H μεγάλη επιστροφή...

Μια από τις πλέον συζητημένες μεταγραφές στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου ολοκληρώνεται και τυπικά. Πριν λίγα λεπτά, η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοίνωσε και επισήμως ότι ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης είναι και πάλι παίκτης του ΠΑΟΚ!
Μια από τις πλέον συζητημένες μεταγραφές στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου ολοκληρώνεται και τυπικά. Πριν λίγα λεπτά, η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοίνωσε και επισήμως ότι ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης είναι και πάλι παίκτης του ΠΑΟΚ! Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης μετά από 4 σχεδόν χρόνια γυρίζει στην ομάδα που ανδρώθηκε ποδοσφαρικά για να τη βοηθήσει να ανέβει ακόμα ψηλότερα  τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη. Μια μεταγραφή που πέρασε από μύρια κύματα μέχρι να φτάσουμε στη σημερινή ανακοίνωσή της από την ΠΑΕ ΠΑΟΚ η οποία αναφέρει:

«Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την συμφωνία με τον διεθνή επιθετικό Δημήτρη Σαλπιγγίδη για την υπογραφή συμβολαίων για τα επόμενα 4 χρόνια».

Βέβαια η  συμφωνία με τον 29χρονο επιθετικό, κάνει λόγο για συμφωνία τετραετούς συμβολαίου και όχι υπογραφή των συμβολαίων. Αυτό γίνεται  για τυπικούς λόγους, από τη στιγμή που δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί επίσημα το συμβόλαιό του με τον Παναθηναϊκό, αλλά δίνεται νομικά στο «Δικέφαλο»  το δικαίωμα και η δυνατότητα να ανακοινώσει τη συμφωνία.

Λίγα λόγια για το μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας.

Γεννημένος στις  στις 18 Αυγούστου του 1981 στη Θεσσαλονίκη, ο Σαλπιγγίδης ξεκίνησε το ποδόσφαιρο σε πολύ μικρή ηλικία και το 1995 βρέθηκε στην ποδοσφαιρική ακαδημία του Γιώργου Κούδα. Το 1997 με προτροπή του ίδιου του Κούδα εντάχθηκε στην ερασιτεχνική ομάδα του ΠΑΟΚ, στον οποίο δύο χρόνια μετά  υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο. Ήταν ήδη 18 ετών.

Η πρώτη του παρουσία σε επίσημο αγώνα έγινε στις 30 Σεπτεμβρίου 1999 σε αγώνα για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ ΠΑΟΚ - Λοκομοτίβ Τιφλίδας 2-0 (στη ρεβάνς του 0-7), με προπονητή τον Άρι Χάαν. Είχε περάσει σαν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε στο 88' το δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο μισό της ίδιας περιόδου (1999-2000) δόθηκε δανεικός στη Λάρισα που αγωνιζόταν τότε στη Β' εθνική, όπου σε 7 αγώνες δε σκόραρε. Το καλοκαίρι του 2000 επέστρεψε στον ΠΑΟΚ και αγωνίστηκε στο πρώτο μισό της περιόδου 2000-01, παίρνοντας όμως ευκαιρίες μόνο σε αγώνες κυπέλλου. Για τον επόμενο ενάμισι χρόνο δόθηκε  εκ νέου δανεικός -αυτή τη φορά στην Καβάλα- και την περίοδο 2001-02 σημείωσε 20 γκολ σε 28 συμμετοχές (αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της Γ' εθνικής).

Ο τότε προπονητής του ΠΑΟΚ Άγγελος Αναστασιάδης, τον κάλεσε πίσω στην ομάδα το καλοκαίρι του 2002, όμως ο 21χρονος τότε παίκτης δεν είχε και πάλι μεγάλο χρόνο συμμετοχής, στην ομάδα μιας και  την ίδια περίοδο αγωνιζόταν στον ΠΑΟΚ  ο Οκκάς. Όταν ο τελευταίος μεταγράφηκε στην αεκ το καλοκαίρι του 2003, ο Άγγελος Αναστασιάδης τού εμπιστεύτηκε θέση βασικού και εκείνος ολοκλήρωσε τη σεζόν με 16 γκολ στο ενεργητικό του, ενώ παράλληλα αναδείχθηκε ηγέτης της ομάδας. Το ντεμπούτο του σε αγώνα Α' εθνικής είχε γίνει στις 25 Αυγούστου 2002, στον αγώνα ΠΑΟΚ - παναθηναϊκού 4-1. Την περίοδο 2005-06, ο Σαλπιγγίδης κατέλαβε την πρώτη θέση στον πίνακα των σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος με 17 γκολ.

Έπειτα από μία επεισοδιακή μεταγραφή (που ακόμα και σήμερα ενοχλεί σημαντικό κομμάτι των οπαδών της ομάδας), ο Σαλπιγγίδης βρέθηκε  στον Παναθηναϊκό, με τον οποίο υπέγραψε τετραετές συμβόλαιο, στις 17 Αυγούστου 2006. Η πρώτη του συμμετοχή στην εθνική Ελλάδας έγινε στις 17 Αυγούστου 2005, σε εκτός έδρας φιλικό αγώνα με αντίπαλο το Βέλγιο. Από τότε και ως το τέλος του 2009 έχει αγωνιστεί σε 33 αγώνες της εθνικής έχοντας πετύχει και 3 γκολ, ένα εκ των οποίων υπήρξε και το σημαντικό εναντίον της Ουκρανίας στο Ντονέτσκ, που έδωσε και την πρόκριση για το Παγκόσμιο κύπελλο του 2010. Ήταν μέλος της ομάδας που αγωνίστηκε στην τελική φάση του Euro 2008. Νωρίτερα, το 2004, υπήρξε μέλος της Ολυμπιακής ομάδας που είχε λάβει μέρος στην Ολυμπιάδα της Αθήνας.

Τίτλοι - Διακρίσεις

* Πρωταθλητής Ελλάδας 2009-10 με τον παναθηναϊκό
* Κυπελλούχος Ελλάδας 2002-03 με τον ΠΑΟΚ και 2009-10 με τον παναθηναϊκό (και τις δύο φορές αντιμέτωπος στον τελικό με τον αρη)
* 1ος σκόρερ Α' εθνικής με τον ΠΑΟΚ το 2005-06 (17 γκολ)

Επίσης:

* 2ος σκόρερ Α' εθνικής με τον ΠΑΟΚ το 2003-04 (16 γκολ)
* 3ος σκόρερ Α' εθνικής με τον παναθηναϊκό το 2006-07 (14 γκολ), το 2007-08 (15 γκολ) και το 2008-09 (10 γκολ)
* 1ος σκόρερ Γ' εθνικής με την Καβάλα το 2001-02 (20 γκολ)