Κέρδισε Λαμία και .. παράγκα!

Για την 12η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε πολύ δύσκολα εκτός έδρας τη Λαμία με 0-1...

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη μετά από μετριότατη εμφάνιση, αλλά είχε απέναντί του έναν τραγικό ρέφερι, έναν άνθρωπο που θύμισε τα χρόνια της παράγκας, τότε που ο ΠΑΟΚ ήταν πρόβατο επί σφαγή! Κακώς δεν έδωσε το πέναλτι στο χέρι του Βιεϊρίνια στο 12', αλλά από εκεί και πέρα τα έβλεπε ΟΛΑ ... Λαμία!

Έτσι στο 20ό λεπτό, μετά από σουτ του Κάνιας, η μπάλα βρήκε και στο χέρι τουΑντέτζο εντός περιοχής με τον Τσαμούρη να δείχνει "παίζετε", ενώ στη συνέχεια σφύριζε μόνο υπέρ των γηπεδούχων φάουλ (11-3 στο ημίχρονο), δείχνοντας με πολύ μεγάλη ευκολία κίτρινες σε παίκτες μας (Κάνιας - Βαρέλα) που διαμαρτυρήθηκαν για ανύπαρκτα φάουλ με τα οποία χρεώθηκαν!

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στη μαχητική Λαμία και παραλίγο στο 45ο λεπτό να βρεθεί πίσω στο σκορ, όταν ο Μπερτόλιο εκτέλεσε φάουλ και ο Πασχαλάκης πέφτοντας στην αριστερή του γωνία, με τη βοήθεια του δοκαριού απομάκρυνε σε κόρνερ.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 48ο λεπτό, χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Πρίγιοβιτς από κοντά να στέλνει την μπάλα πάνω στον Σαράνοφ!  Στο 53ο λεπτό, ο Ουάρντα μπήκε στη θέση του Μπίσεσβαρ και στο 54' ο Βαρέλα με κοντινή προβολή, μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Πέλκας, σημείωσε το γκολ που έμελλε να μας δώσει τη νίκη!

Στο 63' ο Κάνιας είδε την 2η κίτρινη και άφησε την ομάδα με "10", την ώρα που ο Λουτσέσκου ετοιμαζόταν να τον αλλάξει, οι γηπεδούχοι με αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσαν ισοφάριση, με τον Τσαμούρη στο 75' να μη δείχνει την απευθείας κόκκινη στον νταή Μπαράλες για δολοφονικό χτύπημα στον Πασχαλάκη!

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Λημνιός βγήκε στην κόντρα όμως ο Σαράνοφ απέκρουσε δύσκολα το πλασέ του, στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού!

Λαμία: Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα (67' Ρόμανιτς), Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Μπλάζιτς (76' Βάντερσον), Μπερτόλιο, Καραμάνος, Επστάιν (85' Μαστούρ), Μπαράλες.

................................................

91ο λεπτό: Σουτ του Ουάρντα μπλόκαρε ο Σαράνοφ

6 λεπτά καθυστερήσεις!!!

85ο λεπτό: Μαστούρ στη θέση του Επστάιν

82ο λεπτό: Τετ α τετ ο Λημνιός με τα πόδια απέκρουσε ο Σαράνοφ. Ο Λημνιός την ώρα που σούταρε δέχτηκε μαρκάρισμα, αλλά ...

51ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης με τα πόδια το σουτ του Επστάιν

48ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Πρίγιοβιτς από κοντά να στέλνει την μπάλα πάνω στον Σαράνοφ

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές ο ΠΑΟΚ

45ο λεπτό: Μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη με τη βοήθεια του δοκαριού, στο φάουλ του Μπερτόλιο

38ο λεπτό: Ανύπαρκτο φάουλ χρεώνεται ο Βαρέλα και στη συνέχεια κίτρινη για διαμαρτυρία

35ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ να σουτάρει και η μπάλα να περνάει άουτ, κοντά στα δοκάρια του Σαράνοφ

30ό λεπτό: Κίτρινη στον Κάνιας που διαμαρτυρήθηκε για ανύπαρκτο φάουλ!

28ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Κάνιας άουτ

23ο λεπτό: Ο Σαράνοφ προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Πρίγιοβιτς

20ό λεπτό: Σουτ του Κάνιας, η μπάλα βρήκε και στο χέρι τουΑντέτζο, δε δόθηκε κάτι

15ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα μετά από καλό συνδυασμό με Μπίσεσβαρ, άουτ!

12ο λεπτό: Σουτ του Επστάιν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βιεϊρίνια που είχε γυρισμένη πλάτη, δεν έδωσε κάτι ο διαιτητής

2ο λεπτό: Κεφαλιά του Μπαράλες άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Λαμία: Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα (67' Ρόμανιτς), Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Μπλάζιτς (76' Βάντερσον), Μπερτόλιο, Καραμάνος, Επστάιν (85' Μαστούρ), Μπαράλες. Αναπληρωματικοί: Μπαντής, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Μαστούρ, Ρόμανιτς, Σκόνδρας,  Βάντερσον

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας (72' Άκπομ), Λημνιός, Μπίσεσβαρ (53' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς (64' Βέρνμπλουμ). Αναπληρωματικοί: Ρέι, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Ουάρντα, Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Άκπομ

...............................................

17:30 Στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων