Νίκη "τριών αστέρων" στην Τρίπολη!

Για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Αστέρα Τρίπολης με 0-3...

Έχοντας τη συμπαράσταση του κόσμου του που έδωσε δυναμικό παρόν στο πέταλο του "Θ. Κολοκοτρώνης", ο Δικέφαλος ανεβάζοντας την απόδοσή του στην επανάληψη πέρασε από την πρωτεύουσα της Αρκαδίας με το εκκωφαντικό 0-3, στέλνοντας μήνυμα τίτλου στον άλλο διεκδικητή του πρωταθλήματος, που συνεχίζει να ... ονειρεύεται και να προκαλεί με τα ευτραφή φερέφωνά του.

Μόλις στο 12ο λεπτό η Κουρομπύλια άφησε τον Καλτσά από καθαρή θέση οιφ σάιντ να βρεθεί τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, με τον τερματοφύλακά μας να αποσοβεί την παραβίαση της εστίας μας με σωτήρια επέμβαση! Εννιά λεπτά αργότερα ο άλλος βοηθός έδειξε το ποιόν του, όταν ακύρωσε για λόγους που ΜΟΝΟΝ αυτός ξέρει, κανονικότατο γκολ του Μπίσεσβαρ, υποδεικνύοντας τον παίκτη μας σε θέση οφ σάιντ, χωρίς φυσικά να είναι!

Ο ΠΑΟΚ το πήρε το μήνυμα για το τι ακριβώς είχε να αντιμετωπίσει στην Τρίπολη και στο 26' ο Σκουλάς δεν έδωσε το καθαρό χέρι του Ιγκλέσιας, ο οποίος στη συνέχεια της φάσης πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα -με τη βοήθεια και του Πασχαλάκη-  δοκάρι!

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ με ολοφάνερο πρόβλημα στα χαφ, πιέστηκε πολύ από τους γηπεδούχους, όμως με ήρωα τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ισόπαλος 0-0.

Στην επανάληψη, η ομάδα μάζεψε τις αποστάσεις μεταξύ των γραμμών, έκλεισε τους διαδρόμους προς την περιοχή μας και στο 65ο λεπτό ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 0-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε στο 69' ο Μαουρίσιο, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μπίσεσβαρ να κάνει το 0-2, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης!

Στο  80ό λεπτό, ο Σκουλάς (γενικά μοίραζε με μεγάλη ευκολία τις κάρτες) έδειξε τη δεύτερη κίτρινη στον Μάτος για χέρι, με τον Βραζιλιάνο  να αφήνει με 10 τον ΠΑΟΚ! Το τελικό 0-3 γράφτηκε στο 92' με αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου, ενώ στο 94' ο Μουνάφο σταμάτησε πάνω στη γραμμή το σουτ του Λημνιού!

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης (72' Φερνάντες), Κώτσιρας, Ιγκλέσιας (87' Δουβίκας), Mουνάφo, Καλτσάς, Βαλιέντε, Τσιλιανίδης, Μανιάς.

ΠΑΟΚ:  Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Πέλκας (72' Ελ Καντουρί), Ζαμπά (77' Λημνιός), Μπίσεσβαρ (86' Τόσκα), Ακπόμ.

........................................

93ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τριανταφυλλόπουλος έδιωξε πάνω στην γραμμή το σουτ του Λημνιού

92ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-3 με αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου

89ο λεπτό: Κίτρινη και στον Βιεϊρίνια από τον Σκουλά

88ο λεπτό: Κίτρινη στον Μουνάφο

86ο λεπτό: Τόσκα στη θέση του Μπίσεσβαρ που καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο

84ο λεπτό: Κίτρινη στον Βαλιέντε

80ό λεπτό: Δεύτερη κίτρινη στον Μάτος (χέρι)! Με 10 ο ΠΑΟΚ!

79ο λεπτό: Δεύτερη κίτρινη στον Μάτος (χέρι)!

77ο λεπτό: Λημνιός στη θέση του Ζαμπά

74ο λεπτό: Κίτρινη και στον Μάτος

73ο λεπτό: Ο Σκουλάς χαρίζει την απευθείας ΚΟΚΚΙΝΗ στον Φερνάντες που μπήστο ματς δευτερόλεπτα νωρίτερα!

72ο λεπτό: Ελ Καντουρί στη θέση του Πέλκα

69ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μαουρίσιο και 0-2

65ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο ΠΑΟΚ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια

60ό λεπτό: Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, μετά από κόρνερ του Αστέρα, αλλά ο Μπίσεσβαρ από πλάγια θέση σούταρε άουτ!

53ο λεπτό: Λίγα πράγματα ως τώρα στην επανάληψη

44ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπίσεσβαρ για χέρι

42ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την κεφαλιά του Μανιά!

39ο λεπτό: Μεγάλη διπλή επέμβαση ο Πασχαλάκης, η 2η σε σουτ του Βαλιέντε από κοντά!

38ο λεπτό: Σουτ του Μανιά απέκρουσε ο Πασχαλάκης σε κόρνερ. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Σάκχοφ

Στις δύο φάσεις που απείλησε ο Αστέρας, στην πρώτη ο Καλτσάς ήταν οφ σάιντ και στη δεύτερη ο Ιγκλέσιας πήρε την μπάλα με το χέρι! Κουρομπύλη και Σκουλάς τα είδαν όλα κανονικά!

26ο λεπτό: Δοκάρι ο Ιγκλέσιας με προβολή

24ο λεπτό: Κίτρινη στον Τριανταφυλλόπουλο για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ

21ο λεπτό: Ο Κωνσταντόπουλος ακυρώνει ΚΑΝΟΝΙΚΟ γκολ του Μπίσεσβαρ!

14ο λεπτό: Κίτρινη στον Σάκχοφ

12ο λεπτό: Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Πασχαλάκης σταματάει τον Καλτσά σε τετα τετ!

3ο λεπτό: Σουτ του Μουνάφο μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

Το παιχνίδι ξεκίνησε

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης (72' Φερνάντες), Κώτσιρας, Ιγκλέσιας, Mουνάφo, Καλτσάς, Βαλιέντε, Τσιλιανίδης, Μανιάς. Αναπληρωματικοί: Αθανασιάδης Ρόλε, Φερνάντες, Ορτάγκα, Μπελόκ, Βλάχος, Δουβίκας

ΠΑΟΚ:  Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Πέλκας (72' Ελ Καντουρί), Ζαμπά (77' Λημνιός), Μπίσεσβαρ (86' Τόσκα), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Τόσκα, Ουάρντα, Μπαλογιάννης, Λημνιός, Ελ Καντουρί, Καρέλης

....................................

18:10 Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ, την ώρα που ο αγωνιστικός χώρος είναι καθαρός από χιόνια, έχει όμως αρχίσει και βρέχει

Έγινε γνωστή η ενδεκαδα του ΠΑΟΚ ...

Δυναμικό παρόν ο κόσμος του ΠΑΟΚ στο "Θ. Κολοκοτρώνης"

18:35 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι Πασχαλάκης και Ρέι, για να ακολουθήσουν οι τερματοφύλακες των γηπεδούχων

Σε εξέλιξη η προθέρμανση και των δύο ομάδων, δείτε εικόνες ...