Διπλό τίτλου στο Αγρίνιο!!!

Για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, o ΠΑΟΚ πήρε μεγάλο διπλό εκτός έδρας νικώντας με 0-1 τον Παναιτωλικό...

Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα Μάτος – Βαρέλα – Κρέσπο – Βιεϊρίνια, αμυντικά χαφ τους Κάνιας – Μαουρίτσιο, μπροστά τους οι Κάμπος – Ελ Καντουρί – Λημνιός και στην κορυφή της επίθεσης ο Πρίγιοβιτς

Ο Δικέφαλος στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του, είχε μια καλή στιγμή στο 4o λεπτό μετά από ατομική ενέργεια και σουτ του Κάμπος, με τον Κυριακίδη να αποκρούει σε κόρνερ.

Η ομάδα πιέζοντας ως το 15' ψηλά προσπαθούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Παναιτωλικού, αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, εκμεταλλευόμενοι κυρίως, τα αβίαστα λάθη των παικτών της μεσαίας γραμμής μας (Κάνιας - Μαουρίτσιο).

Στο 21ο λεπτό, ο Μπίσεσβαρ πέρασε στη θέση του Ελ Καντουρί, ο οποίος αναγκαστική αλλαγή λόγω ενοχλήσεων στον δικέφαλο και χρειάστηκε να φτάσουμε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κάμπος από κοντά να σουτάρει άουτ, μετά από μπαλιά πάρε - βάλε του Μπίσεσβαρ

Νωρίτερα, στο 42ο λεπτό ο Πασχαλάκης σε ετοιμότητα απέκρουσε το σουτ του Κλέσιο, στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο ματς!

Η καλή σχετικά εικόνα του ΠΑΟΚ στο τελείωμα του πρώτου 45λεπτου, δεν είχε συνέχεια με την έναρξη της επανάληψης, τα λάθη συνεχιζόταν, η ομάδα μεσοεπιθετικά δεν μπορούσε να βγάλει φάσεις, ο χρόνος κυλούσε και κάπου κοντά στο 60' γύρισε ο διακόπτης!

Ο Δικέφαλος άρχισε να ανεβάζει κατακόρυφα την πίεσή του, στο 64' ο Μπίσεσβαρ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Κυριακίδης έβγαλε το άβγαλτο! Τρία λεπτά αργότερα, ο Θάνος αρνήθηκε στον ΠΑΟΚ καθαρό πέναλτι! Μετά από σέντρα του Κάμπος, ο Μιχάι σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, ο Θάνος δεν είδε τίποτε, όπως και ο βοηθός!

Στο επόμενο λεπτό, κεφαλιά του Μάτος ο Κυριακίδης απέκρουσε, ο Πρίγιοβιτς σούταρε και ο Κυριακίδης με το κεφάλι απέκρουσε. Το γκολ, που λύτρωσε τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 86ο λεπτό, όταν ο Θάνος έδωσε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Βαρέλα από τον Μιχάι, το εκτέλεσε εκπληκτικά ο Πρίγιοβιτς και χάρισε στον Δικέφαλο το τρίποντο!

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Ροντρίγκες (91' Βακράνος), Μάζουρεκ, Ρόσα, Κλέσιο (71' Βασιλούδης), Ντίας (81' Χαντάκιας), Πάουλο, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μιχάι, Μοράρ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίτσιο, Κάνιας (79' Σάκχοφ), Κάμπος, Ελ Καντουρί (21' Μπίσεσβαρ), Λημνιός (58' Μακ), Πρίγιοβιτς.

................................................

90ό λεπτό: Κίτρινη στον Μαουρίτσιο

86ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Βαρέλα από τον Μιχάι (κίτρινη), το εκτέλεσε εκπληκτικά ο Πρίγιοβιτς και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

81ο λεπτό: Χαντάκιας στη θέση του Ντίας

80ό λεπτό: Κίτρινη στον Ροντρίγκες για καθυστέρηση

79ο λεπτό: Σάκχοφ στη θέση του Κάνιας

78ο λεπτό: Σουτ του Μάτος από κοντά, άουτ. Στο ίδιο λεπτό κίτρινη στον Βασιλούδη

76ο λεπτό: Ο Μάτος πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Ροντρίγκες απομακρύνει πάνω στη γραμμή

74ο λεπτό: Αποβάλλει και τον Μίχελ ο Θάνος, που διαμαρυρήθηκε για τον μη καταλογισμό του πέναλτι

73ο λεπτό: Σουτ του Πρίγιοβιτς άουτ, στο ίδιο λεπτό κίτρινη στον Μαρινάκη για καθυστέρηση

71ο λεπτό: Βασιλούδης στη θέση του Κλέσιο

70ό λεπτό: Ο Θάνος αποβάλλει τον Κωνσταντινίδη για διαμαρτυρία!

