Ο ΠΑΟΚ δεν είναι ... Ξάνθη!!!

Για την 6η στροφή της Super League, ο Δικέφαλος πέταξε βαθμούς και στην Ael Fc Arena, μένοντας στο 1-1 με την τοπική ομάδα ...

Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Ρέι κάτω από τα δοκάρια, Λέοβατς – Βαρέλα – Ζαμπράνο – Μάτος, Τσίμιροτ - Ελ Καντουρί – Μαουρίτσιο στα χαφ και μπροστά τους οι Πέλκας – Πρίγιοβιτς – Βιεϊρίνια, ίδια ενδεκάδα με το τελευταίο εντός έδρας ματς με τον ΠΑΣ στην Τούμπα. Στο πρώτο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε με πολλά προβλήματα και πάλι ως το 35ο λεπτό, η ομάδα δυσκολευόταν να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων, οι καλές στιγμές του επιθετικά ήταν ελάχιστες, με την αελ στο διάστημα αυτό να μην έχει βέβαια υποψία φάσης! Μετά το 35' ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού είχε δυο πολύ καλές στιγμές με τον Βιεϊρίνια στο 39' όταν η κεφαλιά του Πορτογάλου μετά από σέντρα του Λέοβτας πέρασε άουτ και δύο λεπτά αργότερα όταν μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μαουρίτσιο βρέθηκε μόνος στην περιοχή, αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε πέρασε και αυτό άουτ, ήρθε στο 44' ο Μάτος να πετύχει ένα πολύ όμορφο γκολ! Η φάση ξεκίνησε από μπαλιά του Βιεϊρίνια στην πλάτη της άμυνας, ο Μάτος κατέβασε όμορφα και προστάτεψε με το σώμα του την μπάλα πριν την στείλει να αναπαυτεί στα δίχτυα του Μπόζοβιτς για το 0-1!  Και ενώ όλοι πιστεύαμε πως το καλό τελείωμα του 1ου ημιχρόνου θα είχε και συνέχεια, στην επανάληψη εμφανίστηκε ένας ΠΑΟΚ όσο πιο νωχελικός και χωρίς ρυθμό μπορούσε! Χωρίς να απειλήσει σε καμία περίπτωση τον Μπόζοβιτς, η ομάδα εμφάνισε τραγική νοοτροπία, οι αλλαγές του Λουτσέσκου ήταν και πάλι για κλάματα -δεν βοήθησε την ομάδα στο ελάχιστο- και αφού πρώτα στο 87' αποβλήθηκε ο Κουλούρης (αυστηρή απόφαση του Κατσικογιάννη), ήρθε στο 89' το 1-1 με τον Κριζμάν, ένα γκολ κυριολεκτικά από το πουθενά! Το κλου της βραδιάς, ήταν το φτυσίδι του Κούγια στον Ελ Καντουρί, που αποτυπώθηκε από τον τηλεοπτικό φακό, δείχνοντας που έχει φτάσει το ποδόσφαιρο!

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Ουάλας, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς (24' Φάρκας), Ρέντζας, Άντονι, Αγκάνοβιτς, Κριζμάν, Λεοζίνιο (76' Περόνε), Ντέλετιτς, Ναζλίδης (84' Μασούρας).

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Ζαμπράνο, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Μαουρίτσιο, Καντουρί, Πέλκας (63' Σάκχοφ), Βιεϊρίνια (85' Μακ), Πρίγιοβιτς (71' Πρίγιοβιτς).

.......................................Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησηςΤέλος4 λεπτά οι καθυστερήσεις89ο λεπτό: Τα τυριά ισοφαρίζουν με τον Κριζμάν γκολ από το πουθενά!!!87ο λεπτό: Κόκκινη στον Κουλούρη!!!  85ο λεπτό: Μακ αντί του Βιεϊρίνια84ο λεπτό: Μασούρας αντί του Ναζλίδη82ο λεπτό: Κίτρινη στον Φατιόν για μαρκάρισμα στον Ελ Καντουρί78ο λεπτό: Κίτρινη στον Περόνε για διαμαρτυρία76ο λεπτό: Περόνε στη θέση του Λεοζίνιο

71ο λεπτό: Κουλούρης αντί του Πρίγιοβιτς

70ό λεπτό: Κίτρινη και στον Πρίγιοβιτς

68ο λεπτό: Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε κόρνερ και παίκτης της αελ έσπρωξε τον Μάτος πριν αυτός σκοράρει στην κενή εστία, ο Κατσικογιάννης δεν είδε τίποτε

66ο λεπτό: Κίτρινη στον Αγκάνοβιτς

63ο λεπτό: Σάκχοφ αντί του Πέλκα

61ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση. Ο Ελ Καντουρί που εκτέλεσε το φάουλ, γλίστρησε και χάθηκε η ευκαιρία για ένα καλό σουτ

55ο λεπτό: Κίτρινη και στον Μάτος

52ο λεπτό: Κίτρινη στον Πέλκα

50ό λεπτό: Κίτρινη στον Φάρκας για μαρκάρισμα στον Ελ Καντουρί

Ημίχρονο, 0-1 ο ΠΑΟΚ που ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου

44ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μάτος με άψογη εκτέλεση μετά από μπαλιά του Βιεϊρίνια στην πλάτη της άμυνας

41ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα, απέκρουσε ο Μπόζοβιτς

40ό λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Βιεϊρίνια!!! Μετά από μπαλιά του Μαουρίτσιο βρέθηκε μόνοςστην περιοχή, αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ

39ο λεπτό: Η καλύτερη στιγμή του ΠΑΟΚ στο ματς! Σέντρα του Λέοβατς, κεφαλιά του Βιεϊρίνια άουτ

35o λεπτό: Κίτρινη στον Ζαμπράνο για φάουλ στον Κριζμάν

24o λεπτό: Φάρκας στη θέση του Γιοβάνοβιτς (αναγκαστική αλλαγή)

16ο λεπτό: Ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε φάουλ μπλόκαρε ο Ρέι

7ο λεπτό: Σουτ του Ελ Καντουρί, απέκρουσε ο Μπόζοβιτς

3o λεπτό: Ανύπαρκτο οφ σάιτ στον Πέλκα που έφυγε στην πλάτη της άμυνας!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους στη σέντρα

Ενός λεπτού σιγή πριν τη σέντρα για τον Χαράλαμπο Μπλιώνα!

.............................................................

Το pregame της αναμέτρησης...

Λίγα λεπτά πριν τις 19:00 έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ

Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου!!!

Έγινε γνωστή η αρχική 11άδα του ΠΑΟΚ

19:35 Ξεκίνησαν προθέρμανση οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ

19:56 Στο γήπεδο οι παίκτες της Λάρισας, λίγα λεπτά αργότερα βγήκε και ο ΠΑΟΚ

100 ματς συμπληρώνει σήμερα ο Πέλκας και η ΠΑΕ δεν το ξέχασε ...

20:10 Η εικόνα στις εξέδρες δε θυμίζει σε τίποτε τα μεγάλα παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες σε περασμένες δεκαετίες

15 λεπτά πριν ο Κατσικογιάννης σφυρίξει τη σέντρα, στα αποδυτήρια οι ομάδες έχοντας ολοκληρώσει την προθέρμανση