'Ηττα ντροπής και καμπανάκι στην Πάτρα!

Για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κατάφερε και έχασε στην Πάτρα από την Παναχαϊκή με 2-1...

Χειρότερο ποδαρικό δεν μπορούσε να κάνει ο ΠΑΟΚ για το 2019, με τον Λουτσέσκου να κατεβάζει ένα σχήμα με πολλές αλλαγές σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος κάτι που το πλήρωσε, γνωρίζοντας μετά από πολύ καιρό την ήττα!

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ παράταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Κίτσιου - Βαρέλα - Μαλεζά - Τόσκα, αμυντικά χαφ τους Μαουρίσιο - Σάκχοφ, μεσοεπιθετικά τους Λημνιό - Ελ Καντουρί - Ουάρντα και στην κορυφή της επίθεσης τον Καρέλη.

Ο Δικέφαλος απείλησε στο 7ο λεπτό, όταν και χάθηκε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Καρέλη, που σούταρε από διαγώνια θέση και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε άουτ! Ακολούθησε ένα διάστημα με πολλές δυνατές μονομαχίες χωρίς να απελούνται ιδιαίτερα οι δύο τερματοφύλακες για να φτάσουμε στο 35ο λεπτό, όταν ο Μπαστακός πήρε την απόκρουση του Πασχαλάκη στο σουτ του Κυνηγόπουλου (τον έχασε για μια ακόμη φορά ο Τόσκα!) και έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 56ο λεπτό με κεφαλιά του Καρέλης μετά από σέντρα του Λημνιού (αρχική εικόνα), όμως στο 68ο λεπτό, κόντρα στη ροή του παινχιδιού, ο Λουμπαρδέας στην πρώτη τελική της Παναχαϊκής στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε το 2-1!!!

Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά ήταν οι κινήσεις του Λουτσέσκου από τον πάγκο, χωρίς να καταφέρουν να βοηθήσουν ουσιαστικά στην ανατροπή της κατάστασης, μιας και το τελευταίο σφύριγμα του Τζοβάρα βρήκε την Παναχαϊκή να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη επί του ΠΑΟΚ για το Κύπελλο!

Παναχαϊκή: Καπούταγλης, Σταματόπουλος, Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης, Πολίμος, Παπατόλιος Πλέγας, Ελευθεριάδης (66' Καρατσανάκοφ), Αργυρόπουλος (61' Κολ), Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (81' Μωραΐτης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κίτσιου, Βαρέλα, Μαλεζάς (73' Μπίσεσβαρ), Τόσκα, Σάκχοφ, Μαουρίσιο (81' Ζαμπά), Ελ Καντουρί, Λημνιός, Ουάρντα (66' Πέλκας), Καρέλης.

..............................................................

86ο λεπτό: Κίτρινη στον Πέλκα

81ο λεπτό: Ζαμπά στη θέση του Μαουρίσιο και Μωραΐτης στη θέση του Μπαστακού

76ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας

73ο λεπτό: Μπίσεσβαρ στη θέση του ... Μαλεζά

68ο λεπτό: 2-1 ο Λουμπαρδέας στην πρώτη τελική της Παναχαϊκής στο δεύτερο ημίχρονο

66ο λεπτό: Πέλκας στη θέση του Ουάρντα και Καρατσανάκοφ στη θέση του Ελευθεριάδη

65ο λεπτό: Τεράστια χαμένη ευκαιρία ο ΠΑΟΚ με τον Λημνιό να κάνει την προβολή μετά από γύρισμα του Ελ Καντουρί

61ο λεπτό: Κολ στη θέση του Αργυρόπουλου

59ο λεπτό: Φοβερό κοντρόλ - τρίπλα από τον Ελ Καντουρί, κακό τελείωμα

56ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Καρέλης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λημνιού

54ο λεπτό: Γυριστό ο Σάκχοφ μπλόκαρε ο τερματοφύλακας

35ο λεπτό: Ο Μπαστακός παίρνει την απόκρουση του Πασχαλάκη στο σουτ του Κυνηγόπουλου και κάνει το 1-0

18ο λεπτό: Κίτρινη στον Λουμπαρδέα για μαρκάρισμα στον Ουάρντα (δεν υπήρχε)

15ο λεπτό: Καλή ανάπτυξη ο ΠΑΟΚ, ο Καπούταγλης μπλόκαρε το γύρισμα του Λημνιού

14ο λεπτό:  Κίτρινη κάρτα στον Πλέγα

13ο λεπτό: Από λάθος του Τόσκα, ο Πασχαλάκης απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Κυνηγόπουλου

7ο λεπτό: Πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Καρέλη, που σούταρε από διαγώνια θέση και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε άουτ

5ο λεπτό: Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους στη σέντρα

Παναχαϊκή: Καπούταγλης, Σταματόπουλος, Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης, Πολίμος, Παπατόλιος Πλέγας, Ελευθεριάδης (66' Καρατσανάκοφ), Αργυρόπουλος (61' Κολ), Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (81' Μωραΐτης). Αναπληρωματικοί: Σούλης, Κολ, Ντάσιος, Σταυρόπουλος, Μασούρας, Μωραΐτης, Καρατσανάκοφ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κίτσιου, Βαρέλα, Μαλεζάς (73' Μπίσεσβαρ), Τόσκα, Σάκχοφ, Μαουρίσιο (81' Ζαμπά), Ελ Καντουρί, Λημνιός, Ουάρντα (66' Πέλκας), Καρέλης. Αναπληρωματικοί: Σιαμπάνης, Κρέσπο, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Μπαλογιάννης, Ζαμπά