Άλμα πρόκρισης με Μίσιτς!

Για την φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον ΟΦΗ με 0-3...

O Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα, τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Ριντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλη, στα χαφ τους Λημνιό, Εσίτι, Μαουρίδιο, Μπίσεσβαρ, μπροστά τους ο Μίσιτς και στην κορυφή της επίθεσης ο Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον βαρύ -λόγω της βροχής- αγωνιστικό χώρο και άρχισε σταδιακά να φτάνει με αξιώσεις και να απειλεί την εστία των γηπεδούχων.

Πάντως στο 18ο λεπτό, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ μετά από λάθος του Ροντρίγκο! Ο Ίνγκασον ευτυχώς κόντραρε το σουτ του Μάνου αποσοβώντας τα χειρότερα! Έξι λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ χτύπησε για πρώτη φορά!

Ήταν το 24' όταν ο Λημνιός από κοντά μετά από μπαλιά του Μίσιτς άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενος την εκπληκτική μπαλιά του ΠΑΙΧΤΑΡΑ που ακούει στο όνομα Γιόζιπ Μίσιτς. Στο 32' και πάλι ο Μίσιτς δημιούργησε για να κάνει το 0-2 ο Μπίσεσβαρ με ιδανικό τελείωμα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έδωσε γήπεδο στον ΟΦΗ, παίζοντας με επικίνδυνες αντεπιθέσεις και στο  63ο λεπτό ο Άκπομ μετά από φοβερή ασίστ του Μίσιτς, σημείωσε το 0-3, ξεσηκώνοντας τους φίλους του Δικεφάλου που βρέθηκαν για μια φορά ακόμη φλετος στο Γεντί Κουλέ!

Οι Λάμπρου, Βιεϊρίνια, Μιχάι ήταν οι αλλαγές του Φερέιρα στην επανάληψη...

ΟΦΗ: Γουάιλι, Κουτρουμπής, Νέιρα (81' Νοικοκυράκης) , Σεμέδο, Μαρινάκης, Τσιλιανίδης, Βάζ (60' Μεγιάδο), Στάικος, Κοροβέσης, Μάνος (60' Μεγιέδο), Μπράουν.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον (72' Μιχάι), Γιαννούλης, Εσίτι, Μαουρίσιο (67' Λάμπρου), Λημνιός (72' Βιεϊρίνια), Μίσιτς, Μπίσεσβαρ, Ακπόμ.

.....................................

81ο λεπτό: Νοικοκυράκης στη θέση του Νέιρα

77ο λεπτό: Εκπληκτική προσπάθεια του Λάμπρου, το τελείωμά του δεν ήταν καλό, η μπάλα πέρασε άουτ

72ο λεπτό: Βιεϊρίνια στη θέση του Λημνιού και Μιχάι στη θέση του Ίνγκασον

71ο λεπτό: Κίτρινη στον Μεγιάδο

69ο λεπτό: Σουτ του Στάικου άουτ

67ο λεπτό: Λάμπρου στη θέση του Μαουρίσιο

63ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Άκπομ μετά από φοβερή ασίστ του Μίσιτς

60ό λεπτό: Μεγιέδο και  Φιγκεϊρέδο στις θέσεις των Μάνου και Βαζ

58ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τον Άκπομ, με την μπάλα να περνάει άουτ!

56o λεπτό: Ο Πασχαλάκης σταματάει το σουτ του Σεμέδο

54ο λεπτό: Πλασέ του Μπίσεσβαρ άουτ!

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές ο ΠΑΟΚ

40ό λεπτό: Κίτρινη στον Ίνγκασον

32ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ποίημα ο Μπίσεσβαρ μετά από μπαλιά πάρε βάλε του Μίσιτς

26ο λεπτό: Σουτ του Βαζ μετά απο λάθος της άμυνάς μας, άουτ

24ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λημνιός από κοντά μετά από μπαλιά του Μίσιτς

18ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ μετά από λάθος του Ροντρίγκο! Ο Ίνγκασον κόντραρε το σουτ του Μάνου!

16ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το σουτ Τσιλιανίδη

12ο λεπτό: Ο Γουάιλι μπλόκαρε προ του Λημνιού!

8ο λεπτό: Καλό το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, ελέγχει τον ρυθμό και πατάει καλύτερα από τους γηπεδούχους

4ο λεπτό: Σουτ του Λημνιού άουτ, μετά από ωραία ανάπτυξη του ΠΑΟΚ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΟΦΗ: Γουάιλι, Κουτρουμπής, Νέιρα (81' Νοικοκυράκης) , Σεμέδο, Μαρινάκης, Τσιλιανίδης, Βάζ (60' Μεγιάδο), Στάικος, Κοροβέσης, Μάνος (60' Μεγιέδο), Μπράουν. Αναπληρωματικοί: Σωτηρίου, Νάστος, Ντίνας, Φιγκεϊρέδο, Μεγιάδο, Καλαϊτζάκης,  Νοικοκυράκης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον (72' Μιχάι), Γιαννούλης, Εσίτι, Μαουρίσιο (67' Λάμπρου), Λημνιός (72' Βιεϊρίνια), Μίσιτς, Μπίσεσβαρ, Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Μιχάι, Τσιγγάρας, Βιεϊρίνια, Λάμπρου, Πέλκας, Σφιντέρσκι

...............................

20:45 Βγήκαν για ζέσταμα οι τερματοφύλακές μας

21:00 Μισή ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης, λίγος ο κόσμος στο γήπεδο. Σίγουρα οι κακές καιρικές συνθήκες (αέρας) θα επηρεάσουν την προσέλευση

21:00 Βγήκαν για προθέρμανση και οι υπόλοιποι παίκτες της ενδεκάδας μας