Μέτρια εμφάνιση και αγχωτική νίκη!

Στην άδεια λόγω τιμωρίας Τούμπα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Παναιτωλικό με 1-0, για την 4η αγωνιστική της Super League...

Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Ρέι κάτω από τα δοκάρια, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς στην άμυνα, Κάτσε, Τσίμιροτ αμυντικά χαφ, Μακ, Κάμπος, Ελ Καντουρί στη μεσαία γραμμή και Πρίγιοβιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Ο νωχελικός ΠΑΟΚ του πρώτου 45λεπτου δεν έβρισκε τον τρόπο να απειλήσει τον Κυριακίδη, η ομάδα αρκούνταν σε ένα νωχελικό τρόπο παιχνιδιού, προσπαθούσε μονοδιάστατα παίζοντας από τα δεξιά να διασπάσει την σφιχτή άμυνα των γηπεδούχων, χωρίς όμως να τα καταφέρνει...

Οι τελικές, ελάχιστες και αυτές μόνο για τη στατιστική, καθώς ο Κυριακίδης ουσιαστικά δεν απειλήθηκε, ο ΠΑΟΚ δεν τραβούσε και μια τέτοια αγωνιστική συμπεριφορά μόνο ανησυχίες φέρνει!

Στην επανάληψη η εικόνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε ένα κλικ, η ομάδα βγήκε περισσότερο στην επίθεση και στο 61ο λεπτό, χάθηκε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Κυριακίδης απέκρουσε την κεφαλιά του Μάτος και στη συνέχεια αμυντικός απέκρουσε το σουτ του Πέλκα, με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού εξουδετερωμένο!!!

Δύο λεπτά αργότερα ο Βιεϊρίνια μπήκε στη θέση του Κάτσε, και στο 75ο λεπτό ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσίμιροτ, βρήκε δίχτυα, χαρίζοντας στον Δικέφαλο το υπερπολύτιμο τρίποντο!

Στα λεπτά που ακολούθησαν ως το τέλος, ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε εύκολα το σκορ, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν κάτι από τη μέση και μπροστά, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Κάτσε (63' Βιεϊρίνια), Τσίμιροτ, Καντουρί, Μακ (52' Πέλκας), Κάμπος, Πρίγιοβιτς (80' Κουλούρης).

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Ρότσα, Μιχάι, Μόρας, Μαρινάκης, Πάουλο, Μπεχαράνο (73' Μπράβο), Ρόσα, Λόπες, Κλέσιο (79' Μάζουρεκ), Ντίαζ (72' Μαρκόφσκι).

....................................................

Τέλος, νίκη για τον ΠΑΟΚ με το γκολ του Πρίγιοβιτς

93ο λεπτό: Φάουλ για τον Παναιτωλικό σε καλή θέση, απέκρουσε ο Ρέι

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

84ο λεπτό: Σουτ του Μάζουρεκ άουτ

80ό λεπτό: Κουλούρης στη θέση του Πρίγιοβιτς

79ο λεπτό: Μάζουρεκ στη θέση του Κλέσιο

75ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσίμιροτ

73ο λεπτό: Μπράβο στη θέση του Μπεχαράνο

72ο λεπτό: Μαρκόφσκι στη θέση του Ντίαζ

71ο λεπτό: Γύρισμα του Ελ Καντουρί, δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας να τη σπρώξει στα δίχτυα. Στο ίδο λεπτό κίτρινη στον Πέλκα

69ο λεπτό: Σουτ του Βιεϊρίνια (δεν το έπιασε όπως θα ήθελε), η μπάλα δοκάρι και έξω

68ο λεπτό: Κεφαλιά του Βιεϊρίνια μπλόκαρε εύκολα ο Κυριακίδης

63ο λεπτό: Βιεϊρίνια στη θέση του Κάτσε

61ο λεπτό:Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κυριακίδης απέκρουσε την κεφαλιά του Μάτος και στη συνέχεια αμυντικός απέκρουσε το σουτ του Πέλκα!!!

54ο λεπτό: Κίτρινη στον Κλέσιο. Στο ίδιο λεπτό, σέντρα σουτ του Μάτος, απέκρουσε ο Κυριακίδης

52ο λεπτό: Πέλκας στη θέση του Μακ

47ο λεπτό: Κεφαλιά του Μόρα μετά από εκτέλεση κόρνερ, άουτ

Χωρίς αλλαγές ο ΠΑΟΚ

Ξεκίνησε η επανάληψη με τον ΠΑΟΚ να επιτίθεται προς την πλευρά της "4"

36ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπεχαράνο

35o λεπτό: Πρώτη καλή προσπάθεια του ΠΑΟΚ στο ματς! Λέοβατς- Μακ έπαιξαν το 1-2, το σουτ του Σλοβάκου δεν ήταν καλό κόντραρε σε αμυντικό και μπλόκαρε ο Κυριακίδης

Φτάσαμε στα μισά του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ επιθετικά είναι ακίνδυνος, έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά μέχρι εκεί!

5ο λεπτό: Σουτ του Ντίας μέσα από την μεγάλη περιοχή, άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Κάτσε (63' Βιεϊρίνια), Τσίμιροτ, Καντουρί, Μακ (52' Πέλκας), Κάμπος, Πρίγιοβιτς (80' Κουλούρης). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Μαουρίτσιο, Ζαμπράνο, Βιεϊρίνια, Πέλκας, Μπίσεσβαρ,  Κουλούρης.

.......................................................................