Πέταξε βαθμούς με άμυνα για κλάματα!

Για την 4η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ έμεινε στο 2-2 στην Τούμπα με τον συμπολίτη ...

Σε μια σχεδόν γεμάτη Τούμπα, ο Φερέιρα παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλη, στα χαφ Μπίσεσβαρ, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Ζαμπά και στην επίθεση τους Άκπομ, Πέλκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ, καθώς μόλις στο 2', ο Ιντέγε εκμεταλλεύτηκε αδυναμία της άμυνάς μας να απομακρύνει και με σουτ από το ύψος του πέναλτι σκόραρε.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση! Στο 5ο λεπτό ο Μίσιτς εκτέλεσε υποδειγματικά κόρνερ και ο Μάτος με εξαιρετική κεφαλιά νίκησε τον Κουέστα κάνοντας το 1-1.

Στο 13΄ο Πέλκας έγινε αναγκαστική αλλαγή, παραχωρώντας τη θέση του στον Λημνιό, οι φιλοξενούμενοι με καθυστερήσεις και συνεχείς διαμαρτυρίες ροκάνισαν σημαντικό μέρος του χρόνου, με τον ΠΑΟΚ να είναι η ομάδα που προσπαθούσε να παίξει ποδόσφαιρο, αλλά χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός.

Χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου είναι το γεγονός ότι ο Άρης πάτησε την περιοχή μας στη φάση του γκολ και στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Δεν έλειψαν οι δυνατές μονομαχίες στο ματς, με τον Σιδηρόπουλο να κιτρινίζει τους Ντιγκινί, Μάτος, Άκπομ, Σάσα για δυνατά μαρκαρίσματα και διαμαρτυρίες.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε σαν οφ σάιντ γκολ του Άκπομ σε μια δύσκολη φάση, στην οποία υποδείχτηκε σε θέση οφ σάιντ ο Μπίσεσβαρ

Με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε με υπομονή να σπάσει το ταμπούρι του Άρη, που είχε όλους τους παίκτες πίσω από την μπάλα, αλλά στο 67ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος έδειξε την 2η κίτρινη στον Μάτος, με τον Βραζιλιάνο να αφήνει με «10» τον ΠΑΟΚ, σε κομβικό σημείο.

Στο 71ο λεπτό, ειδε την 2η κίτρινη ο Σάσα, επαναφέροντας την αριθμητική ισορροπία. Από εκείνο το σημείο και μετά και με την είσοδο του Σφιντέρσκι στο ματς, ο ΠΑΟΚ πίεσε για το δεύτερο γκολ, έκλεισε τον Άρη στο 1/3 του γηπέδου και στο 87' κόντρα στη ροή του ματς, ο Ματίγια σημείωσε το 1-2 εκμεταλλευόμενος τραγική αντίδραση της άμυνάς μας.

Ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το ματς και αφού στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων είχε δοκάρι ο Βαρέλα, ήρθε στο επόμενο λεπτό ο κορυφαίος μας παίκτης και σήμερα (Μίσιτς) να ισοφαρίσει!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας (13' Λημνιός), Μίσιτς, Ζαμπά (57' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Ακπόμ (70' Σφιντέρσκι).

Άρης: Κουέστα (46' Έμαν), Κόρχουτ, Ρόουζ, Βέλεθ, Σούντγκρεν, Φετφατζίδης (85' Σόουζα), Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Ιντέγε, Γκάμα (64' Λάρσον).

............................................

Ημίχρονο μετά από 8 λεπτά καθυστερήσεων

45+2': Ακυρώνεται σαν οφ σάιντ γκολ του Άκπομ, δύσκολη φάση! Τελικά υποδείχτηκε οφ σάιντ ο Μπίσεσβαρ

7 λεπτά οι καθυστερήσεις

41ο λεπτό: Καλή ανάπτυξη ο ΠΑΟΚ, το σουτ του Άκπομ αουτ!

38ο λεπτό: Κίτρινη στον Σάσα

30ό λεπτό: Κίτρινη και στον Άκπομ, αυστηρή

29ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος

20ό λεπτό: Κίτρινη στον Ντιγκινί

13ο λεπτό: Λημνιός στη θέση του Πέλκα, αναγκαστική αλλαγή

5ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μάτος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μίσιτς

3ο λεπτό: 0-1 ο Ιντέγε σε φάση στην οποία κοιμήθηκε η άμυνα μας

18:32 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας (13' Λημνιός), Μίσιτς, Ζαμπά (57' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Ακπόμ (70' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Εσίτι, Καντουρί, Λημνιός, Στοχ, Σφιντέρσκι

Άρης: Κουέστα (46' Έμαν), Κόρχουτ, Ρόουζ, Βέλεθ, Σούντγκρεν, Φετφατζίδης (85' Σόουζα), Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Ιντέγε, Γκάμα (64' Λάρσον). Αναπληρωματικοί: Έχμαν, Σόουζα, Δεληζήσης, Ντουάρτε, Λάρσον, Μαρτίνεζ, Τόνσο

........................................

17:36 Βγήκαν οι τερματοφύλακες του σκώληκα για ζέσταμα με το σύνθημα: γ@μήστε τον π@@στη τον Ολυμπιακό να ακούγεται στην Τούμπα

17:37 Πασχαλάκης - Ζίβκοβιτς ξεκίνησαν ζέσταμα

Έγινε γνωστή η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

17:35 Σχεδόν γεμάτη η "4", αρκετός κόσμος και στις υπόλοιπες θύρες

17:47 Γιούχα από όλο το γήπεδο για τους παίκτες του σκώληκα που βγήκαν για ζέσταμα με το γνωστό σύνθημα κατά του γάβρου να ακούγεται στην Τούμπα

17:53 Και ο ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο μέσα σε ζεστό χειροκρότημα

18:12 Στα αποδυτήρια οι ομάδες έχοντας ολοκληρώσει την προθέρμανση