ΠΑΟΚ-CSKA SOFIA 1-0

Μπροστά σε περίπου 15.000 οπαδούς του , ο ΠΑΟΚ νίκησε την CSKA SOFIA με 1-0 στην Τούμπα, χάρη σε γκολ του Παντελή Κωνσταντινίδη στο 52' έπειτα από σέντρα του Βερόν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την φιλοξενούμενη ομάδα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις πρώτες ευκαιρίες του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μέχρι το 20’ «ψαχνόταν» στο γήπεδο χωρίς να μπορέσει να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία της Cska.

Από τα μισά όμως του ημιχρόνου και μετά η ομάδα ανέβηκε, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Δημιούργησε ευκαιρίες κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον Γεωργίου ο οποίος ήταν και πάλι πάρα πολύ καλός και είχε την καλύτερη ευκαιρία στο 35’ μετά από εξαιρετική πάσα του Ίβιτς, με τον Μπακαγιόκο όμως να στέλνει τη μπάλα άουτ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά όπως και με την Ουντινέζε και κατάφερε να σκοράρει στο 52’ με κεφαλιά του Κωνσταντινίδη μετά από σέντρα του Βερόν.

Στη συνέχεια και ως το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ κράτησε την κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρει να σημειώσει κι άλλο γκολ. Η Cska περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, όμως είχε κάποια στημένα τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκε και ένα σουτ που μπλόκαρε ο Γλύκος. Προς το τέλος του αγώνα ο Μπακαγιόκο βρέθηκε δύο φορές σε καλή θέση για γκολ, όμως την πρώτη σούταρε ψηλά άουτ από το οριζόντιο δοκάρι και τη δεύτερη ολιγόρησε και ανακόπηκε σε κόρνερ.

Το παιχνίδι κατά γενική ομολογία ήταν μέτριο και από τις δύο πλευρές με πολλές μονομαχίες και αρκετά λάθη εκατέρωθεν. Βέβαια σ’ αυτό συνέβαλαν οι πολλές απουσίες βασικών παιχτών του ΠΑΟΚ. Ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε και πάλι την ομάδα με το γνωστό 4-3-3 ή 4-2-3-1 για άλλους, έχοντας στην αμυντική τετράδα τους Σνάουτσνερ, Μάρκος Αντόνιο, Μαλεζά και Δάρλα. Στο κέντρο σε ρόλο αμυντικών χαφ ήταν οι Βερόν – Ίβιτς, έχοντας μπροστά τους αριστερά τον Γεωργίου, δεξιά τον Λάκη και ως δεύτερο επιθετικό τον Μπακαγιόκο, ενώ ο Αθανασιάδης ήταν ο μοναδικός προωθημένος. Η συγκεκριμένη 11δα που αγωνίσθηκε σήμερα ήταν μία μίξη της βασικής ομάδας με κάποιους που από τα μέχρι τώρα φιλικά θεωρούνται αναπληρωματικοί. Παρολαυτά, ήταν ένα καλό τεστ και για αυτούς που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα φιλικά και απ’ ότι φάνηκε η ομάδα ανταπεξήλθε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού μιας και είχε πάθος, ενώ δημιούργησε και κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάρκος Αντόνιο, Δάρλας, Μπακαγιόκο, Μαλεζάς, Ίβιτς, Βερόν, Λάκης (64’ Κονσεϊσάο), Σνάουτσνερ (64’ Αραμπατζής), Αθανασιάδης (64’ Αναστασάκος), Γεωργίου (Κωνσταντινίδης)

CSKA SOFIA: Μπεκόνο (60’ Βελίνοφ), Ουζούνοφ, Γιάντσεφ (60’ Ζλατίνοφ), Πρανέκοφ, Ρουί (85’ Κούρτισι), Ουντόι (68’ Τόσεφ), Λίμα, Μπόλερ (82’ Πετκόφ), Μορόζ, Γκουνλάουνσον (82’ Σαντάνσκι), Μασάντο

Φερνάντο Σάντος: "Νομίζω ότι ήταν ένα παιχνίδι όπου στο πρώτο ημίχρονο δώσαμε και πάλι αρκετό χώρο στους αντιπάλους μας. Αυτό μας ανάγκασε να κυνηγάμε συνεχώς την μπάλα και όταν την κερδίζανε οι ποδοσφαιριστές να ήταν κουρασμένοι να μην αντιδράνε σωστά. Οπότε ήταν ένα παιχνίδι αρκετά προβλέψιμο.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν τα πράγματα. Ήμασταν πιο πιεστικοί. Μειώσαμε του χώρους, η κυκλοφορία ήταν καλύτερη με το δεύτερο ημίχρονο να ήταν σαφώς καλύτερο από το πρώτο. Σε ένα ακόμη φιλικό που ήταν προγραμματισμένο πριν ακόμη ένα (σ.σ. την Πέμπτη στην Κύπρο με την Ομόνοια) όπου θα δοκιμάσουμε κάποια πράγματα εν όψει του πρωταθλήματος.

