ΠΑΟΚ-Udinese 3-1

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει ότι οι ποδοσφαιριστές Νίκος Αραμπατζής και Σωτήρης Μπαλάφας υπέγραψαν την ανανέωση των συμβολαίων τους με την ομάδα μέχρι το 2012. Πολύ καλή εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος άφησε πολλές υποσχέσεις για τη φετινή χρονιά επικρατώντας εύκολα της Ουντινέζε με 3-1 μπροστά σε περισσότερους από 22.000 οπαδούς του στην Τούμπα. Δείτε τα γκολ ΕΔΩ

Ο ΠΑΟΚ μπροστά σε πάνω από 20.000 οπαδούς του που κατέκλυσαν την Τούμπα, νίκησε την Ουντινέζε με 3-1 και σκόρπισε χαμόγελα με την πολύ καλή εμφάνιση. Συνολικά η ομάδα είχε πολύ καλή παρουσία και παρά τις πέντε αλλαγές στο ημίχρονο, η ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου καθάρισε το παιχνίδι με δύο γρήγορα γκολ.

Ο Σάντος έκανε την έκπληξη και ξεκίνησε τον Μουσλίμοβιτς βασικό, ο οποίος στα 28 λεπτά που αγωνίστηκε, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα υπέροχο τέρμα μετά από κάθετη πάσα του Ίβιτς στο 13’.

Στη συνέχεια και πέντε λεπτά αργότερα, μετά από τραγικό λάθος του Χαλκιά, ο Ντι Νατάλε έκανε το 1-1.

Μετά το 1-1 ο ρυθμός έπεσε και δεν δημιουργήθηκαν αξιόλογες φάσεις στις δύο εστίες. Το μόνο αξιοσημείωτο ήταν η αλλαγή του «Μούσλι» στη θέση του οποίου πέρασε ο Αθανασιάδης, ο οποίος μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν φάνηκε ιδιαίτερα.

Στην επανάληψη ο Σάντος άλλαξε πέντε από τους έντεκα παίκτες και είδε την ομάδα του να αντιδρά άμεσα στο «φρεσκάρισμα» της. Κυρίαρχο ρόλο έπαιξε βέβαια η εμφάνιση του Γεωργίου, ο οποίος μέσα σε τρία λεπτά μοίρασε δύο γκολ.Στο 52' μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Δάρλα, ο οποίος σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας της Ίταλικής ομάδας έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 56’ ο Μπακαγιόκο μετά από πολύ ωραία προσπάθεια στο ύψος της περιοχής είδε τον Γεωργίου από αριστερά και αυτός με απευθείας σέντρα βρήκε αμαρκάριστο τον Αθανασιάδη ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Χαντάνοβιτς.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γεωργίου πάσαρε και πάλι από τα αριστερά με αποδέκτη και σκόρερ αυτή τη φορά τον Λάκη.

Όπως ήταν φυσικό για παιχνίδι προετοιμασίας ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά την πρώτη ώρα. Ο ΠΑΟΚ έδειξε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση και χωρίς να έχει όλους τους ποδοσφαιριστές στην διάθεσή του ο Φερνάντο Σάντος.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Αραμπατζής (46΄ Σνάουτσνερ), Κοντρέρας, Μαλεζάς, Δάρλας (64΄ Βιεϊρίνια), Βερόν (46΄ Ηλιάδης), Μπαλάφας, Κονσεϊσάο (46΄ Λάκης), Ίβιτς (46΄ Μπακαγιόκο), Κωνσταντινίδης (46΄ Γεωργίου), Μουσλίμοβιτς (30΄ Αθανασιάδης, 64΄ Αναστασάκος).

Ουντινέζε: Χαντάνοβιτς, Νεφ, Λούκοβιτς, Μορέρο, Πασκουάλε, Ινλέρ (67΄ Ισλά Ισλά), Ντε Αγκοστίνο, (84΄ Κορβέτο), Σάντσες, Πέπε (66΄ Πίντσι), Ντι Νατάλε (66΄ Φλόρο Φλόρες), Κουαλιαρέλα (46΄ Λαντζέλα).

Σε μια γενική ανάλυση της βραδιάς, καταρχήν να επισημάνουμε την πολύ μεγάλη προσέλευση κόσμου παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες λόγω καλοκαιριού, ζέστης, καθημερινής, διακοπών και διαφόρων άλλων. Στην Τούμπα χθες βρέθηκαν πάνω από 20.000 οπαδοί του ΠΑΟΚ, οι οποίοι ως συνήθως δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα, στην οποία μεγάλο μερίδιο έχει η πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας που ξεσήκωσε την Τούμπα και έδωσε τη δυνατότητα για πανηγυρισμούς.

