Νίκη με ποδόσφαιρο ... αλάνας!

Για τη 2η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε πολύ δύσκολα στην Τούμπα τον ουραγό Πανιώνιο με 2-1 ...

Ο Φερέιρα παράταξε στο αρχικό σχήμα, τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλη, στα χαφ τους  Λημνιό, Εσίτι, Μίσιτς, Ζαμπά και επιθετικό δίδυμο οι Άκπομ, Σφιντέρσκι.

Εκτός αρχικής ενδεκάδας οι Μπίσεσβαρ – Πέλκας οι οποίοι ξεκίνησαν στο ματς με την Σλόβαν, ενώ μπήκαν στο βασικό σχήμα οι Μίσιτς, Σφιντέρσκι, Μάτος και Ζαμπά.

Ο Δικέφαλος μπήκε καλά στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό, πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση ο Κότνικ σε κεφαλιά του Βαρέλα!

Ο ΠΑΟΚ ήταν στην επίθεση, ο Πανιώνιος έπαιζε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και στο 15', ο Άκπομ με άψογο τελείωμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από μπαλιά του Μίσιτς, έκανε το 1-0.

Στο δίλεπτο 21'-23' χάθηκαν ευκαιρίες με Ζαμπά – Άκπομ για ένα δεύτερο γκολ, η ομάδα είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ουσιαστικά δεν απειλούσε την αθηναϊκή ομάδα και στο 38ο λεπτό, ο Ίνγκασον πέρασε στη θέση του Βαρέλα, που αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο!

Νωχελικό ξεκίνημα στην επανάληψη, με πάμπολλα προβλήματα στην ανάπτυξη ο ΠΑΟΚ και στο 57ο λεπτό, έγινε το 1-1 με την πρώτη τελική του Πανιωνίου στο ματς! Τσιλούλης ο σκόρερ.

Η Τούμπα ξύπνησε, στήριξε στην ομάδα, ο Φερέιρα (αλήθεια τον ικανοποιεί αυτό που βλέπει!) πέρασε στο ματς τους Μπίσεσβαρ - Πέλκα και στο 74ο λεπτό ήρθε η λύτρωση με τον Σφιντέρσκι, την ώρα που ο Παπαπέτρου μέτρησε το γκολ μετά από τρία λεπτά!

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούενοι πίεσαν για την ισοφάριση (ναι το είδαμε κι αυτό!), όμως το σκορ δεν άλλαξε και ο ΠΑΟΚ πήρε ένα πολύ αγχωτικό τρίποντο και πάλι με 2-1, όπως συνέβη και στο ματς της πρεμιέρας!

Συμπερασματικά η εικόνα της ομάδας ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙ για την ώρα και ελπίζουμε η διακοπή να βοηθήσει να συνέλθουν κάποιοι και να αποδώσουν αυτό που μπορούν!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Βαρέλα (38' Ίνγκασον), Κρέσπο, Μάτος, Μίσιτς, Εσίτι, Λημνιός (74' Πέλκας), Ζαμπά (59' Μπίσεσβαρ), Άκπομ Σφιντέρσκι.

Πανιώνιος: Κότνικ, Σαραμαντάς (86' Μιλόγεβιτς), Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Παπαγεωργίου, Καμαρά, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Ρέντζας (86' Λυμπεράκης), Άρτσε (55' Τσιλούλης), Αραμπούλι.

...................................

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

89ο λεπτό: Καλό σουτ του Σφιντέρσκι μπλόκαρε ο Κότνικ

86ο λεπτό: Μπαίνουν Μιλόγεβιτς και Λυμπεράκης στις θέσεις των Σαραμαντά και Ρέντζα

80ό λεπτό: Σουτ του Κρέσπο άουτ

74ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι, ο Παπαπέτρου το μέτρησε μετά από τρία λεπτά

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

40ό λεπτό: Κίτρινη στον Σταυρόπουλο για χέρι. Το φάουλ το εκτέλεσε ο Μίσιτς στέλνοντας την μπάλα άουτ

39ο λεπτό: Κίτρινη στον Καμαρά για μαρκάρισμα στον Μάτος

38ο λεπτό: Ίνγκασον στη θέση του Βαρέλα, που αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο!

23ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τους Ζαμπά - Άκπομ!

21ο λεπτό: Ο Ζαμπά από καλή θέση σούταρε άουτ!

15ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Άκπομ με άψογο τελείωμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από μπαλιά του Μίσιτς

4ο λεπτό: Μεγάλη απόκρουση ο Κότνικ σε κεφαλιά του Βαρέλα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Βαρέλα (38' Ίνγκασον), Κρέσπο, Μάτος, Μίσιτς, Εσίτι, Λημνιός (74' Πέλκας), Ζαμπά (59' Μπίσεσβαρ), Άκπομ Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Στοχ, Γαϊτανίδης

Πανιώνιος: Κότνικ, Σαραμαντάς (86' Μιλόγεβιτς), Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Παπαγεωργίου, Καμαρά, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Ρέντζας (86' Λυμπεράκης), Άρτσε (55' Τσιλούλης), Αραμπούλι. Αναπληρωματικοί: Μαλέρμπε, Οικονομίδης, Τσιλούλης, Μιλόγεβιτς, Λυμπεράκης, Γρίβας, Μίκο

....................................

17:30 Έγινε γνωστή η σύνθεση του ΠΑΟΚ

18:10 Πασχαλάκης και Ζίβκοβιτς ξεκίνησαν προθέρμανση για να ακολουθήσουν οι τερματοφύλακες του Πανιωνίου

18:14 Από την 19μελή αποστολή του Δικεφάλου απολείσθηκε τελικά ο ο Λάζαρος Λάμπρου, καθώς προτιμήθηκε από τον Φερέιρα ο Αντώνης Γαϊτανίδης!

18:17 Λίγος ο κόσμος για την ώρα στην Τούμπα...

18:21 Μέσα σε χλιαρές αποδοκιμασίες οι υπόλοιποι "10" του Πανιωνίου βγήκαν για ζέσταμα

18:25 Ζεστό χειροκρότημα για την είσοδο των παικτών του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο