Άλμα πρόκρισης με μέτρια εμφάνιση!

Για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0, έχοντας σκόρερ τον Λέο Μάτος ...

Μπροστά σε 25.000 θεατές, ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Γιαννούλη, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μάτος, αμυντικά χαφ τους Μίσιτς – Κάνιας, μεσοεπιθετικά τους Ζαμπά – Μπίσεσβαρ – Βιεϊρίνια και στην κορυφή της επίθεσης τον Άκπομ Σε ένα πρώτο σαρανταπεντάλεπτο που ασφαλώς δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-0 της ομάδας της Αρκαδίας, χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 17' ο Λέο Μάτος με διαγώνιο σουτ μετά από κεφαλιά πάσα του Ζαμπά, με τον σκόρερ να είναι οριακά εκτεθειμένος! Ο Αστέρας δεν έδειξε απολύτως τίποτε μεσοεπιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Πασχαλάκης ήταν θεατής, όμως και οι παίκτες μας δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Αθανασιάδη, κυρίως γιατί ήμασταν γρήγοροι στο τρανσίσιον, παρά την παρουσία του Βιεϊρίνια στα φτερά. Παραφωνία στην αναμέτρηση ο ... Κουμπαράκης που άφησε σε ουκ ολίγες περιπτώσεις ατιμώρητο το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, που όσο έβλεπαν πως περνάει αυτός ο τρόπος παιχνιδιού, έκαναν ουκ ολίγα φάουλ για κίτρινη! Η μέτρια εικόνα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στην επανάληψη, φάσεις με το σταγονόμετρο και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 77ο λεπτό για να ακουστεί το πρώτο αχ από την κερκίδα, όταν χάθηκε διπλή ευκαιρία με Ακπομ και Βιεϊρίνια. Το σουτ του πρώτου το απέκρουσε ο Αθανασιάδης, το δεύτερο πέρασε άουτ. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε πολλά κόρνερ τα οποία πέρασαν αναξιοποίητα, καθώς ήταν κακοχτυπημένα τα περισσότερα, το παιχνίδι όδευε προς 1-0, όμως ο Μάτος είχε άλλη άποψη! Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και αφού προηγουμένως ο Ιγκλέσιας πήρε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, ο Μάτος με ασύλληπτο σουτ σκόραρε, δίνοντας μισή πρόκριση στον ΠΑΟΚ!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Ιγνκασον, Μάτος, Γιαννούλης, Μίσιτς, Κάνιας (73' Σάκχοφ), Βιεϊρίνια (82' Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (65' Ελ Καντουρί), Άκπομ.

..................................Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησηςΤέλος94ο λεπτό: Ο Μάτος καρφώνει για 2η φορά τον Αστέρα, με ΓΚΟΛΑΡΑ 93ο λεπτό: 2η κίτρινη στον Ιγκλέσιας, κόκκινη. Κίτρινη και στον Καλτσά
4 λεπτά οι καθυστερήσεις89ο λεπτό: Δύσκολα σε κόρνερ ο Πασχαλάκης το τακουνάκι του Ιγκλέσιας 86ο λεπτό: Καλτσάς στη θέση του Κυριακόπουλου83ο λεπτό: Μπέλοκ στη θέση του Μουνάφο

82ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Βιεϊρίνια, μέσα σε αποθέωση

77ο λεπτό: Διπλή ευκαιρία με Ακπομ και Βιεϊρίνια. Το σουτ του πρώτου το απέκρουσε ο Αθανασιάδης, το δεύτερο πέρασε άουτ

59ο λεπτό: Επιτέλους φάση για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα ο Μίσιτς, κεφαλιά ο Άκπομ άουτ

49ο λεπτό: Ο Ίνγκασον σηκώθηκε μόνος για κεφαλιά, δε βρήκε καλά την μπάλα, χάθηκε η ευκαιρία

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

36ο λεπτό: Κάτι σαν σουτ ο Ζαμπά, άουτ η μπάλα

28ο λεπτό: Σουτ του Μίσιτς άουτ

17ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 1-0 με διαγώνιο σουτ του Μάτοςςςςςςς, μετά από κεφαλιά πάσα του Ζαμπά

16ο λεπτό: Παραλίγο γκολ από κόρνερ ο Βιεϊρίνια, δύσκολα ο Αθανασιάδης

15ο λεπτό: Σουτ του Μίσιτς μπλόκαρε ο Αθανασιάδης

Συμπληρώσαμε το δεκάλεπτο σε αναγνωριστικό παιχνίδι, με την μπάλα να παίζεται κυρίως στη μεσαία γραμμή!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Ιγνκασον, Μάτος, Γιαννούλης, Μίσιτς, Κάνιας (73' Σάκχοφ), Βιεϊρίνια (82' Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (65' Ελ Καντουρί), Άκπομ. Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Κρέσπο, Λύρατζης, Σάκχοφ, Ενρίκε, Καντουρί, Σφιντέρσκι.

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ορτέγκα, Μουνάφο (83' Μπέλοκ), Ιγκλέσιας, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος (86' Καλτσάς), Τσιλιανίδης, Αραβίδης (69' Δουβίκας). Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Καλτσάς, Δουβίκας, Μπέλοκ, Ρόλε, Γλέζος, Βλάχος

.......................................

Το pregame της αναμέτρησης

18:00 Ξεκίνησαν ζέσταμα Πασχαλάκης και Παπαδόπουλος

18:26 Και οι υπόλοιποι παίκτες των ομάδων προθερμαίνονται στην Τούμπα, με τον κόσμο να παίρνει σιγά σιγά τη θέση του στις κερκίδες

18:46 Στα αποδυτήρια οι ομάδες έχοντας ολοκληρώσει το ζέσταμα