Στα του παιχνιδιού, η ομάδα έπαιξε το κλασικό 4-3-3 του Σάντος, με Χαλκιά κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Αραμπατζής, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Δάρλας, στο κέντρο οι Μπαλάφας, Βερόν, Ίβιτς και στην επίθεση οι Κονσεϊσάο, Κωνσταντινίδης και Μουσλίμοβιτς.

Η ομάδα ήταν πολύ σταθερή και συμπαγής, ενώ έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση. Ο αδύναμος κρίκος του 1ου ημιχρόνου ίσως ήταν ο Κωνσταντινίδης, ο οποίος δεν βοήθησε όσο θα περιμέναμε. Αντίθετα όλοι οι υπόλοιποι είχαν πολύ θετική παρουσία και ειδικά οι Κοντρέρας – Βερόν – Ίβιτς – Μουσλίμοβιτς - Κονσεϊσάο, ενώ οι Δάρλας – Μαλεζάς – Αραμπατζής – Μπαλάφας –ακολούθησαν σε απόδοση.

Ο Χαλκιάς δυστυχώς έκανε όπως και στην Κατερίνη ολέθριο λάθος στη φάση της ισοφάρισης, αλλά στο υπόλοιπο παιχνίδι ήταν καλός και όποτε χρειάστηκε να επέμβει δήλωσε παρόν. Ελπίζουμε ότι θα εξαλειφθούν οι «γκέλες» του και θα είναι από τους καλύτερους τερματοφύλακες του πρωταθλήματος.

Στη συνέχεια, από τις αλλαγές ξεχώρισε ο Γεωργίου, ο οποίος έδωσε δύο ασσίστ στο 2ο και 3ο γκολ αντίστοιχα και κυριολεκτικά όργωσε την αριστερά πλευρά. Ο Λάκης είχε καλή παρουσία και ευτύχησε να σκοράρει όπως και ο Αθανασιάδης, ενώ ο Ηλιάδης προσέδωσε μεγάλη μαχητικότητα και πάθος στο κέντρο. Ο Μπακαγιόκο στη θέση του Ίβιτς πίσω από τον φορ ήταν πολύ αποτελεσματικός και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα. Πολύ τρέξιμο και πίεση, ενώ από αυτόν ξεκίνησε το 2ο γκολ. Ο Σνάουτσνερ αμυντικά δεν είχε να κάνει πολλά μιας και η Ουντινέζε στην επανάληψη ουσιαστικά δεν απείλησε πλην ενός καλού σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Χαλκιάς και βοηθούσε κυρίως τον Λάκη στην ανάπτυξη της ομάδας από την δεξιά πλευρά. Τέλος οι Βιερίνια – Αναστασάκος δεν φάνηκαν ιδιαίτερα στο παιχνίδι αν και αμφότεροι είχαν πολύ πάθος και αγωνίσθηκαν με ιδιαίτερο ζήλο.

Σε γενικές γραμμές η εμφάνιση ήταν πολύ καλή και υπεράνω προσδοκιών. Η Ουντινέζε με τα μεγάλα ονόματα φάνηκε σαν μια μικρομεσαία ομάδα Ελληνικού πρωταθλήματος και ειδικά στο 2ο ημίχρονο που δεν απείλησε. Επίσης, πρέπει να αναφερθούμε στον Σάντος, ο οποίος απ’ ότι φαίνεται κάνει πολύ καλή δουλειά στις προπονήσεις μιας και η ομάδα είχε ταυτότητα, αγωνιστικότητα και ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο. Ωραίοι συνδιασμοί και αυτοματισμοί, κάτι που δεν είχαμε συνηθίσει. Αν αναλογιστούμε ότι απομένουν ακόμη πάνω από 20 μέρες για την έναρξη του πρωταθλήματος και ότι δεν αγωνίσθηκαν οι Πάμπλο Γκαρσία και Μάρκος Αντόνιο, ενώ θα αποκτηθεί ακόμη ένας παίχτης και παράλληλα οι Κονσεϊσάο – Βιερίνια προέρχοταν από τραυματισμό ενώ και ο Μουσλίμοβιτς είναι ανέτοιμος, τότε οι προβλέψεις για τον φετινό ΠΑΟΚ είναι πολύ αισιόδοξες.