OMONOIA - ΠΑΟΚ

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΠΑΟΚ 0-1 (Ίβιτς) Ακολουθούν φωτογραφίες και βίντεο από την κερκίδα του ΠΑΟΚ από τον Hyperecho!

Φιλική νίκη για τον ΠΑΟΚ στην Κύπρο επί της Ομόνοιας με 1-0. Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την κυπριακή ομάδα, σε παιχνίδι προς τιμή του Νικόλα Γεωργίου Το παρών στο έδωσαν περίπου 9.000 φίλοι της Ομόνοιας αλλά και 700 περίπου οπαδοί του ΠΑΟΚ. Το τέρμα που έκρινε και τον νικητή της συνάντησης πέτυχε με πέναλτι ο Βλάνταν Ίβιτς στο 57΄.

Όσον αφορά το σύστημα, ο Σάντος χρησιμοποίησε πάλι το αγαπημένο του 4-2-3-1 και σε αυτό φαίνεται να καταλήγει μιας και το είδαμε σε όλα τα μέχρι στιγμής φιλικά της προετοιμασίας.

Στιγμιότυπα του αγώνα:

19’ Σουτ του Πλετς έξω από την περιοχή με τον Ρίζο να επεμβαίνει θετικά. Στην εξέλιξη της φάσης κίτρινη κάρτα στον Νικουλέσκου.

21’ Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο μπήκε στην μεγάλη περιοχή, όμως ανακόπηκε πριν προλάβει να γίνει απειλητικός για την εστία τους Ασπρογένους

23’ Αλλαγή: Αποθέωση για τον Γεωργίου στη θέση του οποίου μπαίνει ο Μάριτς.

28’ Κίτρινη κάρτα στους Βερόν – Μπανγκουρά.

35’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με σουτ του Κονσεϊσάο το οποίο ο Ασπρογένους απομάκρυνε σε κόρνερ.

38’ Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από επέμβαση του Μαλεζά το οποίο θα μπλοκάρει ο Ρίζος.

39’ Φάουλ από τον Κλέιτον, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από την εστία του Ρίζου.

42’ Δίλεπτο πίεσης για τον ΠΑΟΚ ο οποίος κέρδισε δύο κόρνερ χωρίς όμως να καταφέρει κάτι ουσιαστικό.

46’ Στη θέση των Βιερίνια, Βερόν και Πάμπλο Γκαρσία μπήκαν οι Κωνσταντινίδης, Γεωργίου και Μπακαγιόκο.

49’ Μαρκάρισμα του Αλαμπί πάνω στον Μπακαγιόκο μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο διαιτητής δίνει πέναλτυ, αλλά μετά από υπόδειξη του βοηθού δίνει επιθετικό φάουλ.

54’ Πέναλτυ για τον ΠΑΟΚ μετά από ανατροπή του Κωνσταντινίδη.

55’ 0-1 Ο Ίβιτς εκτελεί εύστοχα το πέναλτυ.

60’ Κίτρινη στον Βλάνταν Ίβιτς

65’ Λάκης στη θέση του Κονσεϊσάο, Δάρλας στη θέση του Σνάουτσνερ και Αθανασιάδης στη θέση του Αναστασάκου.

71’ Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Ρίζο να βγαίνει έξω από την περιοχή και να πετάξει τη μπάλα πλάγιο άουτ.

73’ Σουτ του Καφού η μπάλα λίγο άουτ.

90’ Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση πέρα από κάποια κόρνερ και κάποια φάουλ και από τις δύο ομάδες.

94' Λήξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκημε το εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Ίβιτς.

Θετικές εντυπώσεις άφησε στην πρώτη του παρουσία με την φανέλα του ΠΑΟΚ ο Πάμπλο Γκαρσία. Το σημερινό ήταν και το τελευταίο τεστ της ομάδας του Σάντος, πριν το ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος κόντρα στον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Τον αγώνα παρακολούθησε μεταξύ των άλλων και ο πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας, Δημήτρης Χριστόφιας.

Να σημειωθεί ότι πριν από το παιχνίδι η ΠΑΕ ΠΑΟΚ τίμησε τον Νικόλα Γεωργίου με τιμητική πλακέτα την οποία παρέδωσε το μέλος του Δ.Σ. της ΠΑΕ ΠΑΟΚ Παναγιώτης Ποικιλίδης.

Συνθέσεις ομάδων:

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ασπρογένους, Αλαμπί, Ντικουμάνα, Πλετς, Νικουλέσκου, Καϊάφας, Κασέκε, Κόπιλικ, Μπανγκουρά, Κλέιτον, Γεωργίου (Μάριτς)

ΠΑΟΚ: Ρίζος, Μαλεζάς, Μάρκος Αντόνιο, Σνάουτσνερ, Αραμπατζής, Βερόν (Μπακαγιόκο 46'), Πάμπλο Γκαρσία (Κωνσταντινίδης 46'), Βιερίνια (Γεωργίου 46'), Κονσεϊσάο, Ίβιτς, Αναστασάκος