Στο τέλος μίλησε η καρδιά του Πρωταθλητή!

Για την 3η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στο Περιστέρι τον Ατρόμητο με 2-3, χάρη σε γκολ του Κρέσπο στο 92' ...

Ο Αμπέλ Φερέιρα ξεκίνησε με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος - Κρέσπο - Βαρέλα - Γιαννούλη, στα χαφ τους Λημνιό - Μίσιτς - Εσίτι -  Μπίσεσβαρ και προωθημένους τους Πέλκα - Άκπομ.

Ο Δικέφαλος ήταν ο κυρίαρχος στο πρώτο μισό του παιχνιδιού, ήταν σαφώς καλύτρος του Ατρομήτου, και στο 16' έκανε το 0-1 ο Άκπομ από κοντά με κεφαλιά, μετά από ατομική προσπάθεια του Πέλκα, σε μια από τις λίγες καλές προσπάθειες του Πέλκα στο ματς!

Έξι λεπτά αργότερα ο Μάτος με μακρινό δυνατό σουτ σημείωσε το 0-2, δίνοντας προβάδισμα νίκης στον ΠΑΟΚ. Ο Ατρόμητος ουσιαστικά δεν υπήρχε στο ματς ως το 45', αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μείωσε με κεφαλιά του Βέλλιου, μετά από γύρισμα του Μανούσου από τα δεξιά και τον Πασχαλάκη να είναι εκτός θέσης.

Στο 49ο λεπτό, χάθηκε απίστευτη ευκαιρία από τον Πέλκας, όταν μετά από γύρισμα του Γιαννούλη μόνος ο Πέλκας από το ύψος του πέναλτι, σούταρε απελπιστικά άουτ! Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά οι παίκτες του Αναστασίου, πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και έφτασαν στο 2-2 στο 53' με τον Βέλλιο. Μια φάση που ξεκίνησε από λάθος του Εσίτι και το πληρώσαμε!

Ο Φερέιρα πέρασε στο ματς τους Ελ Καντουρί και Ζαμπά στις θέσεις των Εσίτι και Μπίσεσβαρ (αργότερα μπήκε και ο Σφιντέρσκι), η εικόνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε σημαντικά και η ομάδα άρχισε και πάλι να πατάει στην περιοχή του Ατρομήτου.

Στο 88ο λεπτό, σκόραρε ο Βαρέλα με κεφαλιά μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Μίσιτς, αλλά το γκολ το ακύρωσε ο Τζοβάρας για οφ σάιντ με το VAR. Δε συνέβη το ίδιο όμως στη φάση του 92' όταν ο Μίσιτς εκτέλεσε φάουλ (ας μας εξηγήσει κάποιος γιατί εκτελεί όλα τα στημένα ο Πέλκας!) και ο Κρέσπο με κεφαλιά χάρισε τπ τρίποντο της νίκης στην ομάδα μας.

Ατρόμητος: Θεοδωράκης, Κατράνης, Γούτας, Ρισβάνης, Νάτσος, Ρόσα, Μάντσον, Χαρίσης, Κάχιλα (75' Μπαένα), Μανούσος (80' Ενσικουλού), Βέλλιος.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Εσίτι (60' Ελ Καντουρί), Λημνιός, Μπίσεσβαρ (60' Ζαμπά), Πέλκας (80' Σφιντέρσκι), Ακπόμ.

........................................

96ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπαένα

95ο λεπτό: Κίτρινη στον Άκπομ

94ο λεπτό: Κϊτρινη στον Ρόσα

92ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κρέσπο με κεφαλιά!

6 λεπτά οι καθυστερήσεις

88ο λεπτό: Σκόραρε ο Βαρέλα με κεφαλιά μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Μίσιτς, το ακύρωσε ο Τζοβάρας για οφ σάιντ με το VAR

85ο λεπτό: Καλή ανάπτυξη ο ΠΑΟΚ από τα δεξιά, δεν μπόρεσε ο Μάτος να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε

80ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Πέλκα, κλείνει τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ. Ενσικουλού αντί του Μανούσου

77ο λεπτό: Σουτ του Άκπομ άουτ

75ο λεπτό: Μπαένα στη θέση Καχίλα

74ο λεπτό: Ό Πέλκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Ελ Καντουρί σούταρε με τη μία άουτ

73ο λεπτό: Συρτή σέντρα του Πέλκα, δεν προλαβαίνουν να βάλουν το πόδι τους οι Ζαμπά, Ελ Καντουρί

60ό λεπτό: Ελ Καντουρί στη θέση του Εσίτι και Ζαμπά στη θέση του Μπίσεσβαρ

56ο λεπτό: Σουτ του Ρόσα άουτ!

53ο λεπτό: 2-2 ο Βέλλιος

52ο λεπτό: Σουτ του Μανούσου άουτ

51ο λεπτό: Κεφαλιά του Ρισβάνη, άουτ!

49ο λεπτό: Απίστευτη ευκαιρία χαμένη ο Πέλκας!!! Αυτό δε χάνεται!!! Γύρισμα ο Γιαννούλης, μόνος ο Πέλκας, σούταρε απελπιστικά άουτ

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Ημίχρονο...

45'+1': 1-2 μειώνει ο Βέλλιος με κεφαλιά στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, τη μοναδική φορά που ο Ατρόμητος απείλησε σοβαρά, σκόραρε! Αστείο το γκολ που δεχτήκαμε γα μια φορά ακόμη1

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

36ο λεπτό: Κεφαλιά του Βέλλιου, αρκετά μέτρα άουτ

32ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ άουτ

22ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μάτος με δυνατό σουτ από το σπίτι του!

21ο λεπτό: Κίτρινη στον Χαρίση για μαρκάρισμα στον Κρέσπο

19ο λεπτό: Σουτ του Μάτσον, άουτ η μπάλα. Ζήτησαν πέναλτι ο γηπεδούχοι, δεν υπήρχε τίποτε

16ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Άκπομ από κοντά με κεφαλιά, μετά από ατομική προσπάθεια του Πέλκα

14ο λεπτό: Καλό, μακρινό σουτ του Πέλκα, σε κόρνερ ο Θεοδωράκης

4ο λεπτό: Σέντρα του Μπίσεσβαρ, κεφαλιά του Άκπομ, μπλοκάρει ο Θεοδωράκης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ατρόμητο στη σέντρα

Ατρόμητος: Θεοδωράκης, Κατράνης, Γούτας, Ρισβάνης, Νάτσος, Ρόσα, Μάντσον, Χαρίσης, Κάχιλα (75' Μπαένα), Μανούσος (80' Ενσικουλού), Βέλλιος. Αναπληρωματικοί: Μανδάς, Ενσικουλού, Ουγκράι, Ταλόσα, Ούμπιδες, Μπαένα, Νταβιώτης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Εσίτι (60' Ελ Καντουρί), Λημνιός, Μπίσεσβαρ (60' Ζαμπά), Πέλκας (80' Σφιντέρσκι), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Ντόουγκλας, Καντουρί, Ζαμπά, Στοχ, Σφιντέρσκι

Το pregame της αναμέτρησης

17:25 Χωρίς προβλήματα έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ ...

17:30 Οι παίκτες μας κάνουν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στο γήπεδο και δείχνουν προβληματισμένοι από τη μέτρια εικόνα του αγωνιστικού χώρου