Μεγάλο διπλό στο χωράφι των Ζωσιμάδων!

Για την 17η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα με 0-1, χάρη σε γκολ του Λέοβατς...

Ο Δικέφαλος πήρε ένα σπουδαίο διπλό σε ένα γήπεδο πραγματικό χωράφι για να φυτέψεις καλαμπόκια (!), παίζοντας έξυπνα και μα ψυχή, έχοντας τη συμπαράσταση 600 (και βάλε) οπαδών του που στάθηκαν δίπλα του από το 1ο λεπτό ως το τελευταίο λεπτό!

Ο Ίβιτς παρέταξε τον ΠΑΟΚ με ενισχυμένη μεσαία γραμμή και σκόραρε το γκολ που έμελλε να του χαρίσει το τρίποντο στο 31ο λεπτό με τον εξαιρετικό σήμερα Λέοβατς, ο οποίος παίζοντας όλη την πτέρυγα, βρέθηκε σε θέση φορ, πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Πασχαλάκη σε πολύ καλή κεφαλιά του Κλάους και έγραψε το 0-1.

Και μια και ο λόγος για τον Αθανασιάδη, για να μην τον αδικούμε, σήμερα πραγματικά πολέμησε κερδίζοντας πολλές μονομαχίες στον αέρα, αλλά για μια ακόμη φορά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα!

Οι γηπεδούχοι είχαν μια πολύ καλή ευκαιρία στο 39ο λεπτό, την καλύτερή τους στο ματς, όταν χρειάστηκε η σωτήρια επέμβαση του Γλύκου σε τετ α τετ του Μαμπουλού, την ώρα που ο Μαλεζάς άργησε να τραβηχτεί για να βγάλει οφ σάιτ τον επιθετικό του ΠΑΣ!

Με την έναρξη της επανάληψης και στο 48ο λεπτό, χάθηκε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Μυστακίδη, αρχικά το σουτ του το απέκρουσε ο Πασχαλάκης ενώ την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του στη συνέχεια της φάσης... Ο Ίβιτς στο 70' πέρασε στο ματς τον Χαρίση στη θέση του Μυστακίδη, η ομάδα ενισχύθηκε σημαντικά στο κέντρο και έλεγξε το παιχνίδι, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία μας.

Ο διαιτητής Γκράνας δε μάσησε στα μακροβούτια των παικτών του Γιάννεννου, που προσπαθούσαν να τον ξεγελάσουν, αλλά ελέγχεται όμως για τον μη καταλογισμό πέναλτι στο 26ο δευτερόλεπτο, όταν ο Τζημόπουλος μάζεψε την μπάλα με το χέρι μπροστά στα μάτια του!

Με τη σημερινή του εμφάνιση και νίκη, ο ΠΑΟΚ έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι, η ομάδα ξέρει να κερδίζει τέτοια παιχνίδι και όλοι μας περιμένουμε ακόμη καλύτερη συνέχεια, γιατί απλά πιστεύουμε ακράδαντα πως κάτι καλό θα φέρει η φετινή χρονιά!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γιάκος (55' Κόντε), Καρανίκας (65' Βιντάλ), Κούτρης, Λίλα, Μαμπουλού (82' Μπέριος), Κοζορώνης, Ακόστα, Σκόνδρας.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Κρέσπο, Μάτος, Λέοβατς, Σάκχοφ, Τσίμιροτ (94' Κάνιας), Κάμπος (89' Κάμπος), Μυστακίδης (70' Χαρίσης), Αθανασιάδης.

....................................................

To παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους στη σέντρα

1ο λεπτό:  Ο Τζημόπουλος κάνει χέρι μέσα στην περιοχή, ο Γκράνας δεν δίνει τίποτε!!!

5ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ είναι η ομάδα που προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο ως τώρα στους Ζωσιμάδες

10ο λεπτό: Σουτ του Μάτος άουτ

12ο λεπτό: Γύρισμα του Λέοβατς, κόντραρε η μπάλα, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

14ο λεπτό: Κίτρινη στον Σάκχοφ (επικίνδυνο παιχνίδι, σήκωσε ψηλά το πόδι)

16ο λεπτό: Ο Γιάκος πάτησε τον Μαλεζά, ούτε φάουλ ο Γκράνας

20ό λεπτό: Κεφαλιά του Ακόστα, μπλοκάρει ο Γλύκος, ολομόναχος ο Ακόστα στην καρδιά της άμυνάς μας

31ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λέοβατς με κοντινό σουτ μετά από δύσκολη απόκρουση του Πασχαλάκη σε κεφαλιά του Κλάους!

39ο λεπτό: Φοβερή επέμβαση του Γλύκου σε τετ α τετ του Μαμπουλού!

41ο λεπτό: Σέντρα ο Λέοβατς, κεφαλιά ο Κλάους άουτ

45o λεπτό: Κίτρνη στον Μαλεζά

Ξεκίνησε η επανάληψη με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

46ο λεπτό: Γύρισμα του Μάτος, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

48ο λεπτό: Μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Μυστακίδη, αρχικά το σουτ του το απέκρουσε ο Πασχαλάκης ενώ την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του στη συνέχεια της φάσης

54ο λεπτό: Σουτ του Τσίμιροτ άουτ

55ο λεπτό: Πολύ καλό σουτ του Κάμπος άουτ. Στο ίδιο λεπτό, Κόντε στη θέση του Γιάκου

66ο λεπτό: Βιντάλ στη θέση του Καρανίκα

68ο λεπτό: Κίτρινη στον Μυστακίδη για μαρκάρισμα στον Ακόστα

70ό λεπτό: Χαρίσης στη θέση του Μυστακίδη

79ο λεπτό: Από μία κίτρινη σε Βαρέλα - Κόντε

82ο λεπτό: Μπέριος στη θέση του Μαμπουλού

88ο λεπτό: Κίτρινη στον Χαρίση για μαρκάρισμα στον Μιχαήλ

89ο λεπτό: Κουλούρης στη θέση του Κάμπος