Επική ανατροπή στο καμίνι της Τούμπας!

Για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα την Σπαρτάκ Μόσχας με 3-2 αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 ...

Σε μια κατάμεστη Τούμπα, ο Λουτσέσκου παράταξε στο αρχικό σχήμα τους Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, Κρέσπο, Χατσερίδη, Βαρέλα, Μάτος στην άμυνα, Κάνιας, Μαουρίτσιο αμυντικά χαφ, Πέλκας, Καντουρί, Λημνιός μεσοεπιθετικά και στην κορυφή της επίθεσης ο Πρίγιοβιτς. Οι 30.000 θεατές είδαν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, που σίγουρα θα το θυμούνται για πάρα πολλά χρόνια! Η Σπάρτακ στην πρώτη της τελική στο ματς, ευτύχησε στο 7ο λεπτό να ανοίξει τα σκορ με σουτ του Ποπόφ, σε μια φάση στην οποία η αμυντική μας λειτουργία ήταν κακή! Στο 14' ο Πρίγιοβιτς πήρε την μπάλα από τον Πέλκα, βρέθηκε κοντά στο Μαξιμένκο, αλλά το χλιαρό σουτ που επιχείρησε το μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της Σπαρτάκ. Τρία λεπτά αργότερα έγινε το 0-2! Ο Προμές από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Χατσερίδη, άλλαξε πορεία, ο Πασχαλάκης προσπάθησε αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή. Χωρίς να πείθουν, οι Ρώσοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και μάλιστα με 0-2, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση και τι απάντηση! Αφού αρχικά στο 27' χάθηκε τεράστια ευκαιρία με τον Πέλκα να σουτάρει και τον Μαξιμένκο να αποκρούσει σε κόρνερ, στο επόμενο λεπτό η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ζομπνίν, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Πρίγιοβιτς μείωσε σε 1-2. Δέκα λεπτά αργότερα, η Τούμπα πήρε φωτιά, όταν ο Μάτος γύρισε την μπάλα και ο Λημνιός πέτυχε το 2-2, για να γίνει το έλα να δεις στο 44' όταν ο Πέλκας με κοντινό πλασέ στην κενή εστία, μετά από λάθος του Μαξιμένκο έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ! Απίστευτη ανατροπή για τον Δικέφαλο που έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα. Στην επανάληψη ο αγώνας δεν είχε τη συναρπαστική μορφή του πρώτου μισού, χάθηκαν όμως εκατέρωθεν κάποιες πολύ σημαντικές ευκαιρίες που ίσως παίξουν σημαντικό ρόλο στην υπόθεση πρόκριση! Αρχικά 51ο λεπτό, είχαμε μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη σε σουτ του Πρόμες, ενώ στο 65ο λεπτό, ο Πέλκας σε ανεπανάληπτο τετ α τετ έστειλε την μπάλα άουτ! Στο 71ο λεπτό το κοράκι έδωσε πέναλτι ανύπαρκτο σε βάρος μας, το εκτέλεσε ο Πρόμες αλλά το απέκρουσε ο Πασχαλάκης με τη βοήθεια του δοκαριού! Ουάρντα, Ζαμπά, Σάκχοφ ήταν οι κινήσεις του Λουτσέσκου από τον πάγκο, με τους τρεις παίκτες να βοηθούν στο διάστημα που συμμετείχαν!  Οι συνθέσεις:

Σπαρτάκ Μόσχας: Μαξιμένκο, Ζιγκό, Πρόμες, Φερνάντο, Λουίς Αντριάνο (77' Ζε Λουίς), Μποκέτι (93' Ρασκαζόφ), Κομπάροφ, Λομοβίτσκι, Εσένκο, Ζομπνίν, Ποπόφ (64' Τιμοφέεφ).

......................................

