Πανάξιος Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ!

Στο Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου ο ΠΑΟΚ κέρδισε την αεκ με 2-1 και σήκωσε το 5ο Κύπελλο της ιστορίας του!!!

Μια ακόμη ένδοξη «σελίδα» στο βιβλίο της «ασπρόμαυρης» ιστορίας του πρόσθεσε ο ΠΑΟΚ, κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδας 2016-17, αφού επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 στον τελικό που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου.

Η ισορροπημένη εικόνα του πρώτου ημιχρόνου έδωσε τη θέση της σε έναν ελαφρώς πιο δραστήριο Δικέφαλο του δευτέρου και μια «χρυσή» αλλαγή έμελλε να του χαρίσει το πέμπτο του τρόπαιο στο θεσμό μπροστά στους 8.000 οπαδούς του, που έβαλαν τη σφραγίδα τους στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Η πρώτη ιδιαίτερα απειλητική προσπάθεια καταγράφηκε για τους Ασπρόμαυρους στο 13ο λεπτό, όταν ο Σάκχοφ έπιασε μια επικίνδυνη κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τσίμιροτ , την οποία, όμως, απέκρουσε ενστικτωδώς ο Ανέστης.

Η εικόνα του αγώνα μετά το πρώτο εικοσάλεπτο άλλαξε άρδην στο 24ο λεπτό, όταν ο Κάμπος με μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια τροφοδότησε τον Μπίσεσβαρ από το ύψος της μικρής περιοχής, ο οποίος με πλασέ «άνοιξε» το σκορ για τον ΠΑΟΚ!

Το 1-0, ωστόσο, μετατράπηκε άμεσα σε 1-1 από τον Χριστοδουλόπουλο, που με ένα μακρινό σουτ ισοφάρισε για την ΑΕΚ.

Σημαντική ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ απώλεσε ο Μπίσεσβαρ στο 39', αφού το τεχνικό πλασέ, που δοκίμασε, μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Τσίμιροτ , πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τις «όχι και τόσο» απειλητικές ενέργειες των δύο ομάδων στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, διαδέχθηκε ένα αρκετά επικίνδυνο μακρινό σουτ του Τσίμιροτ , που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΚ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

Όλα άλλαξαν, όμως, και πάλι για τον ΠΑΟΚ στο 81ο λεπτό με τον Ενρίκε να αναδεικνύεται σε «χρυσή» αλλαγή, πετυχαίνοντας με κοντινή κεφαλιά το 2-1!

Τα λεπτά κύλησαν κι ο Δικέφαλος έφθασε, έτσι, στην κατάκτηση του πέμπτου Κυπέλλου Ελλάδος στην ιστορία του, δεκατέσσερα χρόνια, μετά τον τελευταίο του τίτλο και πρώτο από όσους πρόκειται να έρθουν...!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Σάκχοφ, Κάνιας, Τσίμιροτ (86' Μαλεζάς), Μπίσεσβαρ (90' Κίτσιου), Κάμπος (72' Ενρίκε), Πρίγιοβιτς.

αεκ: Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Σιμόες (83' Αλμέιδα), Γιόχανσον, Πατίτο (68' Γαλανόπουλος), οικοδόμος (87' Βάργκας), Μάνταλος, Αραούχο.

Πηγή: paokfc.gr

..................................

20:59 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

2ο λεπτό: Κόρνερ για την αεκ, πέρασε η φάση, καθώς το μακρινό σουτ του Γκάλο πέρασε άουτ

6ο λεπτό: Παιχνίδι κέντρου ως τώρα

7ο λεπτό: Παρατηρήσεις του Κομίνη στον Μάτος

9ο λεπτό: Ο Κομίνης χαρίζει την κίτρινη στον Σιμόες

13o λεπτό: Κεφαλιά του Σάκχοφ σε κόρνερ ο Ανέστης, στη συνέχεια της φάσης κίτρινη στον Κρέσπο, για φάουλ στον Ανέστη

16ο λεπτό: Κίτρινη στον Πατίτο για φάουλ στον Κάνιας

24ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μπίσεσβαρ μετά από εκπληκτική μπαλιά του Κάμπος!!