Υπάρχει περίπτωση να αγωνιστεί και ο Πάμπλο Γκαρσία. Θα το δούμε και αυτό όπως και κατά πόσο θα είναι έτοιμος και από εκεί και πέρα να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται για την έναρξη του πρωταθλήματος", ήταν το σχόλιο του Φερνάντο Σάντος για το φιλικό παιχνίδι με την CSKA SOFIA.

Σε ερώτηση για το πότε υπολογίζει να έχει τον Πάμπλο Γκαρσία στο 100% απάντησε: "Στο 100% περίπου στο παιχνίδι με την ΑΕΚ. από εκεί και πέρα αυτό που θέλουμε και επιδιώκουμε να κάνουμε στο παιχνίδι αν όχι να αγωνιστεί για 90΄ να μπορεί να βοηθήσει την ομάδα. Ο ίδιος δουλεύει ωστόσο πολύ σκληρά, προπονήθηκε και σήμερα το πρωί και θα δούμε τι θα γίνει".

Για την εμφάνιση του Γλύκου ο τεχνικός του ΠΑΟΚ απάντησε: "Τον εμπιστεύομαι. Τον βάλαμε να παίξει. Από την στιγμή που έγινε η επιλογή του πάει να πει ότι υπάρχει εμπιστοσύνη στο πρόσωπό του".

Σε ερώτηση για το πώς έχει η κατάσταση απόκτησης του κεντρικού αμυντικού τόνισε: "Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια πληροφόρηση σε αυτό το θέμα. Το έχω πει ότι θεωρώ ότι χρειαζόμαστε έναν ακόμη κεντρικό αμυντικό χωρίς αυτό να έχει να κάνει με την ποιότητα αυτών που έχουμε. Έχει να κάνει με το ότι το πρωτάθλημα είναι μακρύ και θα χρειαστούμε παραπάνω από τρεις ενώ μπορεί να υπάρξει και πρόβλημα με κάρτες".

Για το σχόλιο του τεχνικού της CSKA SOFIA, Ντίμιταρ Πένεφ, ότι ο ΠΑΟΚ είναι έτοιμος για το νέο πρωτάθλημα ο Σάντος τόνισε: "Σίγουρα είναι φυσιολογικό να είμαστε στην ετοιμότητα που θέλουμε στο διάστημα που είμαστε. Βέβαια εννοείται ότι καμία ομάδα δεν θα είναι 100% έτοιμη στην έναρξη του πρωταθλήματος αλλά θα είμαστε σε τέτοια ετοιμότητα ώστε να κερδίσουμε μέσα στον ΟΦΗ. Σίγουρα θα ήταν καλύτερο να μην υπήρχαν αυτά τα παιχνίδια των Εθνικών ομάδων αλλά δεν θέλω να ψάχνω για δικαιολογίες".

Το φιλμ του αγώνα:

5’ Ευκαιρία για τη φιλοξενούμενη ομάδα , το σουτ του γερμανού Μπόλερ έφυγε ψηλά άουτ .

Μετά από 13 λεπτά η ομάδα δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό, προσπαθεί να οργανώσει το παιχνίδι της.

19΄ Ο Γλύκος προλαβαίνει τον Κουμλάνσον πέφτοντας στα πόδια του την ώρα που ετοιμαζόταν να γίνει απειλητικός για την εστία μας.

21’ Σέντρα του Γεωργίου από αριστερά προλαβαίνει ο Μπεκόνο προ του Αθανασιάδη.

22’ Λάθος της βουλγάρικης άμυνας, ο Αθανασιάδης δεν προλαβαίνει να το εκμεταλλευτεί .

28’ Ο Γλύκος μπλοκάρει το σουτ του Ισλανδού Κουμλάνσον .

31΄ Κεφαλιά του Μάρκος Αντόνιο μετά από σέντρα του Γεωργίου περνάει ψηλά άουτ .

32΄ Σουτ του Δάρλα, μπλοκάρει ο Μπεκόνο στη γωνία του.

35’ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μετά από καταπληκτική μπαλιά του Ίβιτς, ο Μπακαγιόκο σε ανεπανάληπτο τετ α τετ αστοχεί.

Τέλος του Α΄ ημιχρόνου.

48’ Κεφαλιά του Κουμλάνσον περνάει λίγο άουτ.

52΄ Γκολ για τον ΠΑΟΚ με κεφαλιά του Παντελή Κωνσταντινίδη μετά από σέντρα του Βερόν.

59’ Κεφαλιά του Μαλεζά, μετά από σέντρα του Παντελή, αποκρούει ο Μπεκόνο

63’ Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ , μπαίνουν οι: Αναστασάκος, Αραμπατζής και Κονσεϊνσάο στις θέσεις των Αθανασιάδη, Σνάουτσερ και Λάκη.

67΄ Φάουλ σε καλή θέση για τους παίκτες της Cska, η μπάλα στο τείχος των παικτών του ΠΑΟΚ

81’ Σέντρα του Λίμα , κεφαλιά άουτ από τον Ρούι

83’ Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή μας, το εκτέλεσαν όμως άσχημα και η μπάλα πέρασε άουτ.

86’ Σουτ του Σαντάνσκι από καλή θέση , μπλοκάρει ο Γλύκος.

88’ Ο Μπακαγιόκο επιχειρεί σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Βελίνοφ.