Επιστροφή στις νίκες!

Για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Παναιτωλικό με 2-1...

Ο Δικέφαλος έχοντας τη συμπαράσταση 20.000 οπαδών, δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην ομάδα του Αγρινίου και ουσιαστικά καθάρισε το ματς στο τρίλεπτο 63' - 66'. Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Τόσκα - Βαρέλα - Κρέσπο - Κίτσιου, αμυντικά χαφ τους Κάνιας - Σάκχοφ, μεσοεπιθετικά τους Μπίσεσβαρ - Πέλκα - Λημνιό και στην κορυφή της επίθεσης τον Πρίγιοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο ματς, όμως οι καλές φάσεις που βγήκαν στο 16' και 28' με τον Πέλκα και στο 36' με τον Σάκχοφ δεν κατέληξαν στην εστία του Κυριακίδη και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 0-0. Η ομάδα μας έιχε την κατοχή της μπάλας σε πολύ μεγάλο ποσοστό, κέρδισε πολλά κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, ενώ γενικά δεν εκμεταλλεύτηκε τα στημένα της!

Στο 50ό λεπτό το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπίσεσβαρ πέρασε άουτ, στο 57' ο Λουυτσεσκου έριξε στο ματς τον Ακπόμ στη θέση του Μπίσεσβαρ και στο 63ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Μαρινάκη μετά από σέντρα του Λημνιού από τα δεξιά.

Τρία λεπτά αργότερα έγινε το 2-0 από τον ο Ακπόμ με κοντινή προβολή! Προηγήθηκε φωτοβολίδα του Σάκχοφ που την απέκρουσε ο Κυριακίδης με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού. Στο 73ο λεπτό ο Καμαρά μείωσε σε 2-1, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται το σκορ στα εναπομείναντα λεπτά και να χάνει στις καθυστερήσεις μεγάλη ευκαιρία ο Μαουρίσιο μετά από γύρισμα του Πρίγιοβιτς...

ΠΑΟΚ:  Πασχαλάκης, Κίτσιου (84' Χατσερίδης), Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Σάκχοφ (72' Μαουρίσιο), Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (58' Ακπόμ), Πρίγιοβιτς

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Τσοκάνης, Άργκους (85' Λιάβας), Μάλης, Μαρινάκης, Μπαρμπόσα, Λουσέρο, Ντίαζ, Μανά (74' Ρότσα), Καμαράκ, Μάζουρεκ.

..............................................

71ο λεπτό: Ο Καμαρα μειώνει κοιμήθηκε η άμυνα

66ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ακπόμ με κοντινή προβολή! Προηγήθηκε φωτοβολίδα του Σάκχοφ που την απέκρουσε ο Κυριακίδης με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού

63ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς μετα από σέντρα του Λημνιού, η μπάλα βρήκε και στον Μαρινάκη

41ο λεπτό: Σέντρα ο Τόσκα, κεφαλιά ο Σάκχοφ άουτ

36ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία ο Σάκχοφ, σούταρε άουτ με τον Κυριακίδη εξουδετερωμένο

Κοντεύουμε στο 30', ο ΠΑΟΚ πιέζει, ο Παναιτωλικός αμύνεται με νύχια και με δόντια

28ο λεπτό: Σέντρα ο Μπίσεσβαρ, κοντινή κεφαλιά ο Πέλκας άουτ

16ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα ο Μπίσεσβαρ, καρφωτή κεφαλιά ο Πέλκας, δύσκολα σε κόρνερ ο Κυρακίδης

12ο λεπτό: Κεφαλιά του Πρίγιοβιτς μετά από σέντρα του Τόσκα, άουτ

7ο λεπτό: Κόρνερ ο Πέλκας, απέκρουσε δύσκολα με τις γροθιές ο Κυριακίδης

Το παιχνίδι ξεκίνησε

ΠΑΟΚ:  Πασχαλάκης, Κίτσιου (84' Χατσερίδης), Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Σάκχοφ (72' Μαουρίσιο), Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (58' Ακπόμ), Πρίγιοβιτς Αναπληρωματικοί: Ρέι, Χατσερίδης, Βέρνμπλουμ, Μαουρίσιο, Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Ακπόμ

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Τσοκάνης, Άργκους (85' Λιάβας), Μάλης, Μαρινάκης, Μπαρμπόσα, Λουσέρο, Ντίαζ, Μανά (74' Ρότσα), Καμαράκ, Μάζουρεκ. Αναπληρωματικοί: Γιαννακόπουλος, Βασιλούδης, Αγρόδημος, Τσιγγάρας, Λιάβας, Ρότσα και Γιαννιώτης

...............................................

16:45 Σε εξέλιξη η προθέρμανση των ομάδων

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κουλούρης και 0-2 ο Ατρόμητος μέσα στη χάρτινη!