Ότι πλήρωσες ... πήρες! (δυστυχώς τίποτε)

Στον επαναληπτικό αγώνα των play offs του Europa League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τη Σλόβαν Μπρατισλάβας με 3-2 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού ...

Είναι μερικά βράδια που τίποτα δεν πηγαίνει σωστά. Όσο και να προσπαθείς, ότι και να κάνεις, ο αντίπαλος βρίσκει τη λύση και καταφέρνει να φτάσει αυτός στο στόχο του. Αυτό έζησαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Τούμπας, όπου ίσχυσε ο νόμος του ποδοσφαίρου και η Σλόβαν Μπρατισλάβας χωρίς να είναι καλύτερη πανηγύρισε μία πρόκριση.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε. Ο ΠΑΟΚ δημιούργησε 30 τελικές και είχε 73% κατοχή. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε τρία γκολ. Και πάλι όμως τίποτα από αυτά δεν ήταν αρκετό για να φτάσει στους ομίλους του Europa League.

To τελικό 3-2 της Τούμπας αφήνει τον ΠΑΟΚ εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας, καθώς οι Σλοβάκοι με τα δύο τους τέρματα και το ένα στην έδρα τους, πήραν την πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Δικέφαλος στο πρώτο μέρος βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα σουτ από μακρινή απόσταση του Μεντβέντεφ, κατάφερε να αντιδράσει άμεσα στην έναρξη του δευτέρου μέρους με δύο γκολ σε δύο λεπτά, αλλά η Σλόβαν με ένα γκολ από στημένη φάση, ισοφάρισε σε 2-2.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα δεν το έβαλε κάτω, έπνιξε τον αντίπαλό της και στο 87′ με τον Γιαννούλη έκανε το 3-2, που δεν στάθηκε αρκετό.Ο Δικέφαλος χτυπήθηκε και από την ατυχία, καθώς έχασε νωρίς τον Ελ Καντουρί με τραυματισμό, ενώ έπαιξε το τελευταίο τέταρτο ουσιαστικά με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ντόουγκλας Αουγκούστο έπαιζε με δυνατό χτύπημα στα πλευρά, σε φάση που ο διαιτητής του αγώνα έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ.

Πλέον ο ΠΑΟΚ στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο για τη Super League και στο πως θα καταφέρει να διατηρήσει τα κεκτημένα εντός συνόρων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ ( Αμπέλ Φερέιρα ): Πασχαλάκης , Ροντρίγκο , Βαρέλα , Κρέσπο , Γιαννούλης , Εσίτι (64΄ Μίσιτς ), Ελ Καντουρί (31′ Ντόουγκλας ), Λημνιός , Μπίσεσβαρ , Πέλκας (46′ Σβιντέρσκι), Άκπομ .

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Γιαν Κόζακ): Γκρέιφ, Ντε Γκαμπς, Μόχα, Σποράρ, Ιμπραίμ(68′ Νονό), Αμπένα, Μεντβέντεφ, Χόλμαν(88′ Ρατάο), Μποζίνκοφ, Μπάιριτς(78′ Σουκότσκι), Ντε Μάρκο

.....................................................

92ο λεπτό: Κοντινή προβολή του Άκπομ άουτ!

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

87ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Γιαννούλης με βολίδα

84ο λεπτό: Κεφαλιά του Σφιντέρσκι άουτ

83ο λεπτό: Ο Γκρέιφ σε κόρνερ το σουτ του Μίσιτς

75ο λεπτό: Κίτρινη σε Βαρέλα και Μεντβέντεφ

71ο λεπτό: Συρτή σεντρα του Μίσιτς, δεν πρόλαβε ο Σφιντερσκι

68ο λεπτό: Δοκάρι για την Σλόβαν σε κεφαλιά του Μποζίκοφ. Στο ίδιο λεπτό Νονό στη θέση του Ιμπραίμ

64ο λεπτό: Μίσιτς στη θέση του Εσίτι

62ο λεπτό: Ο Ντε Μάρκο από κοντά ισοφαρίζει!

59ο λεπτό: Γυριστό σουτ του Σφιντέρσκι, άουτ η μπάλα!

58ο λεπτό: Ο Λημνιός στον Ακπομ, το σουτ του από πλάγια θέση πέρασε άουτ

52ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντε Καμπς

50ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σφιντέρσκι με κοντινό σουτ

49ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λημνιός με πολύ δύσκολη προσπάθεια

46ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Πέλκα

Ημίχρονο με την αποστολή του ΠΑΟΚ να είναι πλέον πολύ δύσκολη!

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

45ο λεπτό: Σουτ του Αουγκούστο, δύσκολα απέκρουσε ο Γκρέιφ

44ο λεπτό: Ο Αουγκούστο βγάζει σε εξαιρετική θέση τον Πέλκα που αντί να γυρίσει στον Άκπομ σουτάρει πάνω στον τερματοφύλακα

43ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεβαρ, άουτ

38ο λεπτό: 0-1 ο Μεντβέντεφ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, δεν τον πίεσε ο Γιαννούλης

34ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση. Φοβερό σουτ του Αουγκούστο, η μπάλα με πολλή δύναμη πέρασε δίπλα από το δοκάρι άουτ

31ο λεπτό: Αουγκούστο στη θέση του Ελ Καντουρί, αναγκαστική αλλαγή!

25ο λεπτό: Σουτ του Εσίτι, ψηλά άουτ

23ο λεπτό: Κεφαλιά του Άκπομ, μπλόκαρε ο Γκρέιφ

12ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντε Μάρκο για μαρκάρισμα στον Λημνιό

7ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία, με τον Βαρέλα να πιάνει την κεφαλιά και ο Γκρέιφ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι (64' Μίσιτς), Καντουρί (31' Αουγκούστο), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (46' Σφιντέρσκι), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Σφιντέρσκι, Μίσιτς, Αουγκούστο, Ζαμπά, Στοχ

Σλόβαν: Γκρέιφ, Ντε Γκαμπς, Μόχα (76' Σουκότσκι), Σποράρ, Ιμπραίμ (68' Νονό), Αμπένα, Μεντβέντεφ, Χόλμαν (88' Ρατάο), Μποζίνκοφ, Μπάιριτς, Ντε Μάρκο. Αναπληρωματικοί: Σιλά, Ντράζιτς, Στρέλετς, Ντάνιελ, Ράφαελ Ρατάο, Νόνο, Σουκότσκι

...............................

18:30 Στο γήπεδοι αποστολές των δύο ομάδων

18:40 Έγινε γνωστή η σύνθεση του ΠΑΟΚ

19:00 Για καμιά 40αριά Σλοβάκους, μένει άδεια η θύρα 8...

19:05 Πασχαλάκης - Ζίβκοβιτς ξεκίνησαν ζέσταμα, την ώρα που γεμίζει σιγά σιγά η θύρα 4

19:21 Έντονες αποδοκιμασίες για τους Σλοβάκους που εμφανίστηκαν για προθέρμανση

19:23 Ζεστό χειροκρότημα για τους υπόλοιπους 10 παίκτες του Δικεφάλου που βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα

19:26 "ΠΑΟΚ εσύ, εσύ, εσύ θα προκριθείς" από την "4"!

19:36 Χέρια και ΠΑΟΚ από τον κόσμο, την ώρα που η Τούμπα γεμίζει σιγά σιγά!

19:44 Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση, στα αποδυτήρια οι ομάδες, σε λίγο η σέντρα