Πεντάσφαιρος κόντρα στην ... παράδοση!

Για τη 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, o ΠΑΟΚ διέλυσε στο "Γ. Καμάρας" τον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-5...

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, αμυντικά χαφ τους Ολιβέιρα, Μαουρίσιο, μεσοεπιθετικά τους Πέλκα, Μπίσεσβαρ, Λημνιό και στην κορυφή της επίθεσης τον Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στην έναρξη της αναμέτρησης και μόλις στο 4ο λεπτό ο Πέλκας με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια έκανε το 0-1, ξεσηκώνοντας τον κόσμο της ομάδας που βρέθηκε στις κερκίδες του «Γ. Καμάρας».

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα με άπιαστο σουτ στο αριστερό παραθυράκι του Χουάντερσον, έκανε το 0-2, βάζοντας τις βάσεις μιας ακόμη νίκης από πάρα πολύ νωρίς στο ματς!

Οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο με το καλημέρα, είχαν μια πολύ καλή ευκαιρία στο 15' να μειώσουν σε 1-2, όταν ο Τόμας βγήκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, πλάσαρε όμως άουτ.

Ο ΠΑΟΚ ελέγχοντας πλήρως τη μεσαία γραμμή είχε την κατοχή της μπάλας (35% - 65%), με τους Μαουρίσιο – Ολιβέιρα να κυριαρχούν τόσο μεσοαμυντικά όσο και μεσοεπιθετικά, μετέφεραν εξαιρετικά το παιχνίδι μας προς την περιοχή των γηπεδούχων!

Στο 33' ο Μπίσεσβαρ σαν σε προπόνηση σε μια υποδειγματική ανάπτυξη του Δικεφάλου, πήρε την ασίστ του Λημνιού και σαν σε προπόνηση έκανε το 0-3, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου!

Ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη κατέβασε στροφές ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού, όμως στο 64ο λεπτό μείωσε ο Απόλλων με τον Ντ' Ούρσο, ένα γκολ που ξύπνησε τους παίκτες και στα εναπομείναντα λεπτά έφτασαν στην επιτυχία άλλων δύο τερμάτων.

Έτσι στο 78ο λεπτό ο Σφιντέρσκι με σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-4 για να έρθει στο 89' ο Ενρίκε με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και με τη βοήθεια του Βαφέα να διαμορφώσει το τελικό 1-5!

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Κοντοές (46' Γκίνο), Κύργιας, Βαφέας, Ντ' Ούρσο, Μπεντινέλι, Ρώσσης (46' Βάργκας), Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε (77' Ναζλίδης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Μαουρίσιο, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (76' Σφιντέρσκι), Λημνιός (85' Ζαμπά), Άκπομ (82' Ενρίκε).

........................................

91ο λεπτό: Ο Χουάντερσον σταμάτησε τον Σφιντέρσκι που σούταρε αποό καλή θέση

89ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ενρίκε με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και με τη βοήθεια του Βαφέα

85ο λεπτό: Ζαμπά στη θέση του Λημνιού

83ο λεπτό: Κεφαλιά του Πέλκα μπλόκαρε ο Χουάντερσον

82ο λεπτό: Ενρίκε στη θέση του Άκπομ

81ο λεπτό: Κεφαλιά του Σφιντέρσκι άουτ

78ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι με σουτ στην κίνηση!

77ο λεπτό: Ναζλίδης στη θέση του Ελ Χέλβε

76ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Μπίσεσβαρ

72ο λεπτό: Ο Χουάντερσον προλαβαίνει τον Πέλκα σε γύρισμα του Βιεϊρίνια

64ο λεπτό: 1-3 μειώνει ο Απόλλων με τον Ντ' Ούρσο

60ό λεπτό:  Κεφαλιά του Ντεφεντερικό, άουτ

59ο λεπτό: Μπαλιά του Μπίσεσβαρ, στο δεύτερο δοκαρι για πολύ λίγο δεν πρόλαβε ο Μάτος

51ο λεπτό: Εξαιρετιική ευκαιρία ο Πέλκας, που σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Κύργιας με το σώμα του έσωσε τον Απόλλωνα!

50ό λεπτό: Υποδειγματική επίθεση ο ΠΑΟΚ, το σουτ του Μαουρίσιο άουτ!

48ο λεπτό: Ανάποδο ψαλίδι ο Βάργκας, άουτ η μπάλα

46ο λεπτό: Γκίνο και Βάργκας στις θέσεις των Κοντοέ - Ρώσση, χωρίς αλλαγές ο ΠΑΟΚ

Ξεκίνησε η επαναληψη ...

1 λεπτό οι καθυστερήσεις

45ο λεπτό: Κίτρινη στον Κοντοέ που διαμαρτύρεται (για γέλια η αντίδρασή του)

44ο λεπτό: Ο Χουαντερσον αποκρούσει πολύ δύσκολα το τακουνάκι του Άκπομ!

41ο λεπτό: Καλό σουτ του Ολιβέιρα με το αριστερό, λίγο έξω η μπάλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων

36ο λεπτό: Κάθετη του Ολιβέιρα για τον Ακπόμ, βγήκε ο Χουάντερσον και μπλόκαρε.

33ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ σαν σε προπόνηση ο Μπίσεσβαρ μετά από μπαλιά του Λημνιού!

32ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ μπλόκαρε ο Χουάντερσον

21ο λεπτό: Ο Ντεφεντερίκο πέφτει πάνω στον Βιεϊρίνια και τον τραυματίζει, χωρίς ο Εταγγέλου να πάρει πρέφα τίποτε!

Έχει ανέβει μέτρα ο Απόλλων στα τελευταία λεπτά ...

18ο λεπτό: Σουτ του Ελ Χέλβε άουτ

15ο λεπτό: Τετ α τετ ο Τομάς με τον Πασχαλάκη, άουτ η μπάλα. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Λημνιού στη μεσαία γραμμή!

9ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ολιβέιρα με σουτ στο "Γ"... Άπιαστο!

7ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Τομάς!

4ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πέλκας με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Απόλλωνα στη σέντρα ...

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Κοντοές (46' Γκίνο), Κύργιας, Βαφέας, Ντ' Ούρσο, Μπεντινέλι, Ρώσσης (46' Βάργκας), Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε (77' Ναζλίδης). Αναπληρωματικοί: Αστράς, Γκίνο, Ναδάλες, Ακόστα, Γαρουφαλιάς, Ναζλίδης, Βάρκας

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Μαουρίσιο, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (76' Σφιντέρσκι), Λημνιός (85' Ζαμπά), Άκπομ (82' Ενρίκε). Αναπληρωματικοί: Ρέι, Ίνγκασον, Σάκχοφ, Καντουρί, Ζαμπά, Ενρίκε, Σφιντέρσκι

................................................

17:30 Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ και ήδη οι παίκτες μας έκαναν την καθιερωμένη βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ ...

18:03 Ξεκίνησαν προθέρμανση οι τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, ακούστηκαν και λίγα χειροκροτήματα όταν εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο του "Γ. Καμάρας"

18:30 Σε εξέλιξη το ζέσταμα των ομάδων