Και σε 5-6 εβδομάδες ...

Για την 20ή αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ πάτησε στην Τούμπα τον γάβρο με 3-1 ...

Επιστρατεύτηκαν δοκάρια και κάθε λογής στατιστικά για αποδειχτεί το αναπόδεικτο. Διότι, στον αγωνιστικό χώρο – όταν παίζεται ποδόσφαιρο – ο ΠΑΟΚ δεν έχει αντίπαλο. Και αυτό φάνηκε στην Τούμπα. Ο Ολυμπιακός ήρθε στην καλύτερη δυνατή αγωνιστική κατάσταση.

Και πριν καταλάβει τι συμβαίνει ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 μετά τα γκολ των Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ . Σκορ τιμητικό για εκείνον στο πρώτο ημίχρονο αφού ο Σα και το δοκάρι τον γλίτωσαν από τα χειρότερα.Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του σκορ.

Με σχεδόν τέλεια ανασταλτική λειτουργία που δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να απειλήσει σοβαρά. Και όταν χρειάστηκε ο Τσούμπα Άκπομ έβαλε απλά το κερασάκι στην τούρτα σε μια από τις πιο εύκολες εντός έδρας νίκες του ΠΑΟΚ αυτή τη σεζόν.

O Ολυμπιακός μείωσε με τον Ποντένσε στο 88′ και έφτασε σε σημείο να μην τηρήσει το fair play για να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά δεν είχε καμία ελπίδα.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία εμφατική νίκη. Μια νίκη απόδειξη ανωτερότητας σε όσους δεν έχουν ακόμα πειστεί. Και μένουν δέκα δύσκολα ματς για ακόμα. Σοβαρά και συγκεντρωμένα ως το τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης , Μάτος , Βαρέλα , Κρέσπο , Βιεϊρίνια (80' Γιαννούλης ), Σάκχοφ (53' Ολιβέιρα ), Μαουρίσιο , Μπίσεσβαρ (84' Πέλκας ), Ζαμπά , Ελ Καντουρί , Άκπομ .

Ολυμπιακός: Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Νάτχο (46' Καμαρά), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (46' Ντίας), Γκερέρο, Φορτούνης (76' Χασάν).

53ο λεπτό: Ολιβέιρα στη θέση του πολύ καλού Σάκχοφ

48ο λεπτό: Ευκαιρία για τον γάβρο στην κόντρα, πέρασε η φάση, πρόλαβε και απομάκρυνε ο Βαρέλα

46ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για τον γαβρο. Καμαρά στη θέση του Νάτχο και Ντίας αντί του Οικοδόμου

Ξεκίνησε η επανάληψη

Ημίχρονο στην Τούμπα

42ο λεπτό: Κίτρινη στον Σάκχοφ

40ό λεπτό: Κίτρινη στον Γκερέρο για μαρκάρισμα στον Μαουρίσιο

34ο λεπτό: Φοβερή επέμβαση του Σα σε σουτ του Μπίσεσβαρ

31ο λεπτό: Κίτρινη στον Βούκοβιτς για μαρκάρισμα στον Άκπομ

29ο λεπτό: Δοκάρι ο Σάκχοφ με ζυγισμένο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή!

20ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μπίσεσβαρ με κοντινό σουτ, μετά από κεφαλιά του Άκπομ

17ο λεπτό: Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα ο Ζαμπά, ο Καντουρι μόνος σούταρε άουτ

3ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Βιεϊρίνια με φωτοβολίδα

2ο λεπτό: Ο Σα πρόλαβε τον Μαουρίσιο που ερχοταν με ταχύτητα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (53' Ολιβέιρα), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (84' Πέλκας), Ζαμπά, Άκπομ. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ολιβέιρα, Πέλκας, Σφιντέρσκι, Λημνιός

γάβρος: Σα, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Τοροσίδης, Νάτχο (46' Καμαρά), Γκιγιέρμε, Οικοδόμος (46' Ντίας), Φορτούνης (75' Χασάν), Ποντένσε, Γκερέρο. Αναπληρωματικοί: Λοντίγκιν, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Χασάν, Μιράντα, Ντίας

...................................................

Το pregame της αναμέτρησης

H ενδεκάδα του ΠΑΟΚ ...

18:39 Βγήκαν για ζέσταμα η προθέρμανση οι τερματοφύλακές μας, μέσα σε αποθέωση

18:45 Σα, Λοντίγκιν στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα

18:53 Βγήκε ο ΠΑΟΚ για προθέρμανση, στο πόδι όλο το γήπεδο, δύο λεπτά αργότερα και ο γάβρος