Και πάλι ΤΕΛΙΚΟΣ για την ΠΑΟΚΑΡΑ!

Στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Πανιώνιο, με 3-1 και πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης, για 19η φορά στην ιστορία του.

Στην άδεια λόγω τιμωρίας Τούμπα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εύκολα τον Πανιώνιο, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα.
Ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα, τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Αζεβέδο, αμυντικά χαφ οι Σάκχοφ, Μαουρίσιο, μεσοεπιθετικά οι Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ και στην κορυφή της επίθεσης ο Κουλούρης.

Ο Δικέφαλος έκανε και πάλι ένα καλό πρώτο τριαντάλεπτο, διάστημα στο οποίο σκόραρε και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να αυξήσει το σκορ, σπαταλώντας τις καλές φάσεις που δημιούργησε. Μόλις στο 4ο λεπτό, χάθηκε η πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στον ματς και μάλιστα διπλή, με τον Σάκχοφ να σουτάρει από καλή θέση αλλά ο Κότνικ απέκρουσε. Στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Μπίσεσβαρ, βρήκε το κεφαλι του Σάκχοφ και πέρασε άουτ...

Στο 17ο λεπτό, χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα να παίζει 1-2 με τον Σάκχοφ, το πλασέ του πρώτου το απέκρουσε δύσκολα ο Κότνικ σε κόρνερ. Δε συνέβη όμως το ίδιο στο 21ο λεπτό, όταν ο Κουλούρης με κεφαλιά πιεζόμενος, άνοιξε το σκορ, μετά από κόρνερ του Πέλκα από τα δεξιά. Ο ΠΑΟΚ έλεγχε το παιχνίδι και στο 32ο λεπτό, ο Κότνικ απέκρουσε δύσκολα το δυνατό γωνιακό σουτ του Μαουρίσιο. Κάπου εκεί ο Δικέφαλος κατέβασε ταχύτητα, στο ίδιο χρονικό σημείο που είδαμε να συμβαίνει αυτό και στο παιχνίδι πρωταθλήματος.

Στο 35ο λεπτό, ο Πανιώνιος απείλησε για πρώτη φορά, όταν η καλοζυγισμένη κεφαλιά του Μασούρα πήγε στο αριστερό κάθετο δοκάρι μας, για να έρθει στο 41ο λεπτό, ο Μασούρας με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή να ισοφαρίσει. Η φάση ξεκίνησε από φάουλ που εκτελέστηκε με πάσα, χωρίς κανείς από το τείχος να βγει στην μπάλα.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τους Λημνιό στο 48' και Πέλκα στο 50', που από καλές θέσεις σούταραν άουτ...

Στο 68ο λεπτό, ο Πέλκας με άψογο σουτ στο "Γ" μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Κάμπος από τα δεξιά, έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, δύο λεπτά αργότερα ο Σέζος έδειξε κίτρινη στον Μακρύλλο, ήταν η 2η του στο ματς, με τον Πανιώνιο να μένει με "10".

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να επιτίθεται συνεχώς και στο 79ο λεπτό, πέναλτι κέρδισε ο ΠΑΟΚ, με τον Μάτος μετά από ατομική του προσπάθεια, ένα πέναλτι που μετέτρψε σε γκολ ο Πρίγιοβιτς!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο (76' Κάνιας), Αζεβέδο, Μαουρίσιο, Σάκχοφ, Πέλκας, Λημνιός (60΄Κάμπος), Μπίσεσβαρ, Κουλούρης (62' Πρίγιοβιτς).

Πανιώνιος: Κότνικ, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς (46' Πινιώτης), Κόρμπος, Οικονομίδης, Μακρύλλος, Μασούρας (63' Σπιριντόνοβιτς), Μπραχίμι (74' Νόβακ), Γεσίλ.

...........................................................

86ο λεπτό: Ο Κάνιας αποκρούει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Σπιριντόνοβιτς

81ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς, με υποδειγματική εκτέλεση

79ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, το κέρδισε ο Μάτος μετά από ατομική του προσπάθεια

76ο λεπτό: Κάνιας στη θέση του Κρέσπο

74ο λεπτό: Νόβακ στη θέση του Μπραχίμι

70ό λεπτό: Κίτρινη στον Μακρύλλο, η 2η στο ματς, με 10 ο Πανιώνιος

68ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πέλκας με άψογο σουτ στο "Γ" μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Κάμπος από τα δεξιά

67ο λεπτό: Ο Σέζος δίνει ανύπαρκτο φάουλ στον Πρίγιοβιτς και ακυρώνει το γκολ του Σέρβου

63ο λεπτό: Σπιριντόνοβιτς στη θέση του Μασούρα

62ο λεπτό: Πρίγιοβτς στη θέση του Κουλούρη

61ο λεπτό: Μεγάλη επέμβαση του Κότνικ σε σουτ του Σάκχοφ

60ό λεπτό: Κάμπος στη θέση του Λημνιού

55ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ, πάνω στον Κότνικ η μπάλα

50ό λεπτό: Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μάτος έκοψε την μπάλα στον Πέλκα, αλλά αυτός από το ύψος του πέναλτι σούταρε άουτ

48ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία με τον Λημνιό να σουτάρει από καλή θέση άουτ, με την μπάλα να έχει αλλάξει πολλές φορές στα πόδια των παικτών μας

46ο λεπτό: Πινιώτης στη θέση του Σαραμαντά

Ξεκίνησε η επανάληψη

45+1': Κίτρινη στον Σαραμαντά για μαρκάρισμα στον Λημνιό

41ο λεπτό: 1-1 ο Μασούρας με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η φάση ξεκίνησε από φάουλ που εκτελέστηκε με πάσα, χωρίς κανείς από το τείχος να βγει στην μπάλα

35ο λεπτό: Δοκάρι για τον Πανιώνιο, με κεφαλιά του Μασούρα!

33ο λεπτό: Κίτρινη στον Μακρύλλο για μαρκάρισμα στον Λημνιό

32ο λεπτό: Ο Κότνικ αποκρούει το δυνατό γωνιακό σουτ του Μαουρίσιο

29ο λεπτό: Σέντρα ο Μάτος, κεφαλιά ο Κουλούρης, άουτ

28ο λεπτό: Μακρινό, καλό σουτ του Μπραχίμι, άουτ

26ο λεπτό: Ο Μαουρίσιο κάνει το τάκλιν και στερεί από τον Πανιώνιο την πρώτη καλή ευκαιρία του στο ματς

21ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κουλούρης με κεφαλιά πιεζόμενος, μετά από σέντρα του Πέλκα

17ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα να παίζει 1-2 με τον Σάκχοφ, το πλασέ του το πρώτου το απέκρουσε ο Κότνικ σε κόρνερ

14ο λεπτό: Φοβερό δοκάρι ο Κουλούρης, μετά από μπαλιά του Λημνιού!

7ο λεπτό: Κόρνερ ο Πέλκας, κεφαλιά του Βαρέλα, άουτ! Ο Σταυρόπουλος τραβηξε τη φανέλα του Βαρέλα, τίποτε δεν είδε ο Σέζος

4ο λεπτό: Πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στον ματς και μάλιστα διπλή, με τον Σάκχοφ να σουτάρει από καλή θέση αλλά ο Κότνικ απέκρουσε. Στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Μπίσεσβαρ, βρήκε το κεφαλι του Σάκχοφ και πέρασε άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο (76' Κάνιας), Αζεβέδο, Μαουρίσιο, Σάκχοφ, Πέλκας, Λημνιός (60΄Κάμπος), Μπίσεσβαρ, Κουλούρης (62' Πρίγιοβιτς). Αναπληρωματικοί: Σιαμπάνης, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Ελ Καντουρί, Κάμπος, Μακ, Πρίγιοβιτς

Πανιώνιος: Κότνικ, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς (46' Πινιώτης), Κόρμπος, Οικονομίδης, Μακρύλλος, Μασούρας (63' Σπιριντόνοβιτς), Μπραχίμι (74' Νόβακ), Γεσίλ. Αναπληρωματικοί: Μπαντής, Πινιώτης, Σαββίδης, Σπιριντόνοβιτς, Βουκελάτος, Ντουρμισάι, Νόβακ