠΑΟΚ δικαιούνταν να είχε καθαρίσει το ματς, ήταν πολύ καλύτερος της χάρτινης, έχασε πέναλτι και είχε 2-3 μεγάλες ευκαιρίες

1 λεπτό οι καθυστερήσεις

38ο λεπτό: Σουτ του Ελ Καντουρί, άουτ

31ο λεπτό: Σουτ του Αλμπάνη, άουτ

22ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ με τη βοήθεια του VAR! Το εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ στο δοκάρι!!!

20ό λεπτό: Ο Μπάρκας σταματάει το σουτ του Μπίσεσβαρ!

19ο λεπτό: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Σφιντέρσκι!!! Από πλεονεκτική θέση μετά αποό μπαλιά του Μίσιτς σούταρε άουτ!

16ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι! Μπαλιά πάρε βάλε του Λημνιού!

4ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ που μπήκε καλά στο ματς! Ο Σφιντέρσκι πέρασε τον Μπάρκα, πάσαρε στον Μπίσεσβαρ, αλλά το σουτ σταμάτησε στον Τσιγκρίνσκι

3ο λεπτό: Σουτ του Ντόουγκλας άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ...

ΑΕΚ: Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Παουλίνιο (46' Γιακουμάκης), Μάνταλος (85' Κλωναρίδης), Λόπες, Λιβάγια, Αλμπάνης (46' Ντέλετιτς). Αναπληρωματικοί: Τσιντώτας, Οικονόμου, Χουλτ, Σιμάο, Γιακουμάκης, Ντέλετιτς, Κλωναρίδης

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός (77' Ζαμπά), Καντουρί, Μπίσεσβαρ (88' Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (64' Άκπομ). Αναπληρωματικοί:  Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Εσίτι, Μαουρίσιο, Ζαμπά, Στοχ, Ακπόμ

................................

Το pregame της αναμέτρησης

17:52 Έφτασε στο ΟΑΚΑ η αποστολή του ΠΑΟΚ, λίγα λεπτά νωρίτερα έφτασαν και οι γηπεδούχοι

18:40 Βγήκαν για ζέσταμα Ζίβκοβιτς και Πασχαλάκης, ο τελευταίος αποδοκιμάστηκε από τους γηπεδούχους, καθότι ένας από τους "μπαμπάδες" τους