Πήρε τον βάζελο στα ... τέσσερα!

Στον επαναληπτικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ο μεγάλος ΠΑΟΚ έλιωσε στο καμίνι της Τούμπας τον βάζελο, επικρατώντας με 4-0 και πέρασε στον τελικό του θεσμού!
 Ο Ίβιτς παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Γλύκο κάτω από τα δοκάρια, Κρέσπο, Βαρέλα, , Μάτος στην άμυνα, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, αμυντικά χαφ, Πέλκα, Ουάρντα, Κάμπος μπροστά τους και Πρίγιοβιτς στην κορυφή της επίθεσης σε ένα 4-2-3-1, με τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να αιφνιδιάζει με κάποιες από τις επιλογές του! Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 13ο λεπτό για να δημιουργηθεί η πρώτη αξιόλογη φάση του ΠΑΟΚ στο ματς, όταν ο Λέοβατς έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Πρίγιοβιτς δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά από καλή θέση, μια φάση που επαναλήφθηκε κοντά στο 40' . Στο 15' η Τούμπα σηκώθηκε στο πόδι, όταν ο Πέλκας εκτέλεσε άψογα το φάουλ που κέρδισε ο Πρίγιοβιτς από τον Μολέδο, ανοίγοντας το σκορ και κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ χάθηκε από το γήπεδο! Δέκα λεπτά αργότερα κάποιος ηλίθιος την ώρα που ο Βιγιαφάνες πήγε να χτυπήσει κόρνερ στην 4α πέταξε κροτίδα, είχαμε προσωρινή διακοπή στο ματς, που ξανάρχισε δύο λεπτά αργότερα! Στο 29ο λεπτό, χάθηκε απίστευτη ευκαιρία ο Κάμπος που βγήκε τετ α τετ στην κόντρα και πλάσαρε άουτ! Νωρίτερα 2η βουτιά και πάλι του Κλωναρίδη, χωρίς ο Κύζας να δείξει κάτι, αναφερόμαστε σε κίτρινη για θέατρο! Στο 34ο λεπτό, μεγάλη επέμβαση του Γλύκου σε παραλίγο αυτογκολ, μετά από σέντρα που βγήκε από τα δεξιά σε παρεμβολή του Βαρέλα! Ο βάζελος είχε στο 10λεπτο 30' – 40' ουκ ολίγες επικίνδυνες κατεβασιές, που ευτυχώς δεν μεταφράστηκαν σε κάποιο γκολ, καθώς οι φιλοξενούμενοι στην τελική προσπάθεια ήταν επιπόλαιοι. Η καλύτερή τους στιγμή ήρθε στο 36ο λεπτό, με τον Κλωναρίδη, να μπαίνει από τα δεξιά και να πλασάρει άουτ... Ο ΠΑΟΚ άφησε την προβληματική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και μπήκε στην επανάληψη σαν πραγματικός ΠΑΟΚ, ισοπεδώνοντας την αθηναϊκή ομάδα που κυριολεκτικά δεν κατάλαβε τι ήταν αυτό που την χτύπησε! Το κλειδί της μεταμόρφωσης είχε ονοματεπώνυμο: Ντιέγκο Μπίσεσβαρ! Ο Δικέφαλος αφού είχε στο 47ο λεπτό, δοκάρι με τον Πέλκα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο επόμενο λεπτό ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με κεφαλιά του Λέο Μάρτος μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ από τα δεξιά! Ο βάζελος δεν υπήρχε που δεν υπήρχε στο ματς, ήρθε και στο 72' η αποβολή του Λουντ με δεύτερη κίτρινη, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Πρίγιοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0. Στο 74' ο Σάκχοφ με εκπληκτικό μακρινό σουτ, έδωσε σκορ πρόκρισης, για να έρθει στο 84' ο Πρίγιοβιτς να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, σημειώνοντας το τελικό 4-0!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάκχοφ (79' Κάνιας), Ουάρντα (46' Μπίσεσβαρ), Κάμπος (59'  Ενρίκε), Πέλκας, Πρίγιοβιτς.

βάζελος: Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μολέντο, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Ρέις, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες (88' Χατζηγιοβάνης), Εμποκού (66' Μολίνς), Κλωναρίδης (77' Λουντ), Μπεργκ.

...................................................Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησηςΤέλος4 λεπτά οι καθυστερήσεις, με τον Γλύκο να είναι τραυματίας

88ο λεπτό: Χατζηγιοβάνης στη θέση του Βιγιαφάνες

84ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς

83ο λεπτό: Σουτ του Πέλκα άουτ

82ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο Μπίσεσβαρ και κίτρινη στον Κρέσπο

79ο λεπτό: Κάνιας στη θέση του Σάκχοφ. Στο ίδιο λεπτό κεφαλιά του Μπεργκ άουτ

77ο λεπτό: Λουντ στη θέση του Κλωναρίδη

74ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο Σάκχοφ με εκπληκτικό μακρινό σουτ72ο λεπτό: Με 10 ο βάζελος, 2η κίτρινη στον Χουλτ

70ό λεπτό: Τεράστια ευκαιρία με τον Πρίγιοβιτς, το σουτ το απέκρουσε ο Βλαχοδήμος

66ο λεπτό: Μολίνς στη θέση του Εμποκού

61ο λεπτό: Ο βάζελος επιθετικά δεν υπάρχει στην επανάληψη

59ο λεπτό: Ενρίκε στη θέση του Κάμπος

Φτάσαμε στο 55', η εικόνα του ΠΑΟΚ στη μεσαία γραμμή είναι σαφώς καλύτερη

48ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λέο Μάτος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ

47ο λεπτό: Δοκάρι ο Πέλκας με απευθείας εκτέλεση φάουλ

46ο λεπτό: Μπίσεσβαρ στη θέση του Ουάρντα και στο ίδιο λεπτό σουτ του Πέλκα άουτ

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

40ό λεπτό: Κίτρινη στον Χουλτ

37ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος για μαρκάρισμα στον Μπεργκ

36ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία με τον Κλωναρίδη, πλάσαρε άουτ στο τετ α τετ

34ο λεπτό: Η επέμβαση της χρονιάς του Γλύκου σε παραλίγο αυτογκολ!

29ο λεπτό: Απίστευτη ευκαιρία ο Κάμπος!!!  τετ α τετ στην κόντρα και πλασέ άουτ! Νωρίτερα βουτιά και πάλι του Κλωναρίδη!

25ο λεπτό: Κάποιο ζώο την ώρα που ο Βιγιαφάνες πήγε να χτυπήσει κόρνερ πέταξε κροτίδα! Προσωρινή διακοπή στο ματς

20ο λεπτό: Φτηνό θέατρο από τον Κλωναρίδη, ευτυχώς δε μάσησε ο Κύζας

15ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Δημήτρης Πέλκας με απευθείας εκτέλεση φάουλ

13ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα ο Λέοβατς με τον Πρίγιοβιτς από καλή θέση να μην βρίσκει την μπάλα

5ο λεπτό: Μπλοκάρει ο Γλύκος το σουτ του Κουρμπέλη, νωρίτερα ο Κλωναρίδης βούτηξε για πέναλτι, ο Κύζας ήταν δίπλα στη φάση και είπε παίζετε

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

..................................

To pregame της αναμέτρησης

17:45: Η αποστολή του ΠΑΟΚ βρίσκεται στο γήπεδο και οι παίκτες κάνουν την αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.

Δείτε την άφιξη του δικεφάλου στο γήπεδο.

{youtube}ZFlb9JzTCNQ{\youtube}

Η αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ:

18:10: Η προσέλευση του κόσμου είναι συνεχής στο γήπεδο και οι συνθήκες ιδανικές για τον αγώνα.

18:12 Γλύκος - Σιαμπάνης βγήκαν για ζέσταμα... Δύο λεπτά αργότερα και οι τερματοφύλακες του βάζελου πάτησαν στην Τούμπα

18:22 Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ ξεκίνησε προθέρμανση

18:40 Περίπου 24.000 οπαδοί στις εξέδρες με την προσέλευση να συνεχίζεται ...