26ο λεπτό: 1-1 ο Γλύκος κρεμάει τον ΠΑΟΚ τρώγοντας ένα αστείο γκολ, μετά από σουτ του οικοδόμου

72ο λεπτό: Ενρίκε αντί Κάμπος

75ο λεπτό: Μάλιστα, ο Κομίνης σταματάει τον Τσίμιροτ οπυ έφευγε στην κόντρα!

90ό λεπτό: Κίτσιου αντί Μπίσεσβαρ

.............................................................

17:40 Η κερκίδα μας γεμίζει σιγά σιγά, την ώρα που ελάχιστοι οι οπαδοί της αεκ έχουν μπει στις εξέδρες

17:54 Ακούγονται κρότοι από όπλα έξω από το πέταλο της αεκ... Η αστυνομία έριξε δακρυγόνα, λίγα λεπτά αργότερα η ατμόσφαιρα καθάρισε...

18:06 Η μάχη της κερκίδας έχει αρχίσει να ανάβει για τα καλά

18:23 Η ένταση που υπήρχε δείχνει να εκτονώνεται, με τις δυνάμεις των ΜΑΤ να έχουν πάρει θέση μπροστά στα δύο πέταλα!

Δύο ώρες πριν ο Κομίνης σφυρίξει τη σέντρα, έχει αρκετό κόσμο στο γήπεδο που αναμένεται να γεμίσει πολύ πριν την έναρξη της αναμέτρησης

18:32 2-3 οπαδοί της αεκ πήδησαν τα κάγκελα και κινήθηκαν προς το πέταλό μας, ακολούθησε απάντηση, με μάχες σώμα με σώμα!

18:35 Τα χανούμια βρήκαν τρόπο και πέρασαν από τη γέφυρα που πάρχει πάνω από την κεντρική κερκίδα και πέταξαν φωτοβολίδες στον κόσμο που υπάρχει από κάτω! Η ένταση στο γήπεδο είναι πολύ μεγάλη και οι εστίες αρκετές!

Μάχες σώμα με σώμα, απίστευτα πράγματα! Το ξαναγράφουμε την ένταση την ξεκίνησαν 5-6 χανούμια, οι μπάτσοι χαζεύουν το θέαμα

19:03 Δύο διμοιρίες των ΜΑΤ ανέβηκαν στην γέφυρα και τα πράγματα εκεί, ηρέμησαν

Σύσκεψη αυτήν την στιγμή ανάμεσα στους διαιτητές, τους παρατηρητές αλλά και αξιωματούχους της ΕΠΟ, για να αποφασιστεί η τύχη του αγώνα.

Το πούλμαν του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να φτάσει ποτέ στο γήπεδο διότι κόλλησε στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα που βρίσκονταν κοντά στο γήπεδο, με αποτέλεσμα οι παίκτες να φτάσουν στο γήπεδο με βανάκια.

19:21 Μόνο συνθήματα αυτήν την ώρα στο γήπεδο

19:30 Έχει ηρεμήσει η κατάσταση στις εξέδρες

19:35 Μόλις έφτασε στο γήπεδο ο Ιβάν Σαββίδης που αποθεώθηκε από τον κόσμο του ΠΑΟΚ

19:40 Βγήκαν ΜΑΖΙ οι παίκτες των δύο ομάδων!

19:56 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες και των δύο ομάδων...

20:04 Βγήκε για ζέσταμα ο ΠΑΟΚ μέσα σε σεισμό! Ακολούθησε και η αεκ

Κάτσε, Χαρίσης, Χατζηισαίας, Ουάρντα, Μπρκιτς, Κουλούρης και Μυστακίδης εκτός αποστολής!

Το ματς σίγουρα θα καθυστερήσει να ξεκινήσει κατά ένα τέταρτο, ίσως και μισή ώρα.

18:27 Στα αποδυτήρια οι παίκτες της αεκ, ακολούθησαν οι παίκτες μας

20:42 Νέα επεισόδια στη γωνία του πετάλου της αθηναϊκής ομάδας

20:50 Στο γήπεδο ομάδες και διαιτητές! ΠΑΜΕ ΠΑΟΚΑΡΑ