Μέτριος ΠΑΟΚ, τραγικός ο κόρακας!

Για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, ο κάτοχος του τροπαίου ΠΑΟΚ, έμεινε στο 1-1 στην Τούμπα με τον ... Άρη.

Σίγουρα η εμφάνιση του ΠΑΟΚ ήταν κατώτερη του αναμενομένου, παρά το γεγονός ότι η ομάδα παρατάχτηκε με εννιά παίκτες που δεν ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα του αγώνα με την αεκ, για το πρωτάθλημα! Ασφαλώς οι 20.000 θεατές περίμεναν κάτι περισσότερο από τους παίκτες του Λουτσέσκου, κάποιοι από τους οποίους έδιναν την εντύπωση πως έκαναν αγγαρεία!

Το σκορ άνοιξε στο 24ο λεπτό, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιουνές και δόθηκε το πεντακάθαρο πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Το εκτέλεσε ο Πέλκας και άνοιξε το σκορ. Στο 31ο λεπτό, ο απίστευτος αυτός διαιτητής που κάποιοι θεωρούν κορυφαίο Έλληνα, έδωσε έμμεσο υπέρ του Αρη, σε μια φάση στην οποία δεν υπάρχει παράβαση!

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων,  ο Γκαρσία μετά από λάθος της άμυνας ισοφάρισε. Ο Χατσερίδης προσπάθησε να απομακρύνει, η μπάλα κόντραρε στον Κίτσιου και στρώθηκε στον Γκαρσία που πέτυχε το 1-1...

Με την έναρξη της επανάληψης ο Μάτος μπήκε στη θέση του Χαρτσερίδη και ο Μπίσεσβαρ στη θέση του Ελ Καντουρί, με τον Λουτσέσκου να κάνει τις πρώτες του κινήσεις πολύ νωρίς για τα δεδομένα τα δικά του.

Στο 52ο λεπτό, ανεπανάληπτο χαμένο τετ α τετ από τον Πέλκα, ενώ στο 59' ο Κίτσιου έκανε ανόητο φάουλ και χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα με "10". Πραγματικά απαράδεκτη ενέργεια, που στοίχισε στην ομάδα!

Ο Άρης προσπάθησε στα τελευταία ημίωρο να γίνει απειλητικός, είχε 1-2 καλές στιγμές αλλά τα σουτ που βγήκαν κατέληξαν στα περιστέρια!

ΠΑΟΚ: Ρέι, Κίτσιου, Κρέσπο, Χατσερίδης (46' Μάτος), Τόσκα, Σάκχοφ, Βέρνμπλουμ, Πέλκας, Ζαμπά, Ελ Καντουρί (46' Μπίσεσβαρ), Καρέλης (76' Πρίγιοβιτς)

Άρης: Κουέστα, Σόουζα, Μαβράι, Βέλεθ, Μενέντεζ (66' Μπάσα), Σιώπης, Μπρούνο Γκάμα, Ματίγια, Γκολάσο (81' Ντιγκινί), Γιουνές (46' Ναζλίδης), Γκαρσία.

.......................................................

55ο λεπτό: Σουτ του Σόουζα άουτ

52ο λεπτό: Ανεπανάληπτο χαμένο τετ α τετ ο Πέλκας!

51ο λεπτό: Σέντρα ο Μπίσεσβαρ, ο Κουέστα πέφτει πάνω στον Καρέλη δε δίνει τίποτε ο Σιδηρόπουλος

Ξεκίνησε η επανάληψη, με τον Μάτος στη θέση του Χαρτσερίδη και ο Μπίσεσβαρ στη θέση του Ελ Καντουρί. Για τον Άρη στη θέση του Γιουνές ο Ναζλίδης

Ημίχρονο στην Τούμπα

45'+3': 1-1 ο Γκαρσία μετά από λάθος της άμυνας. Ο Χατσερίδης προσπάθησε να απομακρύνει, η μπάλα κόντραρε στον Κίτσιου και στρώθηκε στον Γκαρσία που πέτυχε το 1-1

45'+1': Ενοχλήσεις ο Ελ Καντουρί στον δικέφαλο..

45ο λεπτό: Κίτρινη στον Ελ Καντουρί

43o λεπτό: Κίτρινη στον Σιώπη για μακροβούτι

37ο λεπτό: Σουτ του Γκαρσία στη κόντρα, άουτ

36ο λεπτό: Ευκαιρία με τον Κίτσιου από κοντα δε βρήκε μπάλα

31ο λεπτό: Απίστευτος Σιδηρόπουλος δίνει έμεσσο υπέρ του Αρη! Δεν υπάρχει παράβαση! Πέρασε η φάση

24ο λεπτό: Χέρι ο Γιουνές και πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πέλκας

20ό λεπτό: Λίγα πράγματα ως τώρα στο ματς

17ο λεπτό: Σέντρα ο Πέλκας κεφαλιά ο Σάκχοφ άουτ

14ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιουνές για αγκωνιά στον Χατσερίδη, μπορούσε να έχει κι άλλο χρωμα η κάρτα

10ο λεπτό: Ο Σιδηρόπουλος χαρίζει την κίτρινη στον Ματίγια που πέταξε μακριά την μπάλα, με τον ρέφερι να κοιτάει

8ο λεπτό: Σουτ του Ζαμπά μπλόκαρε ο Κουέστα

3ο λεπτό: Κίτρινη στον Κίτσιου για μαρκάρισμα στον Ματίγια. Πρώτο μαρκάρισμα στο ματς, πρώτη κίτρινη ο Σιδηρόπουλος! ΑΝ και δόθηκαν οι πρώτες βοήθειες στον Ματίγια, δε βγήκε από το γήπεδο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ρέι, Κίτσιου, Κρέσπο, Χατσερίδης (46' Μάτος), Τόσκα, Σάκχοφ, Βέρνμπλουμ, Πέλκας, Ζαμπά, Ελ Καντουρί (46' Μπίσεσβαρ), Καρέλης (76' Πρίγιοβιτς) Αναπληρωματικοί: Σιαμπάνης, Μάτος, Κάνιας, Μπαλογιάννης, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς, Ακπόμ

Άρης: Κουέστα, Σόουζα, Μαβράι, Βέλεθ, Μενέντεζ (66' Μπάσα), Σιώπης, Μπρούνο Γκάμα, Ματίγια, Γκολάσο (81' Ντιγκινί), Γιουνές (46' Ναζλίδης), Γκαρσία. Αναπληρωματικοί: Καντιμοίρης, Κωνσταντινίδης, Μπάσα, Ντιγκινί, Ναζλίδης, Καλλίδης, Μπαγκαλιάνης

....................................................

18:00 Ρέι και Σιαμπάνης βγήκαν για ζέσταμα, λίγος ο κόσμος στις κερκίδες

Πολλά κιτρινόμαυρα "λάφυρα" στα κάγκελα της "4", περιμένουν τη ... σπίθα!

18:18 Σκώληκες τερματοφύλακες πατάνε το τερέν της Τούμπας μετά από 4,5 χρόνια!

18:22 Και οι υπόλοιποι παίκτες του παπαναστασιακού για προθέρμανση στο γήπεδο

18:24 Βγήκε και ο ΠΑΟΚ για ζέσταμα, δεν είναι πολύς ο κόσμος στις εξέδρες, υπάρχει όμως κινητικότητα εκτός γηπέδου