Το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας του

Το διπλό του ΠΑΟΚ στο Φάληρο πέρα από βαθμολογική είχε και ιστορική σημασία για την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου.

Για πρώτη φορά από καταβολής Α Εθνικής, ο Δικέφαλος ξεκινά το πρωτάθλημα με το απόλυτο σε πέντε αγωνιστικές. Ένα ακόμα ρεκόρ γι' αυτή την ομάδα που καθημερινά δείχνει πως ωριμάζει μέσα από τις δυσκολίες που της παρουσιάζονται.

Ο ΠΑΟΚ έχει ξαναυπάρξει αήττητος στις πέντε πρώτες αγωνιστικές χωρίς, ωστόσο, να έχει πέντε νίκες. Αυτή είναι η τρίτη διαδοχική σεζόν που πηγαίνει χωρίς ήττα στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αλλά τόσο το 2016-17, όσο και το 2017-18 είχε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Και στις δύο προηγούμενες φορές η πρώτη ήττα ήταν στο Καραϊσκάκη. Γεγονός που δίνει ακόμα μεγαλύτερη σημασία στο αποτέλεσμα της Κυριακής. Τη σεζόν 2016-17 το αντίστοιχο ντέρμπι ήταν την 6η αγωνιστική (2-1) και την περασμένη αγωνιστική περίοδο την 8η (1-0).

Ο Δικέφαλος ως τώρα είχε φτάσει δύο φορές κοντά στο απόλυτο. Τη σεζόν 1972-73 είχε ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του με εντός έδρας νίκη επί της Ομόνοιας (3-1) , διπλό στα Τρίκαλα (1-0), και άσους με Ολυμπιακό (1-0), Φωστήρα (3-0). Την 5η αγωνιστική όμως έμεινε στο 2-2 με το Αιγάλεω στην Αθήνα.

Το ίδιο συνέβη και τη σεζόν 1984-85, την χρονιά του πρωταθλήματος, όπου ξεκίνησε με εκτός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης (3-1), εντός έδρας 2-0 επί του Άρη, επικράτηση με τον Εθνικό (2-1) στον Πειραιά και νίκη επί του Ολυμπιακού (1-0) στην Τούμπα. Το σερί σταμάτησε με το 2-2 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ την αγωνιστική περίοδο 1972-73 έκανε την καλύτερη του επίδοση στο πρωτάθλημα με την διατήρηση του αήττητου, αφού για 19 αγώνες δεν έχασε και είχε συντελεστή 16-3-0. Το σερί του σταμάτησε την 20η αγωνιστική, όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 στο Καραϊσκάκη. Η δεύτερη καλύτερη του επίδοση ήταν το 1976-77 με 17 αναμετρήσεις χωρίς ήττα (12-4-0) που σταμάτησε στο Ηράκλειο με ήττα 2-1 από τον ΟΦΗ.