Ο ΠΑΟΚ δεν πεθαίνει! Θα σέβεστε!

Για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Ολυμπιακό με 3-2 ...

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Γιαννούλη, Μιχάι, Ίνγκασον, Μάτος, στα χαφ τους Μίσιτς Μαουρίσιο, Πέλκα, Ελ Καντουρί και μπροστά τους τους Μπίσεβαρ και Άκπομ, σε ένα 4-4-1-1.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν κάτι παραπάνω από εκρηκτικό! Ο γάβρος προηγήθηκε στο σκορ στο 3ο λεπτό με τον Χασάν μετά από ολέθριο λάθος του Πασχαλάκη (στην αρχή της φάσης υπήρχε οφ σάιντ που δε δόθηκε!) και στο 8ο λεπτό έγινε το 0-2 με αυτογκόλ του Ελ Καντουρί που πιεζόταν από τον Γκιγιέρμε!

Όπως καταλαβαίνει ο καθένας το γήπεδο ήταν ένα ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί, όμως ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μάλιστα άμεση!

Στο 10ο λεπτό ο Γιαννούλης γύρισε την μπάλα από τα αριστερά, αυτή έφτασε στον Πέλκα που από κοντά με δυνατό σουτ δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Τζολάκη.

Δύο λεπτά αργότερα οι 20.000 θεατές είδαν τον Μίσιτς με ασύλληπτο σουτ στη δεξιά γωνία της εστίας του γάβρου να ισοφαρίζει και το γήπεδο να σηκώνεται στο πόδι!

Ο ΠΑΟΚ είχε μέσα σε ένα δίλεπτο καταφέρει να φέρει το ματς στα ίσα παγώνοντας τους αντιπάλους του και στα λεπτά που ακολούθησαν ως τη λήξη του ημιχρόνου, ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά!

Δυνατές μονομαχίες, ένταση και πάθος σε κάθε φάση, με αρκετές κίτρινες κάρτες εκατέρωθεν, χωρίς όμως το σκορ να αλλάξει μέχρι το 45'.

Το ίδιο δυνατό παιχνίδι και στη επανάληψη με τον ΠΑΟΚ να φτανει σε 3ο γκολ στο 69' με σκόρερ τον Πέλκα με πέναλτι μετά από χέρι του Σεμέδο.

Στο 85' ο Ισπανός ρέφερι έδειξε κόκκινη στον Γιαννούλη για μαρκάρισμα στον Ραντζέλοβιτς και στα λεπτά που ακολούθησαν ο ΠΑΟΚ χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία κράτησε το σκορ και πήρα τη νίκη με 3-2.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Μιχάι, Ίνγκασον, Μάτος, Μίσιτς Μαουρίσιο, Πέλκας (81' Ροντρίγκο), Ελ Καντουρί (79' Λημνιός), Μπίσεσβαρ (89' Εσίτι), Άκπομ.  Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Μιχαηλίδης, Σοάρες, Εσίτι, Ντόουγκλας, Λημνιός, Σφιντέρσκι

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Τσιμίκας, Σισέ, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί (70' Γκασπάρ), Μπουχαλάκης, Καμαρά (86' Ελ Αραμπί), Γκιγιέρμε, Βαλμπουενά, Μασούρας (77' Ραντζέλοβιτς), Χασάν.

45ο λεπτό: Κεφαλιά ο Σισέ άουτ!

43ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος για μαρκάρισμα που δεν έκανε!

41ο λεπτό: Σουτ του Γκιγιέρμε άουτ

36ο λεπτό: Επικίνδυνη κόντρα ο ΠΑΟΚ με τον Τζολάκη να μπλοκάρει πέφτοντας στα πόδια του Πέλκα

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Τσιμίκας, Σισέ, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί (70' Γκασπάρ), Μπουχαλάκης, Καμαρά (86' Ελ Αραμπί), Γκιγιέρμε, Βαλμπουενά, Μασούρας (77' Ραντζέλοβιτς), Χασάν. Αναπληρωματικοί: Καραργύρης, Ελ Αραμπί, Λοβέρα, Μπα, Τοροσίδης, Γκασπάρ, Ραντζέλοβιτς

Το pregame της αναμέτρησης

Εκτός αποστολής ο Βιεϊρίνια και ο Λάμπρου

20:53 Βγήκε για ζέσταμα ο ΠΑΟΚ, δύο λεπτά αργότερα ακολούθησαν οι φιλοξενούμενοι

Μισή ώρα πριν το ματς δεν είναι παραπάνω από 9-10.000 οι θεατές στην Τούμπα, σχεδόν γεμάτη η 4