Τέλος93ο λεπτό: Ρασκαζόφ στη θέση του Μποκέτι4 λεπτά οι καθυστερήσεις84ο λεπτό: Σάκχοφ στη θέση του Μαουρίσιο79ο λεπτό: Ζαμπά στη θέση του Λημνιού77ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαουρίσιο, στο ίδιο λεπτόΖε Λουίς στη θέση του Αντριάνο72ο λεπτό: Κίτρινη στον Λομοβίτσκι71ο λεπτό: Πέναλτι ανύπαρκτο δίνει το κοράκι, το εκτέλεσε ο Προμές το απέκρουσε ο Πασχαλάκης66ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Ουάρντα να σεντράρει παράλληλα αλλά να μην προλαβαίνει ο Πρίγιοβιτς!65ο λεπτό: Ο Πέλκας σε ανεπανάληπτο τετ α τετ στέλνει την μπάλα άουτ!64ο λεπτό: Στη θέση του Ποπόφ, ο Τιμοφέεφ

{dailymotion}x6rnv48{/dailymotion}

28ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ (χέρι) και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς

27ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία με τον Πέλκα να σουτάρει και τον Μαξιμένκο να αποκρούσει σε κόρνερ

19ο λεπτό: Κίτρινη στον Ζιγκό, μπορούσε να είναι και κόκκινη

17ο λεπτό: 0-2 η Σπαρτάκ με τον Προμές και την μπάλα να περνά τη γραμμή παρά την προσπάθεια του Πασχαλάκη

14ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Πρίγιοβιτς να σουτάρει από καλή θέση χλιαρά και ο Μαξιμένκο να μπλοκάρει

7ο λεπτό: 0-1 ο Ποπόφ με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, στην πρώτη τελική στο ματς

20:01 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Χατσερίδης, Βαρέλα, Μάτος, Κάνιας, Μαουρίτσιο (84' Σάκχοφ), Πέλκας, Ελ Καντουρί (61' Ουάρντα), Λημνιός (79' Ζαμπά), Πρίγιοβιτς. Αναπληρωματικοί: Ρέι, Μαλεζάς, Σάκχοφ, Ακπόμ, Κίτσιου, Ουάρντα, Ζαμπά

Σπαρτάκ Μόσχας: Μαξιμένκο, Ζιγκό, Πρόμες, Φερνάντο, Λουίς Αντριάνο (77' Ζε Λουίς), Μποκέτι, Κομπάροφ, Λομοβίτσκι, Εσένκο, Ζομπνίν, Ποπόφ. Αναπληρωματικοί: Ρεμπρόφ, Γλουσάκοφ, Ζε Λουίς, Τιμοφέεφ, Ρασκαζόφ, Ανί, Ρότσα

...................................................................

Το pregame της αναμέτρησης...

18:40: Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Χατσερίδης, Βαρέλα, Μάτος, Κάνιας, Μαουρίτσιο, Πέλκας, Καντουρί, Λημνιός, Πρίγιοβιτς

18:30: Η αποστολή του ΠΑΟΚ στο γήπεδο, με τον Ιβάν Σαββίδη να ασπάζεται προπονητή και παίκτες δίνοντας το σύνθημα για τη σημερινή αναμέτρηση.

18:20: Πολύς κόσμος αυτή τη στιγμή έξω από το γήπεδο, το οποίο αναμένεται κατάμεστο, εφόσον έχει ανακοινωθεί και sold out

18:15: Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ μας δίνει μια γεύση από τα αποδυτήρια της Τούμπας.

19:07 Πασχαλάκης - Ρέι βγήκαν για ζέσταμα μέσα σε χειροκροτήματα, ακολούθησαν οι Μαξιμένκο - Ρεμπρόφ

19:24 Βγήκε ο ΠΑΟΚ για προθέρμανση μέσα σε αποθέωση, με τον κόσμο να ζητάει νίκη, ακολούθησε η Σπαρτάκ μέσα σε χλιαρές αποδοκιμασίες