Ο καλύτερος Πρωταθλητής όλων των εποχών!

Για την 30ή αγωνιστική της Super League, o Πρωταθλητής ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα με 0-2, πήρε τον τίτλο αήττητος, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του  βάζελου που κρατούσε από το 1964...

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Κρέσπο - Ίνγκασον - Τόσκα - Γιαννούλη, αμυντικά χαφ τους Ολιβέιρα - Κάνιας, μεσοπειθετικά τους Μπίσεσβαρ - Πέλκα - Ζαμπά και στην κορυφή της επίθεσης τον Τσούμπα Άκπομ.

Ένα σχήμα που λίγοι το περίμεναν, καθώς σίγουρα εξέπληξε η παρουσία στην αρχική ενδεκάδα των Κάνιας - Τόσκα, η εξέλιξη όμως του παιχνιδιού δικαίωσε για μια ακόμη φορά των Ρουμάνο τεχνικό, καθώς ξεκούρασε Βαρέλα - Σάκχοφ και φυσικά τον Μάτος που θα είναι έτοιμος για τον σαββατιάτικο τελικό με τη χάρτινη!

Ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα στο ματς από τους γηπεδούχους που θεωρητικά καιγόταν για τη νίκη και στο 15ο λεπτό, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Άκπομ να βγαίνει τετ α τετ, μετά από μπαλιά του Μπίσεσβαρ,  αλλά ο Μιχαήλ να αποκρούει...

Στο 31' ο Ολιβέιρα εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του ΠΑΣ, με τον ΠΑΟΚ να είναι η ομάδα που δημιούργησε τις -λίγες- καλές φάσεις στο ματς στο πρώτο 45λεπτο. Από πλευράς γηπεδούχων δεν έλειψαν κάποια δυνατά μαρκαρίσματα, με τον Σιδηρόπουλο να κιτρινίζει τον Κριζμάν για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ.

Στις αρχές της επανάληψης, ο ΠΑΣ πίεσε την εστία μας, με τον Πασχαλάκη να φωνάζει παρών όποτε χρειάστηκε και στο 61' ο Άκπομ μετά από μπαλιά πάρε βάλε του Πέλκα, έγραψε το 0-1. Ένα γκολ που πυροδότησε ένταση στην κερκίδα του ΠΑΣ και υπήρξε τρίλεπτη διακοπή!

Στο 79' ο Σάκχοφ με κεφαλιά σημείωσε το 0-2, λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, ενώ στα εναπομείναντα λεπτά δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο με τους οπαδούς της τοπικής ομάδας να συμπλέκονται με τα ΜΑΤ και τον Σιδηρόπουλο να τελειώνει το ματς χωρίς να κρατήσει την 10λεπτη καθυστέρηση!

ΠΑΣ Γιάννινα: Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κάργας, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Νικολιάς, Κάστρο (74' Γιάκος), Πάντελιτς, Σεργκελασβίλι, Παμλίδης (71' Λεό), Κριζμάν (71' Μάνος).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Τόσκα, Γιαννούλης, Ολιβέιρα (78' Σάκχοφ), Κάνιας, Ζαμπά (81' Σφιντέρσκι), Πέλκας, Μπίσεσβαρ (69' Ενρίκε), Άκπομ.

....................................

Τέλος, ο Σιδηρόπουλος τους κάνει τη χάρη και τελειώνει το ματς, χωρίς να κρατήσει 10λεπτη καθυστέρηση!

88ο λεπτό: Ντου των ΜΑΤ στη εξέδρα των οπαδών του ΠΑΣ, νέα διακοπή!

83ο λεπτό: Σουτ του Ενρίκε άουτ

81ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Ζαμπά

79ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σάκχοφ με κεφαλιά και 0-2, λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς

69ο λεπτό: Ξεκίνησε το ματς μετά από διακοπή περίπου τριών λεπτών

66ο λεπτό: Υπάρχει ένταση στο γήπεδο, ΜΑΤ στα επίσημα και διακοπή στο παιχνίδι λόγω ρίψης φωτοβολίδων

62ο λεπτό: Κίτρινη και στον Κάστρο

61ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Άκπομ μετά από μπαλιά πάρε βάλε του Πέλκα, και 0-1

60ό λεπτό: Ο Πασχαλάκης εαπέκρουσε δύσκολα το φάουλ που εκτέλεσε ο Σεργκελασβίλι

59ο λεπτό: Κίτρινη στον Πέλκα για διαματρτυρία

57ο λεπτό: Κίτρινη σε Τζημόπουλο και Κάργα για φάουλ σε Μπίσεσβαρ και Άκπομ, μέσα στο ίδιο λεπτό

53ο λεπτό: Ο Μπουκουβάλας σταμάτησε τον Μπίσεσβαρ που έφευγε στην κόντρα μετά από μπαλιά του Ολιβέιρα

49ο λεπτό: Πιέζει ο ΠΑΣ στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου

Ημίχρονο στα Γιάννινα με το σκορ στο 0-0

45'+2": Ο Μιχαήλ μπλόκαρε το σουτ του Μπίσεσβαρ και στην συνέχεια του Άκπομ

2 λεπτά οι καθυστερήσεις, παίζονται ήδη

43ο λεπτό: Κεφαλιά του Τζημόπουλου, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

40ό λεπτό: Σέντρα ο Μπίσεσβαρ, κεφαλιά ο Άκπομ άουτ!

37ο λεπτό: Ακυρώνεται γκολ του Άκπομ (ήταν οφ σάιντ αυτή τη φορά).

31ο λεπτό: Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα

29ο λεπτό: Κίτρινη στον Κριζμάν, για φάουλ πάνω στον Μπίσεσβαρ

25ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση, χωρίς συνέχεια η φάση. Υπάρχει τραυματισμός του Ζαμπά, μετά από λίγο επανήλθε

Στα μισά του ημιχρόνου η αναμέτρηση ...

15ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Άκπομ να βγαίνει τετ α τετ, μετά από μπαλιά του Μπίσεσβαρ,  αλλά ο Μιχαήλ να αποκρούει

14ο λεπτό: Έχει αρχίσει και πιέζει  στη μεσαία γραμμή ο ΠΑΣ μετά το 10'

10ο λεπτό: Έχει την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ

6ο λεπτό: Ο Μιχαήλ προλαβαίνει και καθαρίζει τη φάση προ του Πέλκα

3ο λεπτό: Ο Ζαμπά δεν προλαβαίνει την ωραία μπαλιά του Πέλκα στον χώρο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα ...

ΠΑΣ Γιάννινα: Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κάργας, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Νικολιάς, Κάστρο (74' Γιάκος), Πάντελιτς, Σεργκελασβίλι, Παμλίδης (71' Λεό), Κριζμάν (71' Μάνος). Αναπληρωματικοί: Βελλίδης, Μάνος, Γιάκος, Αποστολόπουλος, Λεο, Σκόνδρας, Βιντάλ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Τόσκα, Γιαννούλης, Ολιβέιρα, Κάνιας, Ζαμπά (81' Σφιντέρσκι), Πέλκας, Μπίσεσβαρ (69' Ενρίκε), Άκπομ. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Βαρέλα, Σάκχοφ, Μίσιτς, Λημνιός, Ενρίκε, Σφιντέρσκι