Πεντάσφαιρος μες στη βροχή!

Για την 2η αγωνιστική της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ διέλυσε στην Τούμπα την Παναχαϊκή με 5-0...

Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Βιεϊρίνια – Κρέσπο – Βαρέλα - Μάτος, αμυντικά χαφ τους Σάκχοφ – Ελ Καντουρί, μεσοεπιθετικά τους Μπίσεσβαρ –Λημνιό – Ζαμπά και στην κορυφή της επίθεσης τον Ακπόμ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 5ο μόλις λεπτό ο ο Μάτος μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ άνοιξε το σκορ, δίνοντας από νωρίς στον ΠΑΟΚ προβάδισμα πρόκρισης! Οι Πατρινοί σε όλο το πρώτο ημίχρονο έπαιξαν περισσότερο δυνατά από όσο αναμενόταν, ο Ευαγγέλου μοίρασε 3 κίτρινες κάρτες ενώ χάρισε άλλες τόσες, σε μια ομάδα που η παρουσία της στην Τούμπα εγείρει κάθε φορές μνήμες του 1973! Αποδέκτης των περισσότερων σκληρών μαρκαρισμάτων ήταν ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, τα πόδια του οποίου κυνηγούσαν περισσότερο οι παίκτες της Παναχαϊκής. Στο 17ο λεπτό, ο Μπίσεσβαρ έβγαλε τον Ζαμπά τετ α τετ, αλλά ο τελευταίος έστειλε την μπάλα άουτ, ακολούθησε στο 31' κεφαλιά του Σάκχοφ άουτ, για να γίνει στο 37' το 2-0 από τον Ζαμπά μετά από ωραία προσπάθεια του Ακπόμ. Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 44' για να κάνει το 3-0 όταν ο Καπούταγλης σταμάτησε το σουτ του Σάκχοφ. Η Παναχαϊκή επιθετικά δεν υπήρχε στο γήπεδο και ο Πασχαλάκης είχε στο πρώτο 45λεπτο ρόλο θεατή! Οι τελικές του ημιχρόνου ήταν 12-0! Στην επανάληψη ο Λημνιός στο 46', ο Ζαμπά στο 54' και ο Μίσιτς στο 67' διαμόρφωσαν το τελικό 5-0, καθώς στο τελευταίο 20λεπτο δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, καθώς το γήπεδο είχε μετατραπεί σε λίμνη! Ο ΠΑΟΚ με αυτήν τη νίκη του πέρασε στους "8" του θεσμού και θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε τα τελευταία δύο χρόνια!  Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (68' Λύρατζης), Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί (73' Καρέλης), Μπίσεσβαρ (57' Μίσιτς), Λημνιός, Ζαμπά, Ακπόμ.

Παναχαϊκή: Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Πολίμος, Παπατόλιος (57' Μουστακόπουλος), Πλέγας, Ελευθεριάδης (53' Μαυριάς), Αργυρόπουλος, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (75' Μασούρας). ..................................... Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησηςΤέλος75ο λεπτό: Μασούρας στη θέση του Μπαστακού73o λεπτό: Καρέλης στη θέση του Ελ Καντουρί68ο λεπτό: Λύρατζης στη θέση του Βιεϊρίνια67ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μίσιτς με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή 64ο λεπτό: Σουτ του Μαυριά άουτ, η πρώτη τελική της Παναχαϊκής62ο λεπτό: Κίτρινη στον Μίσιτς60ό λεπτό: Κίτρινη στον Μουστακόπουλο59ο λεπτό: Μουστακόπουλος αντί του Παπατόλιου57ο λεπτό: Ακυρώνεται το γκολ του Ακπόμ, Μίσιτς στη θέση του Μπίσεσβαρ54ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζαμπά με πλασέ μετά από μπαλιά του Λημνιού! 53ο λεπτό: Μαυριάς στη θέση του Ελευθεριάδη49ο λεπτό: Τεράστια διπλή ευκαιρία με Μπίσεσβαρ - Σάκχοφ46ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λημνιός μετά από πάσα του Ζαμπά

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

44ο λεπτό: Ο Καπούταγλης σταματάει το σουτ του Σάκχοφ από καλή θέση

43ο λεπτό: Κίτρινη στον Αργυρόπουλο και φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ. Το εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια στα σώματα

37ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζαμπά με πλασέ, μετά από ωραία προσπάθεια του Άκπομ

31ο λεπτό: Σέντρα ο Ζαμπά, κεφαλιά ο Σάκχοφ άουτ

25ο λεπτό: Κόρνερ ο Μπίσεσβαρ, κεφαλιά ο Μάτος, άουτ

22ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλοκάρει το επικίνδυνο γύρισμα του Πολύμου

19ο λεπτό: Καλή κίνηση του Άκπομ, το σουτ άουτ

17ο λεπτό: Ο Μπίσεσβαρ βγάζει τον Ζαμπά τετ α τετ αλλά ο τελευταίος έστειλε την μπάλα άουτ!

15ο λεπτό: Σουτ του Σάκχοφ άουτ, δυνάμωσε η βροχή στην Τούμπα

8ο λεπτό: Κίτρινη στον Παπατόλιο για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ

5ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μάτος μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ

2ο λεπτό: Μαρκάρισμα για κάρτα του Πολύμου στον Μπισεσβαρ, δεν την έδειξε ο Ευαγγελου

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Παναχαϊκή στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (68' Λύρατζης), Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί (73' Καρέλης), Μπίσεσβαρ (57' Μίσιτς), Λημνιός, Ζαμπά, Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Τόσκα, Λύρατζης, Μαουρίσιο, Μπαλογιάννης, Μίσιτς, Καρέλης

Παναχαϊκή: Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Πολίμος, Παπατόλιος (57' Μουστακόπουλος), Πλέγας, Ελευθεριάδης (53' Μαυριάς), Αργυρόπουλος, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (75' Μασούρας). Αναπληρωματικοί: Κολοβούρης, Μαυριάς, Μουστακόπουλος, Ντάσιος, Σταυρόπουλος, Μασούρας, Μωραΐτης

.................................... ...

18:00 Στο γήπεδο οι δύο ομάδες με τους παίκτες να κάνουν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα

Την ομάδα υποδέχτηκε έξω από την Τούμπα ο Ιβάν Σαββίδης και αφού χαιρέτησε έναν έναν τους παίκτες αναχώρησε για το Μακεδονία Παλλάς