Σκωτσέζικο ντουζ ...

Ένα γρήγορο γκολ ήταν αρκετό για να υποχρεώσει τον ΠΑΟΚ σε ήττα με 0-1 από την ΑΕΚ στην πρεμιέρα της φετινής διοργάνωσης των Play Offs της Super League.

Ο Δικέφαλος «πλήρωσε» το μουδιασμένο ξεκίνημα με τη σταδιακή του βελτίωση να μην είναι αρκετή, ώστε να τον αποτρέψει από το να κάνει ποδαρικό με το… αριστερό.

Η έναρξη του παιχνιδιού επιφύλαξε μια δυσάρεστη έκπληξη για τους Ασπρόμαυρους, αφού στο 10ο λεπτό ο Ντίντακ «άνοιξε» το σκορ για τους φιλοξενούμενους, πλασάροντας από αριστερά τον Γλύκο .

Η άμυνα του Δικεφάλου αντιμετώπισε προβλήματα και στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα με τον Έλληνα τερματοφύλακα να σώζει δύο φορές εντός τριλέπτου την εστία του από πιθανή παραβίαση.

Η αντίδραση, αν κι όχι ολοκληρωμένη, ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα από τον Πέλκα , ο οποίος σε μια αντεπίθεση από πλάγια έστειλε τη μπάλα εκτός.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου ο ΠΑΟΚ είχε, πλέον, ισορροπήσει το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να «απαντήσει» στο προβάδισμα της ΑΕΚ.

Ενδεικτική η εξαιρετική ατομική ενέργεια του Πρίγιοβιτς με την οποία απέφυγε τους αμυντικούς των Κιτρινόμαυρων, «κόπηκε», όμως, την τελευταία στιγμή από τον Ντίντακ στο 30’. Αλλά και μια σέντρα-σουτ του Μπίσεσβαρ , που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ανέστη, δύο λεπτά αργότερα.

Παρά ταύτα, το ημίχρονο «έκλεισε» με το 0-1 να παραμένει.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδια στα ίσια απώλεσε ο Πρίγιοβιτς στο 58’, όταν το συρτό του σουτ από το ύψος του πέναλτι κόντραρε και πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και με τον Κίτσιου , που δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Ανέστη, μετά την κεφαλιά, που έπιασε, στην εκτέλεση φάουλ του Πέλκα στο 76’.

Με πρωταγωνιστές τους Μπίσεσβαρ κι Ενρίκε , ένα λεπτό αργότερα, ο ΠΑΟΚ έχασε μια επιπλέον απίστευτη ευκαιρία για την ισοφάριση, αφού ο μεν πρώτος μπήκε στην περιοχή και πάσαρε αλλά ο δεύτερος δεν κατάφερε να πιάσει καλά το πλασέ.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλισαν χωρίς κάποια αξιόλογη φάση και μοιραία οδήγησαν το Δικέφαλο στην εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα των Play Offs.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος (46’ Κίτσιου), Κρέσπο, Βαρέλα (65’ Μαλεζάς ), Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Κάμπος (57’ Ενρίκε), Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Πρίγιοβιτς .

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Ντίντακ, Γαλανόπουλος (72’ Μπακασέτας), Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος (72’ Γιόχανσεν), Αραούχο (61’ Αλμέιδα).

..........................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του ματς

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βαρέλα, (65' Μαλεζάς) Κρέσπο, Μάτος, (46' Κίτσιου),  Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Κάμπος, (57' Ενρίκε) Πέλκας, Πρίγιοβιτς Aναπληρωματικοί: Mπρικιτς, Κίτσιου, Μαλεζάς, Κάτσε, Ουάρντα, Ενρίκε, Αθανασιάδης

αεκ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, (72' Μπακασέτας)  Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, (72' Γιόχανσον) Αραούχο (61'Αλμέιδα) Αναπληρωματικοί: Μπάρκας, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Γιόχανσον, Μπακασέτας, Αλμέιδα, Πέκχαρτ

Κοντά στις 20.000 χιλιάδες ο κόσμος

Ξεκίνησε η αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στην σέντρα

4ο λεπτό: Προυποθέσεις ευκαιρίας με ωραία πάσα του Κάμπος στον Πέλκα που έχασε το κοντρόλ

7ο λεπτό: Σωτήρια επέμβαση του Γλύκου σε κεφαλιά του οικοδόμου

9o λεπτό: O Ντιντάκ Bιλά μετά από πάσα του Μάνταλου ανοίγει το σκορ

12ο λεπτό: Διώχνει ο Βαρέλα σε κόρνερ προ του Σιμόες

14ο λεπτό: Nέα επέμβαση του Γλύκου σε πλασέ του Αραούχο, κάκιστο ξεκίνημα για τον Δικέφαλου

17ο λεπτό: O Γλύκος αποσωβεί το 0-2 σε κεφαλιά του Αραούχο

18ο λεπτό: Tεράστια ευκαιρία με τον Πέλκα σε τετ α τετ να στέλνει άουτ την μπάλα.

Χαρίζεται ο Καλογερόπουλος στο μαρκάρισμα για κάρτα του οικοδόμου στον Μπίσεσβαρ

30ο λεπτό: Ανεβάζει σιγά σιγά στροφές ο ΠΑΟΚ και ισορροπεί το ματς μετά το τραγικό ξεκίνημα

32ο λεπτό: Σέντρα σουτ του Μπίσεσβαρ λίγο άουτ.

37ο λεπτό: Kάρτα στον οικοδόμο για σκληρό μαρκάρισμα στον Κάνιας

42ο λεπτό: Κάρτα στον Μάτος για φάουλ στον Μάνταλο

44ο λεπτό: Kίτρινη στον Μάνταλο

'Εχει πέσει πολύ ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά

Tέλος ημιχρόνου

Ο Δικέφαλος πραγματοποίησε ένα από τα χειρότερα του ημίχρονα φέτος με εμφανή αδυναμία στο κέντρο και με μόλις δύο τελικές προσπάθειες στο ενεργητικό του.

65ο λεπτό: Aναγκαστική αλλαγή ο Μαλεζάς στη θέση του Βαρέλα

72ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για την αεκ, Μπακασέτας και Γιόχανσον αντί Γαλανόπουλου και Μάνταλου

75ο λεπτό: Kάρτα στον Σιμόες

76ο λεπτό: Φάουλ του Πέλκα από δεξιά, κεφαλιά του Κίτσιου άουτ.

77ο λεπτό: Kίτρινη για θέατρο στον Ενρίκε