68ο λεπτό: Κεφαλιά του Μάτος ο Κυριακίδης απέκρουσε, ο Πρίγιοβιτς σούταρε και ο Κυριακίδης με το κεφάλι απέκρουσε

67ο λεπτό: Ο Θάνος αρνείται στον ΠΑΟΚ καθαρό πέναλτι! Μετά από σέντρα του Κάμπος, ο Μιχάι σταματά την μπάλα με το χέρι, ο Θάνος πετάει αετό!

64ο λεπτό: Ο Μπίσεσβαρ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Κυριακίδης έβγαλε το άβγαλτο!!!

61ο λεπτό: Κίτρινη στον Κλέσιο για μαρκάρισμα στον Βιεϊρίνια

58ο λεπτό: Μακ στη θέση του Λημνιού, στα δεξιά πέρασε ο Κάμπος

57ο λεπτό: Ο Θάνος κιτρινίζει τον Μπίσεσβαρ για φάουλ στον Μοράρ

53ο λεπτό: Σουτ του Μοράρ μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

Νωχελικά μπήκε ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη

Ξεκίνησε η επανάληψη

45+1': Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κάμπος από κοντά να σουτάρει άουτ, μετά από μπαλιά πάρε - βάλε του Μπίσεσβαρ

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

43ο λεπτό: Ο Κυριακίδης βγήκε από την περιοχή του και απομάκρυνε προ του Πρίγιοβιτς

42ο λεπτό: Δύσκολη απόκρουση του Πασχαλάκη σε σουτ του Κλέσιο!

41ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ μετά από ώρα! Σέντρα του Μάτος, σουτ του Πρίγιοβιτς άουτ

40ό λεπτό: Παραμένει το 0-0 σε ένα κακό παιχνίδι

Αρκετά τα φτηνά λάθη στο παιχνίδι μας. Ο κόσμος προσπαθεί να ξυπνήσει την ομάδα που μεσοεπιθετικά προβληματίζει, παρά το ότι έχει την κατοχή της μπάλας!

32ο λεπτό: Ανύπαρκτο οφ σάιτ στον Μπίσεσβαρ...

Φτάσαμε στα μισά του ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ μετά το 15' να μην απειλεί

21ο λεπτό: Μπίσεσβαρ στη θέση του Ελ Καντουρί, αναγκαστική αλλαγή λόγω ενοχλήσεων στον δικέφαλο

Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά... Θέλει πολλή προσοχή το ματς, ενώ δε λείπουν τα λάθη από τους παίκτες μας!

17ο λεπτό: Σουτ του Μάζουρεκ, άουτ

15ο λεπτό: Σέντρα του Λημνιού, ο Πρίγιοβιτς δεν βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε, πέρασε η φάση

14o λεπτό: Ανύπαρκτο φάουλ χρεώνεται ο Μάτος στον Κυριακίδη

Συμπληρώθηκε το 10λεπτο με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή και τους γηπεδούχους να δείχνουν επικίνδυνοι στην κόντρα

9ο λεπτό: Σουτ του Κλέσιο άουτ, σε αντεπίθεση των γηπεδούχων

4o λεπτό: Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο ματς, με τον Κάμπος μετά από ατομική ενέργεια να σουτάρει και ο Κυριακίδης να αποκρούει σε κόρνερ

Το παιχνίδι ξεκίνησε στο Αγρίνιο, με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Ροντρίγκες (91' Βακράνος), Μάζουρεκ, Ρόσα, Κλέσιο (71' Βασιλούδης), Ντίας (81' Χαντάκιας), Πάουλο, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μιχάι, Μοράρ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίτσιο, Κάνιας (79' Σάκχοφ), Κάμπος, Ελ Καντουρί (21' Μπίσεσβαρ), Λημνιός (58' Μακ), Πρίγιοβιτς.

....................................................

Το pregame της αναμέτρησης...

13:35 Στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων

Έγινε γνωστή η σύνθεση του ΠΑΟΚ

14:15 Ξεκίνησαν την προθέρμανσή τους οι τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, ενώ 10 λεπτά αργότερα και η υπόλοιπη ομάδα