Διπλό και ακόμη πιο κοντά στο όνειρο!

Για την 26η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στα "Πηγάδια" την Ξάνθη με 1-2 ...

Μπροστά σε περισσότερους από 6.000 οπαδούς του που έκαναν τα Πηγάδια ... μικρή Τούμπα, ο ΠΑΟΚ πήρε ένα ακόμη τρίποντο επικρατώντας της ακριτικής ομάδας με 1-2.

Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Βιεϊρίνια – Κρέσπο – Βαρέλα – Μάτος, αμυντικά χαφ τους Σάκχοφ – Ολιβέιρα, μεσοεπιθετικά τους Ζαμπά – Πέλκα – Ενρίκε και στην κορυφή της επίθεσης τον Σφιντέρσκι.

Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη, όμως σταδιακά ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει.

Τα 2-3 στημένα σε καλές θέσεις που κερδίσαμε πέρασαν ανεκμετάλλευτα, για να χαθεί η πρώτη πολύ καλή μας ευκαιρία στο 32' από τον Σφιντέρσκι, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Ζίφκοβιτς, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε με το πόδι!

Δευτερόλεπτα αργότερα ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης, το εκτέλεσε άψογα ο Ολιβέιρα, με την μπάλα να καταλήγει λίγα εκατοστά κάτω από το αριστερό «Γ» του Ζίφκοβιτς και στις κερκίδες να γίνεται το έλα να δεις!

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 1-0, χωρίς να πιάσει κάποια εξαιρετική απόδοση!

Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, στο 52ο λεπτό, ο Πέλκας έβγαλε τον Σφιντέρσκι τετ α τετ με τον Ζίφκοβιτς, με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να νικάει για 2η φορά τον επιθετικό μας σε μια μεγάλη ευκαιρία! Δε συνέβη όμως το ίδιος στο 68' όταν ο νεοεισελθών Άκπομ έβγαλε την μπαλιά στον Ενρίκε και αυτός με σουτ στην κίνηση σημείωσε το 0-2 βάζοντας φωτιά στις κερκίδες!

Οι "γηπεδούχοι" μείωσαν στο  85' με κεφαλιά του Αλμέιδα, όμως ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε πολύ εύκολα τα τελευταία λεπτά και κράτησε με άνεση τη μεγάλη νίκη! Ο Δικέφαλος θα μπορούσε να σημειώσει και τρίτο γκολ, αλλά ο Ζίφκοβιτς νίκησε στο 86' και τον Άκπομ στο τετ α τετ!

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Ντίρεσταμ, Αλμέιδα, Κοβάσεβιτς, Καντά (64' Κάστρο), Γέντρισεκ, Συλλά, Μελιόπουλος (72' Μπρίτο), Λισγάρας, Κασάδο, Ντε Αμορίμ (78' Σαρπόνγκ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Σάκχοφ, Πέλκας (86' Μίσιτς), Ζαμπά (63' Γιαννούλης), Ενρίκε,  Σφιντέρσκι (66' Άκπομ).

.........................................

90ό λεπτό: Κίτρινη στον Κασάδο, θα μπορούσε να είναι και κόκκινη

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

Στο ίδιο λεπτό ο Άκπομ τετ α τετ με τον Ζίφκοβιτς απέκρουσε με το πόδι ο τερματοφύλακας της Ξάνθης, μεγάλη ευκαιρία

86ο λεπτό: Μίσιτς στη θέση του Πέλκα

85ο λεπτό: 1-2 ο Αλμέιδα με κεφαλιά

83ο λεπτό: Κίτρινη στον Ολιβέιρα

78ο λεπτό: Σαρπόνγκ στη θέση του Ντε Αμορίμ

73ο λεπτό: Κίτρινη στον Αμορίν για φάουλ στον Βιεϊρίνια!

72ο λεπτό: Μπρίτο στη θέση του Μελιόπουλου

68ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ενρίκε μετά από ασίστ του Άκπομ!

67ο λεπτό: Κεφαλιά του Κάστρο άουτ

66ο λεπτό: Άκπομ στη θέση του Σφιντέρσκι

64ο λεπτό: Κάστρο στη θέση του Καντά

63ο λεπτό: Γιαννούλης στη θέση του Ζαμπά

52ο λεπτό: Απίστευτη ευκαιρία ο Σφιντέρσκι μετά από μπαλιά του Πέλκα, με τα πόδια απομάκρυνε ο Ζίφκοβιτς

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίος αλλαγές

37ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Ολιβέιρα να σουτάρει από καλή θέση άουτ!

36ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την κεφαλιά του αμαρκάριστου Αλμέιδα

33ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ολιβέιρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

32ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία ο Σφιντέρσκι, βγήκε τετ α τετ αλλά ο Ζίφκοβιτς με το πόδι απέκρουσε

27ο λεπτό: Κόρνερ ο Βιεϊρίνια απομάκρυνε η άμυνα, στη συνέχεια νέο σουτ του Βιεϊρίνια μπλόκαρε ο Ζίφκοβιτς

21ο λεπτό: Υποψία απειλής από την Ξάνθη με τον Καντά

7ο λεπτό: Κεφαλιά του Ολιβέιρα άουτ

6ο λεπτό: Κίτρινη στον Αλμέιδα

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα ...

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Ντίρεσταμ, Αλμέιδα, Κοβάσεβιτς, Καντά (64' Κάστρο), Γέντρισεκ, Συλλά, Μελιόπουλος (72' Μπρίτο), Λισγάρας, Κασάδο, Ντε Αμορίμ (78' Σαρπόνγκ). Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Σαρπόνγκ, Χατζητερζόγλου, Κάστρο, Σουλεϊμάν, Μπρίτο, Μελισσόπουλος

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Σάκχοφ, Πέλκας, Ζαμπά (63' Γιαννούλης), Ενρίκε,  Σφιντέρσκι (66' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Ρέι, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μίσιτς, Κάνιας, Καντουρί,  Ακπόμ

........................................