Το ασπρόμαυρο τρένο συνεχίζει!

Για την 11η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα την Ξάνθη με 2-0...

Μπροστά σε 16.000 θεατές, ο Λουτσέσκου ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Κίτσιου, αμυντικά χαφ τους Μαουρίσιο, Κάνιας, μεσοεπιθετικά τους Πέλκα, Λημνιό, Μπίσεσβαρ και στην κορυφή της επίθεσης τον Πρίγιοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, απέναντι σε μια καλά διαβασμένη ομάδα που με σφιχτή αμυντική γραμμή έδειξε από την προσθέσεις της, να κρατήσει δηλαδή τους επιθετικούς μας μακριά από την εστία του Ζίφκοβιτς και να προσπαθήσει να χτυπήσει στην κόντρα.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 18ο λεπτό, όταν ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του τελική στο ματς, με τον Πέλκα να εκτελεί άουτ, το φάουλ που κέρδισε η ομάδα σε καλή θέση.

Οι φιλοξενούμενοι με καλό τρανσίσιον σε κάποιες περιπτώσεις, απείλησαν στο 29ο λεπτό, όταν ο Πασχαλάκης απέκρουσε πολύ δύσκολα σε κόρνερ τη σκαστή κεφαλιά του Τζουρίτσκοβιτς.

Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και στο 31' είχαμε απίστευτο χαμένο τετ α τετ ο Πρίγιοβιτς, μετά από συνδυασμό Κίτσιου – Πέλκα, στο 40' καλό σουτ του Μπίσεσβαρ το απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς, για να κλείσει ο κύκλος των χαμένων ευκαιριών με τον Κίτσιου στο 42ο λεπτό, όταν μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά, αλλά το σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ζϊφκοβιτς!

Με την έναρξη της επανάληψης πέρασε στο ματς ο Βιεϊρίνια στη θέση του Κίτσιου και στο 47' ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια άνοιξε το σκορ, βάζοντας τον ΠΑΟΚ στη θέση του οδηγού. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 65ο λεπτό με τον Μαουρίσιο να δέχεται την πάσα του Πέλκα σε εκτέλεση φάουλ και με σουτ στην αριστερή γωνία, να νικάει για 2η φορά τον Ζίφκοβιτς...

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Κοβάσεβιτς (82' Μελιόπουλος), Καμαρά, Γέντριτσεκ, Καντά (56' Σαρπόνγκ), Τζουρίτσκοβιτς, Κάστρο (69' Μπρίτο).

......................................

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

82ο λεπτό: Στη θέση του Κοβάσεβιτς ο Μελιόπουλος

75ο λεπτό: Βέρνμπλουμ στη θέση του Μαυρίσιο

69o λεπτό: Μπρίτο στη θέση του Κάστρο

65ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μαουρίσιο με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή!

59ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τον Πέλκα που από καλή θέση σούταρε στην κίνηση άουτ!

57ο λεπτό: Τόσκα στη θέση του Βαρέλα, αναγκαστική η αλλαγή

56ο λεπτό: Σαρπόνγκ στη θέση του Καντά

48ο λεπτό: Ο Πρίγιοβιτς από καλή θέση σούταρε άουτ!

47ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια

46ο λεπτό: Βιεϊρίνια στη θέση του Κίτσιου

Ξεκίνησε η επανάληψη με τον ΠΑΟΚ να επιτίθεται προς τη θύρα 4

1 λεπτό οι καθυστερήσεις

42ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία ο Κίτσιου!!! Μπήκε στην περιοχή μόνος και σούταρε άουτ

40ό λεπτό: Καλό σουτ του Μπίσεβαρ σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς

31ο λεπτό: Απίστευτο χαμενο τετ α τετ ο Πρίγιοβιτς, μετά από συνδυασμό Κίτσιου - Πέλκα

29ο λεπτό: Μεγάλη επέμβαση ο Πασχαλάκης σε κεφαλιά του Τζουρίτσκοβιτς

Φτάσαμε στα μισά του ημιχρόνου, υποτονικός ΠΑΟΚ δυσκολεύεται ιδιαίτερα απέναντι στην Ξάνθη!

18ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα (εκτέλεση φάουλ) άουτ

16ο λεπτό: Ανόητη κίτρινη κάρτα στον Κίτσιου, που έκανε δυνατό φάουλ κάτω από τη μεσαία γραμμή!

11ο λεπτό: Σουτ του Καντά, άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα (57' Τόσκα), Κρέσπο, Κίτσιου (46' Βιεϊρίνια), Μαουρίσιο (75' Βέρνμπλουμ), Κάνιας, Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Τόσκα, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ, Σάκχοφ, Ζαμπά, Ακπόμ.

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Κοβάσεβιτς (82' Μελιόπουλος), Καμαρά, Γέντριτσεκ, Καντά (56' Σαρπόνγκ), Τζουρίτσκοβιτς, Κάστρο (69' Μπρίτο). Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Σουλεϊμάν, Μπρίτο, Μελιόπουλος, Σαρπόνγκ, Μελισσόπουλος, Σένο