Την Κυριακή το "κλειδώνουμε" στην Τούμπα!

Για την 28η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με την ΑΕΛ ...

Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Βιεϊρίνια – Κρέσπο – Βαρέλα – Μάτος, αμυντικά χαφ τους Ολιβέιρα – Σάκχοφ, μεσοεπιθετικά τους Λημνιό – Πέλκα - Μπίσεσβαρ και στην κορυφή τη επίθεσης τον Σφιντέρσκι.

Σε ένα γήπεδο στο οποίο κυριαρχούσαν τα συνθήματα κατά του ΠΑΟΚ και της Θεσσαλονίκης, καθώς και το γνωστό αντεθνικό (!) από τους Έλληνες του κάμπου, ο Δικέφαλος αναζήτησε τη νίκη που θα του χάριζε από σήμερα τον τίτλο!

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος των γηπεδούχων, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά και 2-3 ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ, όμως ούτε ο Πέλκας στο 10', ούτε ο Λημνιός στο 23', ούτε ο Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον.

Στο 36' ο Γιαννούλης αντικατέστησε τον τραυματία Βιεϊρίνια, ενώ αναγκαστικές ήταν και οι δύο αλλαγές των γηπεδούχων με τους Γκόικοβιτς – Μπέρτο να αντικαθίστανται στο 10' και 43' αντίστοιχα.

Στο 55ο λεπτό ο Πέλκας σημείωσε το 0-1. Προηγήθηκε εκτέλεση κόρνερ του Γιαννούλη από τα αριστερά και ο Πέλκας με ξερό σουτ έξω από την περιοχή σκόραρε! Στο 64ο λεπτό ο Γιακιμόφσκι ισοφάρισε, μάλλον κατά λάθος γκολ καθώς πήγαινε για σέντρα και βρήκε δίχτυα!

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λημνιός σέντραρε, ο Σφιντέρσκι πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον ο οποίος έμεινε άγαλμα!

Ο ΠΑΟΚ πίεζε για το 1-2, όμως το γκολ δεν ήρθε, καθώς τα τελειώματα των φάσεων που βγήκαν, δεν ήταν αυτά που έπρεπε από τους παίκτες μας! Συμπερασματικά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κερδίσει σε έναν αγώνα στον οποίον ήταν πολύ καλύτερος του αντιπάλου (τελικές, κατοχή) ενώ η ομάδα έχασε από τραυματισμό ΚΑΙ τον Βιεϊρίνια, του οποίου η κατάσταση θα εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες!

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμόφσκι (86' Γκόλιας), Σικάφκα, Μόρας, Μπέρτος (43' Καρανίκας), Μπράλιτς, Ζίφκοβιτς, Νούνιτς, Γκόικοβιτς (30' Ζίζιτς). Φατιόν.

..................................................

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: Κεφαλιά του Κρέσπο άουτ

89ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα, η μπάλα βρήκε και στον Σφιντέρσκι καιμ πέρασε άουτ!

88ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπράλιτς, στο ίδιο λεπτό ο Κρίστινσον μπλόκαρε το σουτ του Καρέλη

87ο λεπτό: Σουτ του Ζαμπά άουτ

86ο λεπτό: Γκόλιας στη θέση του Γιακιμόφσκι

84ο λεπτό: Καρέλης στη θέση του Λημνιού!

83ο λεπτό: Σουτ του Σάκχοφ στα σώματα!

79ο λεπτό: Ζαμπά στη θέση του Ολιβέιρα

74ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση, το εκτέλεσε ο Πέλκας άουτ

68ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα ο Λημνιός κεφαλιά του Σφιντέρσκι άουτ! Άγαλμα ο Κρίστινσον!

64ο λεπτό: 1-1 ο Γιακιμόφσκι, κατά λάθος γκολ καθώς πήγαινε για σέντρα και βρήκε δίχτυα

55ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πέλκας και 0-1. Προηγήθηκε εκτέλεση κόρνερ του Γιαννούλη από τα αριστερά και ο Πέλκας με ξερό σουτ έξω από την περιοχή σκόραρε!

54ο λεπτό: Φάουλ στον Ολιβέιρα δεν το έδωσε ο Φωτιάς

52ο λεπτό: Το εκτέλεσε ο Γιακιμόφσκι, σε κόρνερ ο Πασχαλάκης

51ο λεπτό: Κίτρινη στον Λημνιό

45+2': Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση, το εκτέλεσε ο Ολιβέιρα άουτ

43ο λεπτό: Καρανίκας στη θέση του Μπέρτου (αναγκαστική και αυτή)

41ο λεπτό: Σουτ του Λημνιού άουτ

38ο λεπτό: Πλασέ του Μπίσεσβαρ άουτ

36ο λεπτό: Γιαννούλης στη θέση του Βιεϊρίνια

30ό λεπτό: Ζίζιτς στη θέση του Γκόικοβιτς, αναγκαστική αλλαγή

23ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟΚ με τον Λημνιό να πλασάρει και τον Κρίστινσον να αποκρούει!

21ο λεπτό: Γύρισμα του Λημνιού απομάκρυνε η άμυνα

16ο λεπτό: Σουτ του Βιεϊρίνια άουτ

11ο λεπτό: Σουτ ο Μπίσεσβαρ σε κόρνερ ο Κρίστινσον. Χωρίς συνέχεια η φάση

10ο λεπτό: Ο Μπίσεσβαρ από τα αριστερά γύρισε την μπάλα, ο Πέλκας από καλή θέση σούταρε, όμως ο Γκόικοβιτς έβαλε το σώμα του και σταμάτησε την πορεία της μπάλας

9ο λεπτό: Σουτ του Σάκχοφ άουτ

6ο λεπτό: Κίτρινη στον Φατιόν για μαρκάρισμα στον Ολιβέιρα

Το παιχνίδι ξεκίνησε ...

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμόφσκι, Σικάφκα, Μόρας, Μπέρτος (43' Καρανίκας), Μπράλιτς, Ζίφκοβιτς, Νούνιτς, Γκόικοβιτς (30' Ζίζιτς). Φατιόν. Αναπληρωματικοί: Παϊτέρης, Μπάλλας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Ακόστα, Νούσιος

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (36' Γιαννούλης), Σάκχοφ, Ολιβέιρα (79' Ζαμπά), Λημνιός (84' Καρέλης), Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Κάνιας, Μίσιτς, Ζαμπά, Καρέλης

...........................................

16:40 Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές και των δύο ομάδων, μικρή ένταση από κάποια τυριά την ώρα της άφιξης της αποστολής του ΠΑΟΚ!

17:58 Καλός για την ώρα ο καιρός στη Λάρισα, δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος

H σύνθεση του ΠΑΟΚ

18:10 Οι λίγοι για την ώρα θεατές άρχισαν τα γνωστά υβριστικά για ΠΑΟΚ και Θεσσαλονίκη

18:17 Πασχαλάκης - Ρέι ξεκίνησαν προθέρμανση

18:25 Στο γήπεδο και οι υπόλοιποι παίκτες του Δικεφάλου με τα τυριά να αποδοκιμάζουν, δείχνοντας το απύθμενο κόμπλεξ που έχουν για τον ΠΑΟΚ. Τους ευχόμαστε ΟΛΟΨΥΧΑ να κάνουν το 0/3 και να πάνε εκεί όπου ανήκουν!