Μπάτε ... σκύλοι αλέστε!

Για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euroopa League, o ΠΑΟΚ διέλυσε εκτός έδρας την Μπάτε Μπορίσοφ, με 1-4 ...

Οι παίκτες του Λουτσέσκου έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο 20λεπτό και στο 17ο λεπτό προηγούνταν ήδη με 0-3, εντυπωσιάζοντας με την απόδοσή τους, αλλά και με την αποτελεσματικότητά τους!

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Ζαμπά από τα αριστερά σέντραρε και ο Πρίγιοβιτς με έξυπνη κεφαλιά εκτέλεσε τον Σχερμπίτσκι, ανοίγοντας το σκορ, με ένα καθαρά σεντερφορίσιο γκολ! Πέντε λεπτά αργότερα ο Ζαμπά μπήκε στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα της Μπάτε για δεύτερη φορά, νωρίς νωρίς.

Και πριν προλάβουν να καταλάβουν οι Λευκορώσοι τι τους "χτύπησε", ήρθε στο 17' ο Ζαμπά και πάλι, να μεταφράσει σε ασίστ την μπαλιά του Μαουρίσιο, γράφοντας το 0-3, δείχνοντας με τον πιο εμφατικό τρόπο ότι το ματς είχε κριθεί από πολύ νωρίς!

Από εκείνο το σημείο και μετά, κάθε επίθεση του ΠΑΟΚ μύριζε γκολ, χωρίς όμως οι παίκτες μας να καταφέρουν να νικήσουν και πάλι τον Σχερμπίτσκι, μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Στο 62ο λεπτό, έγνε το 1-3 από τον Σκάβις με κεφαλιά με τη βοήθεια του ώμου του Κρέσπου, οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν προσωρινά, όμως ο Πέλκας στο 74', μετά από ανάπτυξη για σεμινάριο σημείωσε το τελικό 1-4.

Στο 90ό λεπτό, είχε φοβερό σουτ στο δοκάρι ο Μπίσεσβαρ, με την μπάλα να βρίσκει το αριστερό "Γ" του Σχερμπίτσκι.

Μπάτε Μπορίσοφ: Σχερμπίτσκι, Γιαμπλόνσκι, Ντραγκούν (71' Χλεμπ), Ίβανιτς, Ρίος, Φιλιπένκο, Στάσεβιτς (76' Γκορντέιτσουκ), Τουόμινεν (59' Σκάβις), Μπάγκα, Πολιάκοφ, Βολόντκο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας, Λημνιός (70' Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (85' Βιεϊρίνια), Πρίγιοβιτς (76' Άκπομ).

...............................................

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: Φοβερό δοκάρι ο Μπίσεσβαρ "Γ"

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

Χωρίς υπερβολή, κάθε επίθεση του ΠΑΟΚ μυρίζει γκολ!

17ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζαμπά με πλασέ, ασίστ ο Μαουρίσιο!

11ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ζαμπά και 0-2

6ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζαμπά

1ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλοκάρει την κεφαλιά τουΤουόμινεν

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μπάτε στη σέντρα

Μπάτε Μπορίσοφ: Σχερμπίτσκι, Γιαμπλόνσκι, Ντραγκούν (71' Χλεμπ), Ίβανιτς, Ρίος, Φιλιπένκο, Στάσεβιτς (76' Γκορντέιτσουκ), Τουόμινεν (59' Σκάβις), Μπάγκα, Πολιάκοφ, Βολόντκο. Αναπληρωματικοί: Ίσκαν, Μπερέτσκιν, Χλεμπ, Σκάβις, Βολκόφ, Γκορντέιτσουκ, Μουκάμ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας, Λημνιός (70' Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (85' Βιεϊρίνια), Πρίγιοβιτς (76' Άκπομ). Αναπληρωματικοί:  Ρέι, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ, Μπίσεσβαρ, Χατσερίδης, Σάκχοφ, Ακπόμ

...........................................

18:20 Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο