Μπήκε με το δεξί ο Κυπελλούχος!

Για την 1η αγωνιστική της φάσης των Ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο Καυτανζόγλειο τον Λεβαδειακό, με 2-1 σε παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών...

Ο Δικέφαλος πραγματοποίησε το καλύτερο φετινό πρώτο του ημίχρονο και έκλεισε την ομάδα της Βοιωτίας στο 1/3 του γηπέδου, δημιουργώντας πολλές και καλές ευκαιρίες, ενώ η ανάπτυξη της ομάδας κυμάνθηκε στο διάστημα αυτό σε υψηλό επίπεδο! Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα παίκτες που δεν τους είδαμε βασικούς ως τώρα στο πρωτάθλημα, με τους Δεληγιαννίδη και Λημνιό να κλέβουν την παράσταση!

Μετά από ένα μπαράζ χαμένων ευκαιριών από τους Πέλκα - Κουλούρη, φτάσαμε στο 39' όταν ο Ναμάσκο ανέτρεψε τον Μαουρίτσιο, ο Πειραιώτης ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα, όμως ο Πέλκας σούταρε άουτ! Η εξιλέωση για τον Πέλκα ήρθε στο 41' όταν μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Λημνιού, ο Πέλκας με μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ. Το ημίχρονο τελείωσε με μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία του Κουλούρη (έχασε ουκ ολίγες!) και με την έναρξη της επανάληψης ήρθε η ψυχρολουσία!

Ο Γιακουμάκης στην πρώτη τελική του Λεβαδειακού στο ματς (!), ισοφάρισε, 30" μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου... Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια χωρίς να έχει την απόδοση του πρώτου ημιχρόνου, προσπάθησε για ένα δεύτερο γκολ, ένα γκολ που ήρθε στο 71' από τον Σάκχοφ με πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο οποίος είχε μπει στο ματς στο 63'΄αντί του κουρασμένου και ανέτοιμου για 90λεπτο, Μαουρίτσιο. Ο Βιεϊρίνια και ο Ελ Καντουρί ήταν οι άλλες αλλαγές του Ρουμάνου τεχνικού...

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Ζαμπράνο, Μαλεζάς, Δεληγιαννίδης, Μαουρίσιο (63' Σάκχοφ), Τσίμιροτ, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (72' Ελ Καντουρί), Πέλκας (63' Βιεϊρίνια), Κουλούρης.

Λεβαδειακός: Ναμάσκο, Τσαμπούρης, Αντιλεχού, Φρανσίσκο, Μεντί, Καλτσάς, Μητρόπουλος, Καραχάλιος (46' Ζαραδούκας), Καθάριος (69' Σίλβα), Γιακουμάκης, Μπελκαζουανί (77' Βασιλείου).

............................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησηςΤέλος83ο λεπτό: Κίτρινη ο Αντιλέχου για μαρκάρισμα στον Λημνιό78ο λεπτό: Κεφαλιά του Κουλούρη άουτ77ο λεπτό: Βασιλείου αντί του Μπελκαζουανί72ο λεπτό: Ο Ελ Καντουρί χάνει μοναδική ευκαιρία για το 3-1. Ο Μαροκινός μόλις είχε μπει στο ματς στη θέση του  Μπίσεσβαρ

71ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σάκχοφ με δυνατό πλασέ σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή

69ο λεπτό: Σίλβα στη θέση του Καθάριου67ο λεπτό: Σουτ του Λημνιού μέσα από την μεγάλη περιοχή, άουτ 64ο λεπτό: Κίτρινη στον Καλτσά για μαρκάρισμα από πίσω στον Τσίμιροτ63ο λεπτό: Σάκχοφ στη θέση του Μαουρίτσιο και ο Βιεϊρίνια αντί του Πέλκα

61ο λεπτό: Ο Κουλούρης σούταρε αλλά αμυντικός της Λεβαδειάς έβαλε την κόντρα

48ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μάτος να σουτάρει και η μπάλα να περνάει άουτΣτο ίδιο λεπτό: 1-1 ο Γιακουμάκης στην πρώτη τελική των φιλοξενούμενων. Από ελεγχόμενη θέση οφ σάιτ ο σκόρερ46ο λεπτό: Ζαραδούκας στη θέση του ΚαραχάλιουΞεκίνησε η επανάληψηΗμίχρονο44ο λεπτό: Χτύπημα εκτός φάσης του Μπελκαζουανί στον Ζαμπράνο, το κοράκι βγάζει από μια κίτρινη στον καθένα43ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία από τον Κουλούρη! Ο Ναμάσκο απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του επιθετικού μας, με την ομάδα να έχει εκπληκτική ανάπτυξη στη συγκεκριμένη φάση!41ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πέλκας με βολέ, μετά από σέντρα του Λημνιού!

39ο λεπτό: Πέναλτι κερδίζει ο Μαουρίτσιο σε ανατροπή του από τον Ναμάσκο, το εκτέλεσε ο Πέλκας άουτ!!!

29ο λεπτό: Εξαιρετική σέντρα του Δεληγιαννίδη στο δεύτερο, ο Μεντί σε κόρνερ την τελευταία στιγμή προ του Μάτος
27ο λεπτό: Φοβερή ευκαιρία ο Πέλκας, ολομόναχος από τα 4 μέτρα, μετά από γύρισμα του Λημνιού, άουτ η μπάλα!23ο λεπτό: Κόρνερ ο Μπίσεσβαρ, κεφαλιά ο Κουλούρης άουτ

22ο λεπτό: Καταπληκτική προσπάθεια του Δεληγιαννίδη, το πλασέ του δίπλα από το δοκάρι του Ναμάσκο

21ο λεπτό: Κεφαλιά του Μάτος άουτ

17ο λεπτό: Ατομική προσπάθεια του Πέλκα, όμως το τελείωμα δεν ήταν καλό!

10o λεπτό: Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ με τον Πέλκα από το ύψος του πέναλτι χωρίς να πιέζεται, να αστοχεί!

7o λεπτό: Άχαστη κεφαλιά από τον Κουλούρη μετά από σέντρα λουκούμι του Μάτος! Αν δεν βάλεις αυτά ποια θα βάλεις!!!