Τσέκαρε εισιτήριο στους "8" με ντόρτι!

Στον επαναληπτικό αγώνα της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 4-1 τον ΟΦΗ ...

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλη, στα χαφ τους Μαουρίσιο, Αουγκούστο, Λάμπρου, Στοχ, μπροστά τους ο Πέλκας και προωθημένος ο Άκπομ.

Λίγος ο κόσμος –σε σχέση με τα παιχνίδια πρωταθλήματος- που ανηφόρισε στην Τούμπα για να δει την αναμέτρηση, καθώς το 0-3 του πρώτου αγώνα είχε ξεκαθαρίσει τη υπόθεση πρόκριση.

Χωρίς να αποδώσει εξαιρετικό ποδόσφαιρο, ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που έλεγξε το ματς, είχε την κατοχή της μπάλας και τις πολύ ερισσότερες τελικές προσπάθειες, σε παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες παρατάχτηκαν με πολλές αλλαγές.

Το σκορ άνοιξε στο 13ο λεπτό ο Λάμπρου με ατομική προσπάθεια, αποφεύγοντας εντυπωσιακά δύο αντιπάλους και εννιά λεπτά αργότερα, δόθηκε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Άκπομ, το εκτέλεσε ο Πέλκας και έγραψε το 2-0.

Στο 28ο λεπτό, μείωσε ο ΟΦΗ σε 2-1 με τον Κοροβέση και αφού η μπάλα κόντραρε στον Ροντρίγκο, με τον Δικέφαλο να φτάνει κοντά σε ένα ακόμη γκολ στο 42', όταν ο Στοχ έβγαλε τον Άκπομ σε θέση τετ α τετ, χωρίς ο τελευταίος να μπορέσει να νικήσει τον Γουάιλι.

Στο 50ό λεπτό, το σουτ του Λάμπρου κατέληξε στο δοκάρι, στη συνέχεια το σουτ του Αουγκούστο απέκρουσε ο Γουάιλι και ο Πέλκας από κοντά σημείωσε το 3-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80ό λεπτό από τον Σφιντέρσκι, μετά από μπαλιά πάρε βάλε του Πέλκα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα (74' Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μαουρίσιο (59' Εσίτι), Αουγκούστο, Λάμπρου, Στοχ (78' Σφιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ.

ΟΦΗ: Γουάιλι, Κοροβέσης (46' Μπράουν), Μαρινάκης, Γιαννούλης, Μπολάκης, Νάστος, Στάικος (61' Μεγιάδο), Σουρνάκης, Φερέιρα (82' Βαζ), Νοικοκυράκης, Μάνος.

.....................................

91ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπολάκη για μαρκάρισμα στον Άκπομ

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

88ο λεπτό: Κίτρινη στον Μιχαηλίδη

87o λεπτό: Ο Πασχαλάκης σταματάει τον Βαζ και ο Μιχαηλίδης απομακρύνει στη συνέχεια κερδίζοντας και φάουλ

82ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα άουτ, στο ίδιο λεπτό Βαζ στη θέση του Φερέιρα

80ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 4-1 ο Σφιντέρσκι μετά από μπαλιά πάρε βάλε του Πέλκα

59ο λεπτό: Εσίτι στη θέση του Μαουρίσιο

50ό λεπτό: Δοκάρι ο Λάμπρου, σουτ του Αουγκούστο απέκρουσε ο Γουάιλι και ο Πέλκας από κοντά το 3-1

46ο λεπτό: Μπράουν στη θέση του Κοροβέση

42ο λεπτό: Χαμένο τετ α τετ ο Άκπομ, μετά από μπαλιά του Στοχ

40ό λεπτό: Μακρινό σουτ του Ροντρίγκο, άουτ η μπάλα

28ο λεπτό: Μειώνει ο ΟΦΗ σε 2-1 με τον Κοροβέση και αφού η μπάλα κόντραρε στον Ροντρίγκο. Δεν το πανηγύρισε ο Κοροβέσης

22ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Άκπομ. Το εκτέλεσε ο Πέλκας και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

20ό λεπτό: Σουτ του Ροντρίγκο άουτ

13ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λάμπρου με ατομική προσπάθεια, αποφεύγοντας εντυπωσιακά δύο αντιπάλους!

7ο λεπτό: Σουτ του Μάνου από καλή θέση άουτ, στην πρώτη τελική στο ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΟΦΗ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα (74' Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μαουρίσιο (59' Εσίτι), Αουγκούστο, Λάμπρου, Στοχ (78' Σφιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ. Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Μιχαηλίδης, Εσίτι, Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Λημνιός,  Σφιντέρσκι

ΟΦΗ: Γουάιλι, Κοροβέσης (46' Μπράουν), Μαρινάκης, Γιαννούλης, Μπολάκης, Νάστος, Στάικος (61' Μεγιάδο), Σουρνάκης, Φερέιρα (82' Βαζ), Νοικοκυράκης, Μάνος. Αναπληρωματικοί:Δερμιτζάκης, Κουτρουμπής, Ντίνας, Βαζ, Μεγιάδο, Μπράουν, Καλαϊτζάκης