Συνέχισε το εκπληκτικό σερί με ... τρίμπαλο!

Για την 17η στροφή του πρωταθλήματος της Super League, o πρωτοπόρος ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Πανιώνιο με 3-0...

Μπροστά σε περισσότερους από 18.000 θεατές, ο Ράζβαν Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα, τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Βιεϊρίνια – Βαρέλα – Κρέσπο – Τόσκα, αμυντικά χαφ τους Μαουρίσιο – Σάκχοφ, μεσοεπιθετικά τους Λημνιό – Ελ Καντουρί – Μπίσεσβαρ και στην κορυφή της επίθεσης τον Ακπόμ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 4ο λεπτό με τον Ντουρμισάι, για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ στο επόμενο λεπτό με τους Βιεϊρίνια – Μαουρίσιο να μην μπορούν να νικήσουν τον Κότνικ με τα σουτ που έπιασαν από καλές θέσεις! Το σκορ άνοιξε στο 11ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ με μια καταπληκτική προσπάθεια και άψογο σουτ στη δεξιά γωνία του Κότνικ, ένα γκολ που ξεσήκωσε την Τούμπα! Ακολούθησε ένα μεγάλο διάστημα με τον ΠΑΟΚ να έχει την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, όμως δεν βγήκαν φάσεις που να απειλήσουν την εστία της αθηναϊκής ομάδας, η οποία πάντως συνέχισε να αγωνίζεται με σφιχτή αμυντική τακτική παρά το σε βάρος της σκορ! Οι φιλοξενούμενοι στο 40' έμειναν με 10 παίκτες λόγω της 2ης κίτρινης κάρτας που είδε ο Μακρύλλος και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βιεϊρίνια με μακρινό συρτό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κότνικ και έκανε το 2-0 Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 69ο λεπτό, με τον Σάκχοφ να νικάει με συρτό σουτ τον Μανόλοβιτς, ο οποίος είχε αντικαταστήσει στο 46' τον Κότνικ. Ζαμπά, Καρέλης και Λύρατζης ήταν οι τρεις κινήσεις του Λουτσέσκου από τον πάγκο, με τον ΠΑΟΚ στην επανάληψη να είναι μόνιμα στην επίθεση και να απειλεί τον Πανιώνιο με ακόμη μεγαλύτερο σκορ! Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (78' Λύρατζης), Κρέσπο, Βαρέλα, Τόσκα, Σάκχοφ, Μαουρίσιο (74' Καρέλης), Ελ Καντουρί, Λημνιός (67' Ζαμπά), Μπίσεσβαρ, Ακπόμ.

Πανιώνιος: Κότνικ (46' Μανόλοβιτς), Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μακρύλλος, Κότσιτς, Σίντι Άλι, Κούρντι, Ντουρμισάι (63' Καμαρά).

.........................................Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησηςΤέλος88o λεπτό: Μεγάλη επέμβαση Πασχαλάκη σε σουτ του Κούρντι 78ο λεπτό: Λύρατζης στη θεση του Βιεϊρίνια, ΑΠΟΘΕΩΣΗ για τον Αντελίνο74ο λεπτό: Καρέλης στη θέση του Μαουρίσιο 69ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σακχόφ! Η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του Μανόλοβιτς που ευθύνεται67ο λεπτό: Ζαμπά στη θέση του Λημνιού63ο λεπτό: Καμαρά στη θέση του Ντουρμισάι

62ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Ακπόμ να μην μπορει με τακουνάκι να σκοράρει!

55ο λεπτό: Φοβερή απόκρουση του Μανόλοβιτς σε κεφαλιά του Σάκχοφ51ο λεπτό: Αυτό που βλέπουμε δεν υπάρχει! Κίτρινη και στον Ελ Καντουρί 47ο λεπτό: Κίτρινη στον Σάκχοφ για ανύπαρκτο φάουλ46ο λεπτό: Μανόλοβιτς στη θέση του Κότνικ, αλλάζει τερματοφύλακα ο ΠανιώνιοςΞεκίνησε η επανάληψηΗμίχρονο στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 2-045'+2' ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Βιεϊρίνια με μακρινό, δυνατό, διαγώνιο σουτ2 λεπτά οι καθυστερήσεις44ο λεπτό: Σουτ του Ελ Καντουρί, σε κόρνερ η μπάλα40ό λεπτό:κίτρινη στον Μακρύλλο, με 10 η αθηναϊκή ομάδα39ο λεπτό: Κίτρινη στον Σαραμαντά, μια ώρα το σκεφτόταν

33ο λεπτό: Κίτρινη στον Λημνιό και στον Μακρύλλο

28ο λεπτό: Σουτ του Μακρύλλου άουτ, νωρίτερα φάουλ στον Σάκχοφ δε δόθηκε

16ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαουρίσιο

11ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο Μπίσεσβαρ βάζει φωτιά στην Τούμπα με ένα εξαιρετικό γκολ!

5ο λεπτό: Επέμβαση του Κότνικ σε σουτ του Βιεϊρίνια

4ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την κεφαλιά του Ντουρμισάι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (78' Λύρατζης), Κρέσπο, Βαρέλα, Τόσκα, Σάκχοφ, Μαουρίσιο (74' Καρέλης), Ελ Καντουρί, Λημνιός (67' Ζαμπά), Μπίσεσβαρ, Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Χατσερίδης, Λύρατζης, Πέλκας, Μπαλογιάννης, Ζαμπά, Καρέλης

Πανιώνιος: Κότνικ (46' Μανόλοβιτς), Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μακρύλλος, Κότσιτς, Σίντι Άλι, Κούρντι, Ντουρμισάι (63' Καμαρά). Αναπληρωματικοί: Μανοϊλοβιτς, Ντε Ταντεο, Μικο, Μανθάτης, Καμαρά, Μπανανά, Οικονομίδης

.................................................

18:55 Βγήκε για προθέρμανση ο ΠΑΟΚ