Άλλο σύστημα ... άλλος ΠΑΟΚ!

Στο πλαίσιο της 7ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και για το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Παναθηναϊκό με 2-0...

Μπροστά σε 12.000 περίπου θεατές, ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλη, στα χαφ οι Μίσιτς, Μαουρίσιο, μπροστά τους οι Λημνιός - Πέλκας – Μπίσεσβαρ και στην κορυφή της επίθεσης ο Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, πίεσε τον Παναθηναϊκό και έδειξε καλά στοιχεία, κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο, χωρίς όμως η πίεση αυτή να μετουσιωθεί σε κάποια ευκαιρία.

Ο βάζελος σταδιακά ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο, προσπάθησε σε 1-2 περιπτώσεις να απειλήσει τον Πασχαλάκη, ο ΠΑΟΚ παίζοντας με 4-2-3-1 απειλούσε κυρίως από τα δεξιά και στο 33' το σκορ ανοιξε.

Ο Πέλκας ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Ινσούα, ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι και ο Βιεϊρίνια από τα 11 μέτρα έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Το υπόλοιπο διάστημα ως τη λήξη του 45λεπτου κύλησε χωρίς κάποια αξιομνημόνευτη φάση.

Η μέτρια εικόνα του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε αισθητά στην επανάληψη και το τελικό 2-0 μας αδικεί ξεκάθαρα! Στο γήπεδο υπήρχε μόνο μία ομάδα που εκτός του πολύ όμορφου γκολ πυ σημείωσε στο 77' ο Βαρέλα με καρφωτή κεφαλιά μετά από φάουλ που εκτέλεσε με σέντρα ο Βιεϊρίνια, έχασε τρεις τέσσερις εξαιρετικές ευκαιρίες για να ανεβάσει τπν δείκτη του σκορ σε μεγαλύτερα επίπεδα.

Μοιραίος παίκτης ο Λάμπρου (μπήκε στο 61' στη θέση του Πέλκα), καθώς στο 63ο λεπτό μπήκε στην περιοχή απέφυγε τον Διούδη αλλά από πλάγια θέση έχασε τον έλεγχο, στο 70ό λεπτό σε ανεπανάληπτο τετ α τετ σούταρε και ο Διούδης απέκρουσε, στο 80ό λεπτό από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Διούδη και στο 86ο λεπτό, πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση ο Διούδης σε κεφαλιά του!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (61' Λάμπρου), Σφιντέρσκι (81' Άκπομ).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (53' Ναγκί), Μπουζούκης (81' Περέα), Κουρμπέλης, Ανουάρ, Μακέντα.

..........................................

92ο λεπτό: Κίτρινη στον Βαρέλα και φάουλ για τον Παναθηναϊκό

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

86ο λεπτό: Μεγάλη επέμβαση ο Διούδης σε κεφαλιά του Λάμπρου

81ο λεπτό: Περέα στη θέση του Μπουζούκη και Άκπομ στη θεση του Σφιντέρσκι

80ό λεπτό: Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία ο Λάμπρου! Από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Διούδη

77ο λεπτό: Δώνης στη θέση του Ανουάρ

72o λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Βαρέλα με καρφωτή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια

70ό λεπτό: Αυτά δε χάνονται! Ο Λάμπρου σε ανεπανάληπτο τετ α τετ σουτάρει και ο Διούδης απέκρουσε

63ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία ο Λάμπρου, μπήκε στην περιοχή απέφυγε τον Διούδη αλλά από πλάγια θέση έχασε τον έλεγχο

61ο λεπτό: Λάμπρου στη θέση του Πέλκα

58ο λεπτό: Ευκαιρία ο Πέλκας, από καλή θέση σούταρε στα σώματα

56ο λεπτό: Σουτ του Ναγκί άουτ

53ο λεπτό: Ναγκί στη θέση του Χατζηγιοβάννη

49o λεπτό: Δύσκολα ο Διούδης απέκρουσε το σουτ του Μπίσεσβαρ

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

33ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Πέλκα από τον Ινσούα (κίτρινη). Το εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

23ο λεπτό: Κίτρινη στον Πούγγουρα για φάουλ στον Βιεϊρίνια

18ο λεπτό: Σουτ του Μαουρίσιο μπλόκαρε ο Διούδης

15ο λεπτό: Σουτ του Κουρμπέλη σε κόρνερ ο Πασχαλάκης

14ο λεπτό: Ο Σφιντέρσκι βρήκε τον Μπίσεσβαρ με τον τελευταίο να μη βρίσκει την μπάλα

7ο λεπτό: Γύρισμα του Γιαννούλη προβολή ο Λημνιός απέκρουσε ο Διούδης. Στη συνέχεια δόθηκε φάουλ του Λημνιού και κίτρινη στον Πέλκα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (61' Λάμπρου), Σφιντέρσκι (81' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Ροντρίγκο, Μιχαηλίδης, Ντόουγκλας, Εσίτι, Λάμπρου, Ακπόμ

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (53' Ναγκί), Μπουζούκης (81' Περέα), Κουρμπέλης, Ανουάρ, Μακέντα. Αναπληρωματικοί: Χριστογεώργος, Κολοβέτσιος, Δώνης, Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης, Περέα, Ναγκί

............................................

Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα έφτασε η αποστολή του βάζελου στο γήπεδο και οι παίκτες του έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα

20:20 Στους 4 βαθμούς η θερμοκρασία αυτήν την ώρα στην Τούμπα

20:39 Βγήκαν για ζέσταμα οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