ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!

Για την 30ή αγωνιστική της Super League, o ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ στους αγωνιστικούς χώρους ΠΑΟΚ, κέρδισε τον Πλατανιά με 3-0...

Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τους Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχόγιεβιτς, Μάτος στην άμυνα, Σακχοφ, Μαουρίσιο αμυντικά χαφ, Μπίσεσβαρ, Πέλκα, Μακ μεσοεπιθετικά και στην κορυφή της επίθεσης τον Πρίγιοβιτς.

Σε ένα παιχνίδι που σε μια ευνομούμενη χώρα θα έπρεπε να είναι ημέρα γιορτής για τον Δικέφαλο καθώς θα γινόταν η στέψη του Πρωταθλητή, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και έφτασε στο χορτάρι τους 70 βαθμούς με παιχνίδι λιγότερο.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει υποβιβαστεί εδώ και καιρό, ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα στο 9ο λεπτό, όταν ο Πέλκας με βολέ μετά από σύγχυση στην άμυνα του Πλατανιά, νίκησε για πρώτη φορά τον Κλιάγιτς.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Πρίγιοβιτς μετά από μπαλιά του Μάτος, δε δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 2-0. Στα λεπτά που ακολούθησαν ως τη λήξη του ημιχρόνου, ο κόσμος ασχολήθηκε με τον τελικό και η ομάδα προσπάθησε να βρει και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα χωρίς να τα καταφέρει, αν και κατά διαστήματα έκλεινε τον Πλατανιά στο 1/3 του γηπέδου.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 49', ο Ελ Καντουρί πέρασε στη θέση του Πέλκα και αργότερα ο Κάμπος στη θέση του Μακ και ο Λημνιός στη θέση Σάκχοφ. Ο ΠΑΟΚ ήταν ορεξάτος, αλλά έλειψε η καλή τελική μπαλιά για να βγει ένα ακόμη γκολ. Ένα γκολ που τελικά ήρθε στο 93ο λεπτό με εξαιρετική κεφαλιά του Πρίγιοβιτς σε σέντρα του Βιεϊρίνια!

Μετά τη λήξη ο κόσμος αποθέωσε την ομάδα που είναι πρωταθλήτρια στις καρδιές μας και ζήτησε το Κύπελλο, στον τελικό με την ντροπή της προσφυγιάς!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μιχόγεβιτς, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (75' Λημνιός), Πέλκας (49' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Μακ (63' Κάμπος), Πρίγιοβιτς.

.....................................................................

Θυμηθείτε την εξελιξη της αναμέτρησης

93ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ με εκπληκτική κεφαλιά του Πρίγιοβιτς

89ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση, το εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια, σε κόρνερ ο Κλιάγιτς

84ο λεπτό: Φούγλια στη θέση του Κασάλιτσα.

11ο λεπτό: Κίτρινη στον Πέλκα

9ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πέλκας με βολέ μετά από σύγχυση στην άμυνα του Πλατανιά

6ο λεπτό: Σουτ του Μάλσα άουτ

3ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια του Μπίσεσβαρ από τα αριστερά, απομάκρυνε η άμυνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μιχόγεβιτς, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (75' Λημνιός), Πέλκας (49' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Μακ (63' Κάμπος), Πρίγιοβιτς. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Αζεβέδο, Κάνιας, Ελ Καντουρί, Κάμπος, Λημνιός, Κουλούρης

Πλατανιάς: Κλιάγιτς, Βάντερσον, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Ουές, Ντουαλά, Μαλσά, Ζίκο, Ενσικουλού (68' Σινγκ), Κασάλιτσα (84' Φούγλια),  Ουντότζι. Αναπληρωματικοί: Κασωτάκης, Φούφλια,  Σινγκ, Κοκκαλάς

.................................

18:06 Βγήκαν για ζέσταμα οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ

18:22 Ακοούθησαν οι παίκτες του Πλατανιά

Αποδοκιμασίες για τον διαιτητή που πληρώνει τα καμώματα συναδέλδων του

18:24 Μπήκε ο ΠΑΟΚ για ζέσταμα με την ιαχή ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ να δονεί την Τούμπα, από τον κόσμο που όσο περνάει η ώρα αυξάνεται