Κατάφερε και έχασε 1-0 στη Σλοβακία!

Για το πρώτο παιχνίδι των play offs του Europa League, o ΠΑΟΚ έχασε στη Μπρατισλάβα από τη μέτρια Σλόβαν, με 1-0, δεχόμενος το γκολ στο 94' ...

Ο Αμπέλ Φερέιρα παράταξε στο αρχικό σχήμα (4-4-2), τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στη άμυνα τους Γιαννούλη, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, στη μεσαία γραμμή τους Ζαμπά, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ και επιθετικό δίδυμο τους Άκπομ, Πέλκα.

Ο Δικέφαλος έχοντας τη συμπαράσταση περισσοτέρων από 1.000 οπαδούς του, χωρίς να πιάσει καμιά ζηλευτή απόδοση, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, είχε την κατοχή της μπάλας, όμως στο μεσοεπιθετικό κομμάτι πολύ λίγα πράγματα!

Με εξαίρεση ένα σουτ του Ζαμπά στο 8' που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του και στη συνέχεια πέρασε άουτ, καθώς και ένα μακρινό δυνατό σουτ του Εσίτι, η ομάδα δεν κατάφερε να κάνει την άμυνα της Σλόβαν να αισθανθεί ιδιαίτερη πίεση.

Και πώς να αισθανθεί πίεση, όταν βασικοί παίκτες κλειδιά, για ένα ακόμη παιχνίδι ΔΕΝ βλεπόταν! Χωρίς ενέργεια και με πολλά αβίαστα λάθη, ανέκοπταν τις όποιες προσπάθειες του ΠΑΟΚ να αναπτυχθεί είτε από τον άξονα είτε από τα φτερά.

Οι γηπεδούχοι σπάνια επισκέπτονταν την περιοχή μας, είχαν όμως 1-2 καλές στιγμές, κυρίως μετά από στημένα, με τον Πασχαλάκη να φωνάζει παρόν όποτε χρειάστηκε.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στην επανάληψη,  με την έναρξη της οποίας σε γύρισμα ο Μπίσεσβαρ, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα ο Πέλκας. Ίσως σπρώχτηκε, χωρίς να δοθεί κάτι από τον ρέφερι.

Στο 53o λεπτό, ο  Γκρέιφ απέκρουσε το κοντινό σουτ του Πέλκα, σε μια πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ που πέρασε ανεκμετάλλευτη, όπως και τα στημένα που κέρδισε στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ γύρω από την περιοχή της Σλόβαν.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς πάει στη λευκή ισοπαλία, στο 94', μετά από διαδοχικά λάθη των Βαρέλα - Πασχαλάκη, ήρθε ο Αμπενα να μπει με την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση!

Δε βοήθησαν οι αλλαγές του Φερέιρα (Σφιντέρσκι, Ντόουγκλας, Στοχ), ενώ στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί χωρίς τον Μάτος που συμπλήρωσε τρεις κίτρινες κάρτες σε τρία παιχνίδια!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι (77' Ντόουγκλας), Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (80' Στοχ), Πέλκας (65' Σφιντέρσκι), Ακπόμ.

............................................

96ο λεπτό: Κίτρινη στον Άκπομ

94ο λεπτό: 1-0 η Σλόβαν με τον Αμπένα

6 λεπτά οι καθυστερήσεις!

87ο λεπτό: Ντάνιελ στη θέση του Μόχα

80ό λεπτό: Κίτρινεςσε Αουγκούστο, Λιούμπιτσιτς και Αμπένα, Στο ίδιο λεπτό, Στοχ στη θέση του Μπίσεσβαρ

76ο λεπτό: Ντόουγκλας στη θέση του Εσίτι και Νόνο στη θέση του Ντε Καμπς

72ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το σουτ του Μόχα

71ο λεπτό: Το φάουλ το εκτέλεσε ο Γιαννούλης, δεν μπόρεσε να τη βρει όπως θα ήθελε ο Μάτος

70ό λεπτό: Κίτρινη στον Μεντβέντεφ για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ

69ο λεπτό: Κεφαλιά του Σφιντέρσκι, άουτ!

65ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Πέλκα (λίγα πράγματα)

54ο λεπτό: Ρατάο στη θέση του Κάβριτς

53o λεπτό: Ο Γκρέιφ αποκρούει το κοντινό σουτ του Πέλκα! Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ

49ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης προλαβαίνει καθαρά τον Κάβριτς!

46ο λεπτό: Γύρισμα ο Μπίσεσβαρ, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα ο Πέλκας. Ίσως σπρώχτηκε, χωρίς να δοθεί κάτι

Ημίχρονο, το φάουλ εκτελέστηκε στο τείχος

45ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος και φάουλ σε καλή θέση για τη Σλόβαν. Δεν υπάρχει φάουλ στη φάση. Η κίτρινη που δέχθηκε ο Μάτος, ήταν η τρίτη που δέχθηκε και χάνει τη ρεβάνς!

34ο λεπτό: Σουτ του Ζαμπά από καλή θέση άουτ

26ο λεπτό: Καλή ανάπτυξη ο ΠΑΟΚ, λίγο πιο δυνατή από όσο έπρεπε η τελική πάσα του Μπίσεσβαρ στον Άκπομ

23ο λεπτό: Ο Γκρέιφ μπλοκάρει τη σέντρα του Γιαννούλη

21ο λεπτό: Πολύ καλό μακρινό σουτ του Εσίτι, η μπάλα άουτ!

20ό λεπτό: Κεφαλιά του Σπόραρ άουτ

10ο λεπτό: Κεφαλιά τουΝτε Μάρκο, μετά από εκτέλεση κόρνερ, άουτ η μπάλα

8ο λεπτό: Οριζόντιο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ σε σουτ του Ζαμπά

4ο λεπτό: Σουτ του Εσίτι άουτ

3ο λεπτό: Μακρινό σουτ τουΛιούμπισιτς, μετά από λάθος του Κρέσπο, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Σλόβαν: Γκρέιφ, Ντε Καμπς (76' Νόνο), Μόχα (87' Ντάνιελ), Λιούμπιτσιτς, Σποράρ, Αμπενά, Μεντβέντεφ, Χόλμαν, Μποζίκοφ, Κάβριτς (54' Ρατάο), Ντε Μάρκο. Αναπληρωματικοί: Σιλά, Ιμπραήμ, Ντάνιελ, Ρατάο, Σουχότσκι, Νόνο, Μπάριτς

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι (77' Ντόουγκλας), Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (65' Σφιντέρσκι), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Μίσιτς, Ντόουγκλας, Λημνιός, Στοχ, Σφιντέρσκι

..................................

Το pregame της αναμέτρησης ...

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ ...

Χωρίς προβλήματα στο γήπεδο η αποστολή του Δικεφάλου, με τους παίκτες να κάνουν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα

21:15 Περισσότεροι από 1.000 οπαδοί του ΠΑΟΚ βρίσκονται ήδη στις εξέδρες του «Τehelne Pole»

21:20 Βγήκαν για ζέσταμα οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ

21:25 Και οι υπόλοιποι παίκτες μας βγήκαν για ζέσταμα