Ξέμεινε από "βενζίνη" στο δεύτερο!

Για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 στην Τούμπα με τον Άγιαξ...

Σε μια κατάμεστη Τούμπα, ο Φερέιρα επέλεξε να ξεκινήσουν το ματς ο Πασχαλάκης κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Γιαννούλης, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, στα χαφ οι Μπίσεσβαρ, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Ζαμπά και προωθημένους τους Άκπομ και Πέλκα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έδωσε γήπεδο στον Άγιαξ, περιμένοντας τους Ολλανδούς στο μισό γήπεδο, και στο 10ό λεπτό, έγινε το 0-1 από τον Γιαννούλη με κεφαλιά (αυτογκόλ), μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Ζίγιεκ

Η Τούμπα πάγωσε για λίγα δευτερόλεπτα, όμως στη συνέχεια πήρε και πάλι φωτιά και έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους παίκτες μας ώστε να φτάσουν στην ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο!

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε αντέδρασε άμεσα και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά στο 12ο λεπτό το καλό σουτ του Μπίσεσβαρ το μπλόκαρε ο Ονάνα, στο 15ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία από τον Ζαμπά, που πήγε να τελειώσει μόνος του μια φάση ενώ είχε επιλογές και στο 17ο λεπτό, δόθηκε φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση., αλλά το εκτέλεσε ο Γιαννούλης άουτ!

Η ισοφάριση ήρθε στο 32ο λεπτό, όταν ο Άκπομ με άψογο τελείωμα μετά από σέντρα του Γιαννούλη νίκησε τον τερματοφύλακα του Άγιαξ, βάζοντας φωτιά στην Τούμπα, ενώ έξι λεπτά αργότερα έγινε το 2-1 από τον Μάτος με κεφαλιά μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ.

Ο Δικέφαλος βρέθηκε μια ανάσα από το 3-1 στο 43ο λεπτό, όταν ο Ζαμπά έκανε γιο γιο τον αμυντικό γύρισε την μπάλα αλλά ο Πέλκας από κοντά αστόχησε!

Και ενώ όλοι περιμέναμε μια ανάλογη συνέχεια από την ομάδα μας, ο ανύπαρκτος επιθετικά Άγιαξ ως το 57', πέτυχε σε εκείνο το χρονικό σημεί το 2-2 με τον Χούντελαρ, ένα γκολ 100% τυχερό!

Από το σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν, έχασαν ευκαιρίες, ο ΠΑΟΚ ξέμεινε από δυνάμεις, με το σκορ να μένει στο 2-2 ως το τέλος της αναμέτρησης και τις ομάδες να λύνουν τη διαφορά τους στο Άμστερνταμ!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Εσίτι, Πέλκας (64' Λημνιός), Μπίσεσβαρ (73' Αουγκούστο), Άκπομ, Ζαμπά (79' Στοχ).

Άγιαξ: Ονάνα, Βέλτμαν, Σουρς, Μαρτίνεζ, Ταλιαφίκο, Μαζράουι (82' Νέρες), Ντε Μπέεκ, Μπλιντ, Ζίγιεκ (82' Μαρίν), Ντόλμπεργκ (33' Χούντελαρ), Τάντιτς.

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

43ο λεπτό: Απίστευτη ευκαιρία ο Πέλκας!!! Ο Ζαμπά έκανε γιο γιο τον αμυντικό γύρισε την μπάλα αλλά ο Πέλκας από κοντά αστόχησε

38ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μάτος με κεφαλιά μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ

37ο λεπτό: Κίτρινη στον Μαζραουί

33ο λεπτό: Ο Ντόλμπεργκ βγήκε στη θέση του μπήκε ο Χούντελαρ

32ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Άκπομ με άψογο τελείωμα μετά από σέντρα του Γιαννούλη

28ο λεπτό: Κίτρινη στον Μάτος για μαρκάρισμα στον Ζίγιεκ

17ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση. Το εκτέλεσε ο Γιαννούλης άουτ!

15ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία ο Ζαμπά, πήγε να τελειώσει μόνος του μια φάση ενώ είχε επιλογές

12ο λεπτό: Καλό σουτ του Μπίσεσβαρ, μπλόκαρε ο Ονάνα

10ό λεπτό: 0-1 ο Γιαννούλης με κεφαλιά (αυτογκόλ), μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Ζίγιεκ

9ο λεπτό: Φάουλ για τον Άγιαξ λίγο έξω από την περιοχή μας και πλάγια

20:00 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άγιαξ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Εσίτι, Πέλκας (64' Λημνιός), Μπίσεσβαρ (73' Αουγκούστο), Άκπομ, Ζαμπά (79' Στοχ). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Σφιντέρκι, Λημνιός, Μίσιτς, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Στοχ

Άγιαξ: Ονάνα, Βέλτμαν, Σουρς, Μαρτίνεζ, Ταλιαφίκο, Μαζράουι (82' Νέρες), Ντε Μπέεκ, Μπλιντ, Ζίγιεκ (82' Μαρίν), Ντόλμπεργκ (33' Χούντελαρ), Τάντιτς. Αναπληρωματικοί: Μπρούνο Βαρέλα, Χούντελααρ, Νέρες, Πρόμες, Μαγκαγιάν, Μάριν, Ντεστ

........................................

Το pregame της αναμέτρησης

Αναγνωριστική βόλτα από τους παίκτες μας ...

Η αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

19:08 Πασχαλάκης και Ζίβκοβιτς βγήκαν για ζέσταμα μέσα σε χειροκροτήματα

19:15 Και οι τερματοφύλακες του Άγιαξ στον αγωνιστικό χώρο

19:16 Γεμάτη η "4" και οι κεντρικές, πολύς κόσμος στις υπόλοιπες θύρες

19:19 Αποδοκιμασίες για τους παίκτες του Άγιαξ, που ξεκίνησαν ζέσταμα

19:26 Σεισμός στην Τούμπα με την είσοδο των παικτών του ΠΑΟΚ για το καθιερωμένο ζέσταμα