"Σφράγισε" το εισιτήριο για τους ομίλους!

Στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των play offs του Europa League, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος (1-1) στην Κοπεγχάγη με την Μπρόντμπι και έτσι "σφράγισε" το εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης...

Μπροστά σε περίπου 500 οπαδούς του Δικεφάλου που ταξίδεψαν στη μακρινή Κοπεγχάγη, ο Τούντορ παράταξε μια ενδεκάδα με αρκετές αλλαγές, έχοντας τον Γλύκο κάτω από τα δοκάρια, Βίτορ – Κόστα – Τζαβέλλα στην άμυνα, Κωνσταντινίδη – Κίτσιου – Κάτσε – Τζιόλη στη μεσαία γραμμή, Μυστακίδη – Ροντρίγκες επιθετικά χαφ και στην κορυφή της επίθεσης τον Ευθύμη Κουλούρη.

Οι γηπεδούχοι με το 5-0 της Τούμπας σε βάρος τους, δεν είχαν και πολλά περιθώρια επιλογών και στο πρώτο δεκάλεπτο πίεσαν τον ΠΑΟΚ χωρίς όμως να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Γλύκου.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Δικέφαλος ανέβαζε σταδιακά την απόδόσή του (χωρίς πάντως να δείξει κάτι εξαιρετικό) και στο 22ο λεπτό ο Ρικάρντο Κόστα με κεφαλιά στην απέναντι γωνία του Ρένοβ έκανε το 0-1, μέσα σε πανηγυρισμούς των φίλων της ομάδας!

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 27', τραγικό λάθος του Γλύκου και 1-1 με τον Ρασάνι, παρά την προσπάθεια του Κάτσε να την διώξει πάνω στη γραμμή! Τα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, είδαμε ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό, με λάθη στη μεσαία γραμμή από τους παίκτες μας, αλλά και τους Δανούς να παίζουν αρκετά σκληρά μπαίνοντας δυνατά στις φάσεις, εισπράττοντας κίτρινες από τον Ιταλό ρέφερι!

Στην επανάληψη είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην προσφέρουν θέαμα και οι ευκαιρίες να βγαίνουν με το σταγονόμετρο. Ο Τούντορ πέρασε στην επανάληψη στο ματς τους Μακ - Σαββίδη - Δεληγιαννίδη, όμως η μέτρια εικόνα της ομάδας δεν βελτιώθηκε.

Το τελευταίο σφύριγμα του Ιταλού ρέφερι βρήκε τις ομάδες ισόπαλες και τον ΠΑΟΚ στους ομίλους για 6η φορά στην ιστορία του!!! Την ίδια ώρα, Ατρόμητος και βάζελος γνώριζαν οδυνηρούς αποκλεισμούς, ειδικά ο δεύτερος που είχε την πρόκριση στο ... τσεπάκι του, όπως έλεγαν οι ειδήμονες!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μρόντμπι: Ρένοβ, Άλμπρεχτσεν, Λάρσον, Ντουρμισί, Έμσκοβ, Ρασάνι, Πίρι (82' Χολστ), Νέργκααρντ, Χιούλζαγκερ, Έρισκσον (72' Πούκι) και Σβαρτζ (61' Ελμάντερ).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βιτόρ, Κόστα, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης (64' Μακ),  Κίτσιου, Τζιόλης (64' Σαββίδης), Κάτσε, Ροντρίγκες,  Μυστακίδης και Κουλούρης (77' Δεληγιαννίδης).

...................................................................

21:00 Το παιχνίδι ξεκίνησε

1ο λεπτό: Σουτ του Ντουρμίσι, άουτ

Συμπληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ελέγχει το ρυθμό του αγώνα με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πιέσουν κάτω από τη μεσαία γραμμή

7ο λεπτό: Κίτρινη στον Χιούλζαγκερ για μαρκάρισμα στον Τζαβέλλα. Προηγήθηκαν δύο σκληρά φάουλ στον Μυστακίδη, χωρίς ο Ιταλός να δείξει κάτι

8ο λεπτό: Κόρνερ ο Κάτσε, κεφαλιά ο Βίτορ, άουτ

13ο λεπτό: Δυσκολεύεται στην κυκλοφορία της μπάλας ο ΠΑΟΚ, αλλά και οι Δανοί δεν μπορούν να απειλήσουν ως τώρα

16ο λεπτό: Προσπάθησαν να εκμαιεύσουν πέναλτι οι γηπεδούχοι, αλλά ο Ιταλός δεν μάσησε στο θέατρο!

19ο λεπτό: Πολύ καλή αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με Ροντρίγκες - Μυστακίδη, αλλά το τελείωμα του Κουλούρη δεν ήταν καλό

21ο λεπτό: Κίτρινη στον Έρισκσον για μαρκάρισμα στον Κωνσταντινίδη

22ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ρικάρντο Κόστα με κεφαλιά στην απέναντι γωνία του Ρένοβ και 0-1!!! Έξαλλοι οι πανηγυρισμοί στο πέταλο από τους φίλους του Δικεφάλου!

27ο λεπτό: Τραγικό λάθος του Γλύκου και 1-1 με τον Ρασάνι! Ο Γλύκος αρχικά και ο Κάτσε στη συνέχεια προσπάθησαν να διορθώσουν το λάθος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα! Δείτε το γκολ ΕΔΩ

Συμπληρώθηκε το μισάωρο στην Brodby Arena...

41o λεπτό: Σουτ του Κουλούρη άουτ

43ο λεπτό: Κίτρινη στον Κόστα

44ο λεπτό: Κίτρινη και στον Νόργκαρντ για χέρι

Ημίχρονο στη Δανία...

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

47ο λεπτό: Καλή προσπάθεια του Ροντρίγκες, το σουτ του όμως  κόντραρε η μπάλα σε αμυντικό

48ο λεπτό: Ο Κουλούρης από καλή θέση σούταρε, μετά από προσπάθεια του Ροντρίγκες, ελάχιστα άουτ η μπάλα!

57ο λεπτό: Κακό τελείωμα από τον Ροντρίγκες που είχε συμπαίκτες του δίπλα, αλλά προτίμησε να τελειώσει αυτός τη φάση, άσχημα

60ό λεπτό: Επέμβαση του Γλύκου στου διαγώνιο σουτ του Σβάρτς!

61ο λεπτό: Ελμάντερ στη θέση του Σβαρτς

64ο λεπτό: Σαββίδης και Μακ στις θέσεις των Τζιόλη - Κωνσταντινίδη

67ο λεπτό: Κίτρινη στον Μακ (τραβηγμένη)

72ο λεπτό: Στη θέση του Έρικσον μπαίνει ο Πούκι

74ο λεπτό: Ο Κίτσιου απομακρύνει με κεφαλιά σωτήρια προ του επερχόμενου Ρασάνι

77ο λεπτό: Δεληγιαννίδης στη θέση του Κουλούρη

78ο λεπτό:  Κεφαλιά του Ρικάρντο Κόστα, η μπάλα άουτ

81ο λεπτό: Κλείνει τις αλλαγές η Μπρόντμπι με τον Χολστ στη θέση του Πίρι

85ο λεπτό: Σουτ του Ρασάνι άουτ, δεν ανησύχησε ο Γλύκος

Φτάσαμε στο 90' το 1-1 παραμένει, κίτρινη κάρτα στον Ρασάνι για μαρκάρισμα στον Ροντρίγκες

3 λεπτά οι καθυστερήσεις, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί για το δεύτερο γκολ στα τελευταία λεπτά

............................................................................

Το pregame της αναμέτρησης...

19:40 Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ

20:00 Οι πρώτοι οπαδοί του Δικεφάλου έχουν πάρει θέση στις εξέδρες. Η ΠΑΕ έδωσε 480 εισιτήρια στους οπαδούς που θα βρεθούν στην Κοπεγχάγη!

20:15 Οι τερματοφύλακες και των δύο ομάδων ξεκίνησαν το ζέσταμα

Πολλά καπνογόνα από τους οπαδούς της Μπρόμντμπι με την είσοδο της ομάδας! Περίπου 7.000 οι θεατές που θα παρακολουθήσουν το ματς

20:22 Η ομάδα του ΠΑΟΚ βγήκε για ζέσταμα και ακολούθθησαν οι γηπεδούχοι. Περίπου 1.000 οι θεατές στο γήπεδο, με τον καιρό να είναι καλός (16 βαθμοί) και το γήπεδο χαλί, παρά την πρωινή βροχόπτωση