Εμφάνιση πρωταθλητή με ντόρτι!

Για την 18η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ διέλυσε στην Τούμπα τον ΟΦΗ με 4-0...

Μπροστά σε 22.000 θεατές ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Βιεϊρίνια – Κρέσπο – Βαρέλα - Μάτος, αμυντικά χαφ τους Σάκχοφ – Μαουρίσιο, μεσοεπιθετικά τους Ελ Καντουρί - Μπίσεσβαρ – Ζαμπά και στην κορυφή της επίθεσης τον Ακπόμ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι πίεσε τον ΟΦΗ, αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στο 19ο λεπτό, όταν βγήκε η πρώτη καλή φάση, με τον Ακπόμ να πλασάρει και τον Στρέζο να αποκρούει.

Ως τότε βλέπαμε έναν ρέφερι να μας σπάει τα νεύρα με τις αποφάσεις του και να αφήνει ατιμώρητο το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων!

Στο 24ο λεπτό, ο Μάτος με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ, άνοιξε το σκορ βάζοντας φωτιά στην Τούμπα! Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε ο Δικέφαλος βρέθηκε τρεις φορές κοντά στο 2-0, όμως στο 29ο λεπτό, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Ελ Καντουρί να σουτάρει και τον Στρέζο να αποκρούει στην κλειστή του γωνία.

Στο 30ό λεπτό, κόρνερ εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ αλλά ο Σακχόφ σούταρε άουτ με τον Στρέζο εξουδετερωμένο και στο 34ο λεπτό, τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Μαουρίσιο που σούταρε από εξαιρετική θέση άουτ, μετά από γύρισμα του Ακπόμ.

Ένα λεπτό αργότερα έγινε το 2-0 με ένα σεντερφορίσιο γκολ του Ακπόμ μετά από σέντρα του Ζαμπά! Στις καθυστερήσεις παραλίγο να γίνει το 3-0, αλλά το σουτ του Ακπόμ πέρασε λίγα εκατοστά άουτ, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του ΟΦΗ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι μετά το 60', με το Λέο Ζαμπά να γράφει στο 66' το 3-0 μετά από ασίστ του Ακπόμ! Στο 80' οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Ακπόμ να χρίζεται για δεύτερη φορά σκόρερ και να κάνει το τελικό 4-0!

Θα ήταν παράλειψη να μη γίνει ιδιαίτερη αναφορά στην δυνατή σημερινή κερκίδα, που έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών μας για να φτάσουν στη νίκη επί ενός αξιόμαχου αντιπάλου. Πέλκας, Κάνιας, Σφιντέρσκι ήταν οι κινήσεις του Λουτσέσκου από τον πάγκο, με τον Μπίσεσβαρ να αποθεώνεται όταν έγινε αλλαγή στο 67'

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο (72' Κάνιας), Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (67'Πέλκας), Καντουρί (81' Σφιντέρσκι), Ακπόμ.

ΟΦΗ: Στρέζος, Μπράουν, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Γιαννούλης, Νάστος (81' Οικονόμου), Μεγιάδο, Νέιρα, Σάσι (62' Ντίνας), Κοροβέσης, Βουό (68' Γιακουμάκης).

........................................

90ό λεπτό: Σουτ του Σφιντέρσκι, μπλόκαρε ο Στρέζος

86ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντίνα

84ο λεπτό: Κίτρινη σε Γιακουμάκη - Βαρέλα

81ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Ελ Καντουρί

80ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ακπόμ με εξαιρετικό τελείωμα μετά από μπαλιά του Ζαμπά

1ο λεπτό καθυστερήσεων, το πλασέ του Ακπόμ άουτ

35ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ σεντερφορίσιο ο Ακπόμ μετά από σέντρα του Ζαμπά

34ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία ο Μαουρίσιο, σούταρε από εξαιρετική θέση άουτ, μετά από γύρισμα του Ακπόμ

30ό λεπτό: Κόρνερ ο Μπίσεσβαρ αλλά ο Σακχόφ σουτάρει άουτ με τον Στρέζο εξουδετερωμένο

29ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τον Ελ Καντουρί να σουτάρει και ο Στρεζος να αποκρούει

24ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μάτος με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ

22o λεπτό: Πέναλτι στον Σάκχοφ δε δίνεται, κίτρινη στον Βιεϊρίνια για διαμαρτυρία

19ο λεπτό: Πρώτη καλή φάση για τον ΠΑΟΚ με τον Ακπόμ να πλασάρει και ο Στρέζος να αποκρούει

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΟΦΗ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο (72' Κάνιας), Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (67'Πέλκας), Καντουρί (81' Σφιντέρσκι), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Γιαννούλης, Κάνιας, Μίσιτς, Πέλκας, Λημνιός, Σφιντέρσκι

ΟΦΗ: Στρέζος, Μπράουν, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Γιαννούλης, Νάστος (81' Οικονόμου), Μεγιάδο, Νέιρα, Σάσι (62' Ντίνας), Κοροβέσης, Βουό (68' Γιακουμάκης). Αναπληρωματικοί: Σωτηρίου, Μπολάκης, Οικονόμου, Κυριακίδης, Ναμπί, Γιακουμάκης, Ντίνας