Μονότερμα αλλά αγχωτικό τρίποντο!

Σε εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1...
Μπροστά σε 10.000 θεατές, ο ΠΑΟΚ πήρε μια αγχωτική νίκη, απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε από το 1ο λεπτό ως το τελευταίο αντιποδόσφαιρο, με μαζική άμυνα και καθυστερήσεις. Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Γιαννούλη - Βαρέλα - Κρέσπο - Μάτος, αμυντικά χαφ τους Μίσιτς - Μαουρίσιο, μεσοεπιθετικά τους Λημνιό - Πέλκα - Μπίσεσβαρ και στην κορυφή της επίθεσης τον Άκπομ.  Ο Δικέφαλος από το πρώτο σφύριγμα του Φωτιάδη, έκλεισε τον ΠΑΣ στο 1/3 του γηπέδου και προσπαθούσε παίζοντας κυρίως από τα πλάγια να απειλήσει τον Βελλίδη, που έκανε σήμερα ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια! Μεγάλο ποσοστό κατοχής της μπάλας, πολλές προσπάθειες από τα φτερά, χαμένες ευκαιρίες από τους Μπίσεσβαρ, Μίσιτς, Μάτος και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 37ο λεπτό, όταν ο Φωτιάδης έδωσε το πέναλτι στην ανατροπή του Άκπομ, με τον Πέλκα να νικάει από τα 11 μέτρα τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.
 Στο 52ο λεπτό, έκανε το 1-1 ο Μάνος στην πρώτη τελική του ΠΑΣ. Υπάρχει οφ σάιντ στη φάση που δε δόθηκε! Στο 77ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ κέρδισε νέο πέναλτι σε ανατροπή του Άκπομ, αλλά ο Βελλίδης απέκρουσε το σουτ του Άκπομ! Η αγωνία στην Τούμπα είχε χτυήσει κόκκινο, οι φιλοξενούμενοι έπεφταν σαν τα κοτόπουλα για να κερδίσουν χρόνο, λογάριαζαν όμως χωρίς τον Σφιντέρσκι, ο οποίος στο 87' λύτρωσε τον κόσμο και την ομάδα από ένα πιθανό στραβοπάτημα, σκοράροντας το νικητήριο γκολ! Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (59' Ζαμπά), Λημνιός (67' Σφιντέρσκι), Ακπόμ.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ευαγγέλου, Σκόνδρας, Λίλα, Σεργκελασβίλι, Βιδάλ (74' Πάντελιτς), Σιόντης, Γιάκος, Μπουκουβάλας, Κριζμάν (82' Παμλίδης), Μάνος.

.............................................. Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησηςΤέλος95o λεπτό: Κίτρινη στον Γιαννούλη

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

87ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι

85ο λεπτό: Παμλίδης στη θέση του Κριζμάν

77ο λεπτό: Ο Βελλίδης αποκρούει το πέναλτι του Ακπομ

74ο λεπτό: Πάντελιτς στη θέση του Βιντάλ και Ελ Καντουρί στη θέση του Μίσιτς

67ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Λημνιού

64ο λεπτό: Σουτ του Μαουρίσιο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ!

62ο λεπτό: Σέντρα ο Λημνιός, μόνος ο Μαουρίσιο πλάσαρε άουτ!

59ο λεπτό: Ζαμπά στη θέση του Μπίσεσβαρ!

54ο λεπτό: Κίτρινη στον Λίλα

52ο λεπτό: 1-1 ο Μάνος στην πρώτη τελική του ΠΑΣ. Υπάρχει οφ σάιντ που δε δόθηκε!

23ο λεπτό: Βολίδα ο Μάτος, μπλόκαρε ο Βελλίδης

21ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τον Μίσιτς να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι άουτ

17ο λεπτό: Κίτρινη στον Ευαγγέλου για μαρκάρισμα στον Ακπομ

12ο λεπτό: Ο Σκόνδρας απομάκρυνε την κεφαλιά του Μάτος με την μπάλα να έχει πορεία προς τα δίχτυα

11ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια του Λημνιού, κακό το γύρισμά του όμως

9ο λεπτό: Σέντρα του Γιαννούλη, κεφαλιά του Άκπομ, έδιωξε σε κόρνερ ο Βελλίδης

5ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ, μπλόκαρε ο Βελλίδης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (59' Ζαμπά), Λημνιός (67' Σφιντέρσκι), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Τόσκα, Καντουρί, Καρέλης, Μπαλογιάννης, Ζαμπά, Σφιντέρσκι

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ευαγγέλου, Σκόνδρας, Λίλα, Σεργκελασβίλι, Βιδάλ (74' Πάντελιτς), Σιόντης, Γιάκος, Μπουκουβάλας, Κριζμάν (82' Παμλίδης), Μάνος. Αναπληρωματικοί: Μιχαήλ, Παμλίδης, Τσικάρσκι, Κάστρο, Πάντελιτς, Νάουμετς, Πήλιος.

..............................

Παρά τις τελευταίες βροχοπτώσεις, ο αγωνιστικός χώρος δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση

15:55 Έφτασε στην Τούμπα η αποστολή του ΠΑΣ και οι παίκτες της ομάδας της Ηπείρου έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα

Απειλητικά -για βροχή- σύννεφα γύρω από τη Θεσσαλονίκη, ας ελπίσουμε ότι ο καιρός θα ... κρατήσει!

16:25 Ξεκίνησαν προθέρμανση οι τερματοφύλακες και των δύο ομάδων

16:40: Βγήκε για ζέσταμα ο ΠΑΟΚ