Αγκαλιά με τον τίτλο με διπλό στο ΟΑΚΑ!

Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με 0-2...

Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους τέσσερις γνωστούς και αναντικατάστατους, αμυντικά χαφ τους Μαουρίσιο - Σάκχοφ, μεσοεπθιθετικά τους Λημνιό - Μπίσεσβαρ - Ζαμπά και στην κορυφή της επίθεσης τον Άκπομ!

Ο Δικέφαλος μπήκε στο ματς αιφνιδιάζοντας απόλυτα τους γηπεδούχους καθώς στο 2ο μόλις λεπτό, μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε από τα αριστερά, ο Μαουρίσιο από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη κάνοντας το 0-1. Σε ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες καλές φάσεις, η ομάδα μας βρέθηκε κοντά στο 0-2 με τον Μαουρίσιο στο 21' και τον Άκπομ στο 35', αλλά στις καθυστερήσεις χρειάστηκε η επέμβαση του Πασχαλάκη σε τετ α τετ του Μακέντα.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Ζαμπά έδωσε προβάδισμα νίκης στον ΠΑΟΚ με ωραίο τελείωμα, ο Δικέφαλος ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού, όμως στο 72' ο μετριότατος Δανός ρέφερι απέβαλε τον Ζαμπά για χτύπημα στον Κολοβέτσιο, χωρίς να κάνει το ίδιο όταν ο Γιόχανσον λίγο αργότερα χτύπησε τον Βιεϊρίνια και μπορούσε να δει την 2η κίτρινη κάρτα.

Δύο απίστευτες χαμένες ευκαιρίες από τους Ενρίκε - Ολιβέιρα παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και δύο τρεις καλές επεμβάσεις του Πασχαλάκη σε μακρινά σουτ των γηπεδούχων, συνέθεσαν το σκηνικό ως τη λήξη της αναμέτρησης, που βρήκε τον Δικέφαλο να φεύγει για μια ακόμη φορά με το διπλό στις αποσκευές του, μετά από ματς με τον Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Πούγγουρας (69' Άλτμαν), Κάτσε (69' Δώνης), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (46' Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης, Μακέντα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (82' Ενρίκε), Σάκχοφ (77' Γιαννούλης), Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (70' Ολιβέιρα), Λημνιός, Ζαμπά, Ακπόμ.

.........................................

Τέλος!

93ο λεπτό: Τεράστιο χαμένο τετ α τετ ο Ολιβέιρα!

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

87ο λεπτό: Εκπληκτική επέμβαση ο Πασχαλάκης σε σουτ του Μακέντα, που είχε υποδειχτεί όμως σε θέση οφ σάιντ

84ο λεπτό: Απίστευτη χαμένη ευκαιρία ο Ενρίκε!!! Άκπομ - Κρέσπο - Ενρίκε συνδυάστηκαν και ο τελευταίος μόνος του αστόχησε!

84ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης σταματάει το σουτ του Μπουζούκη!

82ο λεπτό: Ενρίκε στη θέση του Βιεϊρίνια

76ο λεπτό: Σουτ του Ινσούα, σε κόρνερ ο Πασχαλάκης

77ο λεπτό: Γιαννούλης στην θέση του Σάκχοφ

75ο λεπτό: Υπάρχει τραυματισμός του Βιεϊρίνια! Με 9 ο ΠΑΟΚ!

72ο λεπτό: Κόκκινη στον Ζαμπά!

70ό λεπτό: Ολιβέιρα στη θέση του Μπίσεσβαρ

69ο λεπτό: Άλτμαν και Δώνης στις θέσεις των Πούγγουρα και Κάτσε

64ο λεπτό: Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Πούγγουρα μετά από καραμπόλα να στέλνει την μπάλα άουτ!

60ό λεπτό: Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, με τον Άκπομ να σουτάρει άουτ!

57ο λεπτό: Κίτρινη στον Εμμανουηλίδη για άσχημο μαρκάρισμα στον Κρέσπο

55ο λεπτό: Ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ του Ζαμπά

50ό λεπτό: Κίτρινη στον Γιόχανσον για φάουλ στον Ζαμπά

48ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζαμπά! Ωραίο τελείωμα

46ο λεπτό: Εμμανουηλίδης στη θέση του Χατζηγιοβάνη

Ξεκίνησε η επανάληψη

45'+2': Ο Πασχαλάκης σταματάει το τετ α τετ του Μακέντα σε κόρνερ

35ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο Άκπομ, από καλή θέση σούταρε άουτ! Προηγήθηκε σέντρα του Βιεϊρίνια, ο Άκπομ κατέβασε την μπάλα αλλά το τελείωμα ήταν κακό!

21ο λεπτό: Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ! Ο Ζαμπά γύρισε την μπάλα από τα αριστερά και ο επερχόμενος Μαουρίσιο σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Μαυρομάτη!

2ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μαουρίσιο με κοντινό σουτ μετά από κόρνερ του Βιεϊρίνια

Το παιχνίδι ξεκίνησε ...

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Πούγγουρας (69' Άλτμαν), Κάτσε (69' Δώνης), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (46' Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης, Μακέντα. Αναπληρωματικοί: Κότσαρης, Άλτμαν, Χατζηθεοδωρίδης, Τζανδάρης, Δώνης, Εμμανουηλίδης, Καμπέτσης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (82' Ενρίκε), Σάκχοφ (77' Γιαννούλης), Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (70' Ολιβέιρα), Λημνιός, Ζαμπά, Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μίσιτς, Ολιβέιρα, Ενρίκε, Σφιντέρσκι

..................................

Το pregame της αναμέτρησης

17:25 Χωρίς κανένα πρόβλημα η αποστολή του ΠΑΟΚ έφτασε στο ΟΑΚΑ

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ ...

18:28 Σε εξέλιξη η προθέρμανση και των δύο ομάδων, μπροστά σε λίγους θεατές για την ώρα