Π.Π. (Που... Πάλι) και 7Χ7

Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, o ΠΑΟΚ πάτησε εκτός έδρας τον Άρη, με 1-2  ...

Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τους Μάτος – Βαρέλα – Κρέσπο – Βιεϊρίνια, μπροστά τους οι Βέρνμπλουμ – Κάνιας, μεσοεπιθετικά οι Ζαμπά – Πέλκας – Μπίσεσβαρ και στην κορυφή της επίθεσης ο Πρίγιοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το αριστερό στο ματς και μόλις στο 2' βρέθηκε να χάνει 1-0 με διαγώνιο σουτ του Ματέο Γκαρσία, γκολ από το πουθενά. Ο Δικέφαλος χρειάστηκε λίγα λεπτά για να συνέλθει, σύντομα ανέλαβε τα ηνία στο παιχνίδι, ήταν η ομάδα που έπαιξε ποδόσφαιρο και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες.

Έτσι στο 26ο λεπτό, χάθηκε τεράστια διπλή ευκαιρία με Πρίγιοβιτς - Πέλκα, ο Κουέστα απέκρουσε και στις δύο περιπτώσεις! Δέκα λεπτά αργότερα ο Τζανακάκης σταμάτησε με το χέρι το γύρισμα του Βιεϊρίνια, ο Ιταλός είδε την παράβαση και ο Πρίγιοβιτς με ψυχραιμία από τα 11 μέτρα ισοφάρισε.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα ως το τέλος του ημιχρόνου χωρίς να αλλάξει κάτι στο σκορ με τη λήξη του 45λέπτου. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λουτσέσκου πέρασε στο ματς τον Ουάρντα στη θέση του Ζαμπά, με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να έχουν ένα καλό σουτ με τον Ντιγκινί στο 49' και ένα χαμένο πέναλτι στο 66' (το απέκρουσε με το πόδι ο Πασχαλάκης)!

Τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Ουάρντα πέρασε ελάχιστα εκατοστά άουτ, ο ρέφερι μοίραζε τις κίτρινες σαν να ήταν κουφέτα (κυρίως σε παίκτες μας), για να φτάσουμε στο 84ο λεπτό όταν ο Πρίγιοβιτς με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Ελ Καντουρί από τα δεξιά, νίκησε τον Κουέστα και χάρισε τη νίκη στον ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΟΚ!

Άρης: Κουέστα, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Βέλεθ (24' Σόουζα), Μάβραϊ, Σιώπης, Μπάσα (54' Ματίγια), Ματέο Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα, Ντιγκινί, Γιουνές (71' Ναζλίδης).

.............................................

92ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπίσεσβαρ

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: Κεφαλιά του Καρέλη άουτ

85ο λεπτό: Καρέλης στη θέση του Πρίγιοβτς

84ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο πηδήκουλας του ερπετού (Πρίγιοβιτς), σέντρα του Ελ Καντουρί και ο Πρίγιοβιτς με προβολή έκανε το 1-2

75ο λεπτό: Κόρνερ ο Μπίσεσβαρ, κεφαλιά ο Μάτος άουτ

74ο λεπτό: Σουτ του Γκάμα άουτ

71ο λεπτό: Ναζλίδης στη θέση του Γιουνές

70ό λεπτό: Κίτρινη στον Βέρνμπλουμ για διαμαρτυρία

69ο λεπτό: Φοβερή ευκαιρία ο Ουάρντα, το σουτ πέρασε λίγο άουτ

66ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης απέκρουσε το πέναλτι του Γιουνές! Ο Ιταλός κόρακας είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ουάρντα

61ο λεπτό: Ελ Καντουρί στη θέση του Πέλκα

57ο λεπτό: Παρατηρήσεις στον Ντιγκινί κίτρινη στον Μάτος στην επόμενη φάση

54ο λεπτό: Ματίγια στη θέση του Μπάσα

49ο λεπτό: Με τα πόδια ο Πασχαλάκης σε σουτ του Ντιγκινί, ο ΠΑΟΚ στην κόντρα με τον Πέλκα που χαλάει ακόμη μια προσπάθεια

36ο λεπτό: Πέναλτι ο ΠΑΟΚ και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς

26ο λεπτό: Τεράστια διπλή ευκαιρία με Πρίγιοβιτς - Πέλκα, ο Κουέστα απέκρουσε και στις δύο περιπτώσεις

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη στη σέντρα, νωρίτερα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή

Άρης: Κουέστα, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Βέλεθ (24' Σόουζα), Μάβραϊ, Σιώπης, Μπάσα (54' Ματίγια), Ματέο Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα, Ντιγκινί, Γιουνές (71' Ναζλίδης). Αναπληρωματικοί: Αναγνωστόπουλος, Κωνσταντινίδης, Σόουζα, Ναζλίδης, Κολάσο, Μαρτίνεθ, Ματίγια.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Βέρνμπλουμ, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (61' Ελ Καντουρί), Ζαμπά (46' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς (85' Καρέλης). Αναπληρωματικοί: Ρέι, Τόσκα, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί, Λημνιός, Ουάρντα, Καρέλης

...............................................

Το pregame της αναμέτρησης ...

17:30 Έχουν φτάσει στο γήπεδο οι αποστολές των ομάδων και οι διαιτητές. Την αποστολή του ΠΑΟΚ την υποδέχτηκε ο Ιβάν Σαββίδης

17:35 Οι παίκτες ήδη έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα, στον αγωνιστικό χώρο

18:05 Πασχαλάκης και Ρέι βγήκαν για ζέσταμα