Σφαγή από τον αστείο Άγγλο ρέφερι!

Στον επαναληπτικό αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League, o ΠΑΟΚ έχασε στη "Γιόχαν Κρόιφ Αρένα" από τον Άγιαξ με 3-2, έχοντας απέναντί του έναν ΓΕΛΟΙΟ κόρακα ...

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν σήμερα στο Άμστερνταμ, όπου ο Δικέφαλος εκτός από τον Άγιαξ, βρήκε στον δρόμο του έναν ανεκδιήγητο διαιτητή, που έβαλε πολλές τρικλοποδιές στην ομάδα μας προκειμένου να μην περάσουμε στην επόμενη φάση!

Ο ΠΑΟΚ δε φοβήθηκε τον Άγιαξ, έπαιξε έξυπνα και προηγήθηκε στο σκορ στο 23' όταν ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ με συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Ονάνα. Νωρίτερα ο Άκπομ στο 13' βρέθηκε προ του Ονάνα αλλά σούταρε άουτ, ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πασχαλάκης σταμάτησε δυο φορές τον Φαν ντε Μπέεκ.

Στο 31ο λεπτό, βλέποντας ο Άγγλος ρέφερι πως οι γηπεδούχοι δεν μπορούν, έδωσε πέναλτι για τον Άγιαξ, ένα πέναλτι αυστηρό το οποίο εκτέλεσε ο Τάντιτς και το απέκρουσε ο Πασχαλάκης!

Στο 42ο λεπτό έγινε το 1-1 από τον Τάντιτς με πέναλτι (χέρι του Μπίσεσβαρ), ενώ στην επανάληψη ο Άγιαξ πίεσε προσπαθώντας να φτάσει στο δεύτερο γκολ, με τον ΠΑΟΚ όμως να κρατάει παίζοντας με σφιχτή άμυνα.

Τελικά στο 79ο λεπτό έγινε το 2-1 από τον Ταλιαφίκο με κεφαλιά, στη φάση ζητήθηκε φάουλ στον Μάτος που δε δόθηκε! Στο 83' ο Άγγλος ρέφερι έδωσε νέο πέναλτι (ανύπαρκτο και αυτό) και ο μόνιμος εκτελεστής του Άγιαξ έκανε το 3-1.

Ο ΠΑΟΚ όμως είχε ψυχή και έβγαλε αντίδραση! Στο 92' ο Μπίσεσβαρ μείωσε σε 3-2 και στην τελευταία φάση του ματς ο διαιτητής αρνήθηκε να δώσει φάουλ σε πολύ καλή θέση, σε χέρι του Ντεστ, ίσως μάλιστα το χέρι ήταν μέσα στην περιοχή!

Συμπερασματικά ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε όχι από τον Άγιαξ, αλλά από τον ΥΠΟΠΤΟ διαιτητή που απέδειξε το πόσο πολύ ήθελε να σπρώξει τους γηπεδούχους στην πρόκριση!

Άσχημη εικόνα τα μακροβούτια των γηπεδούχων, που προφανώς δεν συνάδουν με το βάρος της φανέλας  που φοράνε! Ταλιαφίκο, Τάντις, Μαρτίνες, άνετα βρίσκουν δουλειά σε κάποιο θέατρο! Ηθοποιοί γεννημένοι!

Άγιαξ: Ονάνα, Φέλτμαν, Ταλιαφίκο, Μαζράουι, Μαρτίνες, Φαν ντε Μπέεκ, Νέρες (77' Χούντελαρ), Τάντιτς, Μπλιντ, Μάριν (46' Ντεστ), Ζίγιες.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (83' Μίσιτς), Καντουρί, Ζαμπά (71' Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63' Σφιντέρσκι), Ακπόμ.

...........................................

92ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μπίσεσβαρ και 3-2

91ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Μπίσεσβαρ μπλοκαρε ο Ονάνα

83ο λεπτό: Νέο πέναλτι στον Άγιαξ και 3-1 ο Τάντιτς

82ο λεπτό: Μίσιτς στη θέση του Εσίτι

79ο λεπτό: 2-1 ο Ταλιαφίκο με κεφαλιά, ζητήθηκε φάουλ στον Μάτος που δε δόθηκε!

77ο λεπτό: Χούντελαρ στη θέση του Νέρες

71ο λεπτό: Λημνιός στη θέση του Ζαμπά

67ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης σταμάτησε τον Μαρτίνες

65ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιαννούλη

63ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Πέλκα

62ο λεπτό: Λάθος ο Γιαννούλης, σουτ ο Νέρες άουτ!

61ο λεπτό: Κίτρινη στον Ντεστ

55ο λεπτό: Κίτρινη στον Πασχαλάκη, που διαμαρτυρήθηκε στον Ταλιαφίκο για τη βουτιά του!

54ο λεπτό: Γύρισμα του Μπίσεσβαρ, ο Πέλκας από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

50ό λεπτό: Κίτρινη στον Ελ Καντουρί, για φάουλ στον Τάντιτς!

48ο λεπτό: Ο Ζίγιεχ σέντρα σουτ, σε κόρνερ ο Πασχαλάκης

46ο λεπτό: Αλλαγή για τους γηπεδούχους, Ντεστ στη θέση του Μάριν

Ημίχρονο ... Μετά από πεντάλεπτη καθυστέρηση

42ο λεπτό: 1-1 ο Τάντιτς με πέναλτι (χέρι του Μπίσεσβαρ)

38ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Ταλιαφίκο

31ο λεπτό: Πέναλτι για τον Άγιαξ, αυστηρό! Το απέκρουσε ο Πασχαλάκης!

26ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαρτίνες για μαρκάρισμα στον Ζαμπά

23ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ με συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή!

20ό λεπτό: Ο Ονάνα σε κόρνερ το καλό διαγώνιο σουτ του Πέλκα!

13ο λεπτό: Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ με τον Άκπομ απέναντι από τον Ονάνα να αστοχεί!

11ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης απέκρουσε δύσκολα στο τετ α τετ το σουτ του Φαν ντε Μπέεκ

7ο λεπτό: Σε κόρνερ ο Πασχαλάκης μετά από προσπάθεια του Φαν ντε Μπέεκ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Άγιαξ: Ονάνα, Φέλτμαν, Ταλιαφίκο, Μαζράουι, Μαρτίνες, Φαν ντε Μπέεκ, Νέρες (77' Χούντελαρ), Τάντιτς, Μπλιντ, Μάριν (46' Ντεστ), Ζίγιες. Αναπληρωματικοί: Βαρέλα, Βελάσκες, Σουρς, Χούντελααρ, Ντε Βιτ, Πρόμες, Ντεστ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (83' Μίσιτς), Καντουρί, Ζαμπά (71' Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63' Σφιντέρσκι), Ακπόμ. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Μίσιτς, Αουγκούστο, Λημνιός, Στοχ, Σφιντέρσκι

.........................................

20:10 'Εφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ, την υποδέχτηκε ο Ιβάν Σαββίδης, χαιρετώντας έναν έναν όλους τους παίκτες

20:15 Με την ενδεκάδα που παρατάχτηκε στο ματς της Τούμπας ο ΠΑΟΚ, χωρίς καμία αλλαγή, παρά τα γραφόμενα για εκπλήξεις από πλευράς Φερέιρα!

20:25 Οι οπαδοι του ΠΑΟΚ μπαίνουν σιγά σιγά στην κερκίδα

20:44 Πασχαλάκης και Ζίβκοβιτς βγήκαν για ζέσταμα, ακολούθησαν οι τερματοφύλακες των γηπεδούχων

20:51 Στό γήπεδο ο ΠΑΟΚ μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας